Maty do jogi – jaki rodzaj materiału dobrać do intensywności praktyki
Poszczególne maty do jogi mają różne cechy i przeznaczenie. Decyduje o tym ich konstrukcja: grubość, waga, ale przede wszystkim – materiał, z jakiego są wykonane. Na rynku dostępnych jest coraz więcej opcji, spośród których dobierać można maty idealne dla bardziej i mniej dynamicznych stylów praktyki.
Poszczególne maty do jogi mają różne cechy i przeznaczenie. Decyduje o tym ich konstrukcja: grubość, waga, ale przede wszystkim – materiał, z jakiego są wykonane. Na rynku dostępnych jest coraz więcej opcji, spośród których dobierać można maty idealne dla bardziej i mniej dynamicznych stylów praktyki.
Jak mata do jogi wpływa na komfort w czasie ćwiczeń
Główną rola jaką pełni mata do jogi jest amortyzacja ciała podczas wykonywania asan. W teorii, aby móc rozpocząć praktykę, wszystko czego nam potrzeba to odpowiednia ilość miejsca na równej powierzchni oraz – nasze ciało. Jednak w praktyce, już po kilku próbach wykonywania nawet najprostszych pozycji da się zauważyć, że konieczna jest do tego obecność maty.
Zadaniem maty do jogi jest:
- amortyzacja ciała, w szczególności stawów;
- ograniczenie ślizgania się stóp i dłoni;
- izolacja przed zimnem,
- ochrona przed powstawaniem otarć i zadrapań,
- zapewnienie komfortu w czasie ćwiczeń.
W zależności od tego, jaki styl jogi jest przez nas najbardziej preferowany, warto dobrać matę, która będzie się z nim jak najlepiej zgrywać. Tak, jak do wykonania pracy prawidłowo i terminowo potrzebne są odpowiednie narzędzia – tak samo, dla efektywnej i bezpiecznej praktyki jogi konieczne będą właściwe akcesoria.
Jakie maty do jogi można kupić
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mat do jogi, ale jak znaleźć tę odpowiednią? W grę będzie wchodziła jej waga (zwłaszcza, jeśli chcemy ćwiczyć poza domem), długość, a także materiał wykonania.
Do najpopularniejszych wariantów w sprzedaży należą:
- maty do jogi z materiałów syntetycznych (PVC, TPE, pianka EVA, PU i guma),
- maty do jogi z materiałów naturalnych (korek, kauczuk, juta),
- maty do jogi z materiałów łączonych (np. naturalny kauczuk + PU, korek + TPE lub PVC + juta)
Mimo iż jeszcze kilka lat temu największą popularnością cieszyły się maty z PVC, obecnie coraz więcej osób poszukuje opcji przyjaznych dla środowiska – stąd też bierze się zauważalny zwrot ku materiałom naturalnym i biodegradowalnym. Triumfy święcą przede wszystkim maty kauczukowe do jogi oraz modele korkowe. Szeroki wybór tego typu mat dostępny jest w ofercie Sklepu Jogina.
Materiał maty do jogi a intensywność praktyki
Przy wyborze maty wiele nadal zależy do tego jak intensywny jest nasz rutynowy trening. Odpowiednio dobrana do tego kryterium mata zapewni komfort w czasie wykonywania ćwiczeń, a także nie będzie zużywać się nadmiernie szybko.
Maty do praktyki intensywnej (Ashtanga, Power Joga, Hot Joga)
Liczne powtórzenia i intensywna praca mięśni połączona z pracą nad oddechem wymagają maty, odpornej na uszkodzenia. Ze względu na swoją trwałość syntetyczne maty do jogi polecane są przede wszystkim dla fanów praktyki o dynamicznym charakterze. Mata wykonana z PVC z pewnością będzie jedną z najkorzystniejszych cenowo opcji, a przy tym dość dobrze chroni przed poślizgnięciem.
Maty korkowe do jogi również polecane są do intensywnej praktyki, ponieważ powstająca na skórze wilgoć zwiększa tarcie w trakcie ćwiczeń. Maty korkowe charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi, a ponadto, w strukturze korka nie zatrzymują się drobiny kurzu. Oznacza to znakomity wybór dla alergików i osób szukających maty przyjaznej środowisku (choć niezbyt poręcznej i lekkiej w transporcie).
Maty uniwersalne (Iyengara)
Maty z materiałów łączonych są wybierane przez osoby poszukujące nieco lepszej przyczepności (oferowanej przez materiały takie jak kauczuk, korek czy jutę). W zależności od preferencji sprawdzić się mogą do różnorodnej praktyki – im grubszy dany model, tym lepiej będzie amortyzował kręgosłup i stawy.
Maty do praktyki statycznej (Joga Nidra, Yin, Iyengara)
Na sam koniec wspomniane już maty kauczukowe do jogi. Powstają z kauczuku (naturalnego silikonu), którego struktura jest mięsista i porowata. To właśnie za jej przyczyną wykonywanie asan jest tak wygodne – stopy i dłonie dobrze zatrzymują się na powierzchni maty, umożliwiając łapanie balansu. Kauczuk znakomicie amortyzuje ciało i pod tym względem ustępuje mu nawet korek. Wadą mat kauczukowych jest natomiast stosunkowo szybkie ścieranie się ich powierzchni. Z tego względu poleca się je przede wszystkim do mniej wymagającej praktyki, dla osób poszukujących komfortu i dobrego podparcia dla ciała.