Jakie informacje ginekolog może ujawnić bliskim pacjentki?

Lekarza obowiązuje tajemnica lekarska bez względu na specjalizację jaką wykonuje. Oznacza to, że lekarz nikomu nie może ujawnić celu wizyty, jej przebiegu, a także innych spraw związanych z badaniami. Co w przypadku nieletnich pacjentek? Co w przypadku, gdy mąż chce dowiedzieć się o badania żony? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Artykuł powstał dzięki pomocy Polikliniki Arciszewscy

Zwolnienie z tajemnicy lekarskiej

Ginekolog, tak jak każdy inny lekarz, jest zwolniony z tajemnicy lekarskiej w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest wyraźna prośba chorego, a drugim sytuacja, w której istnieje ryzyko utracenia zdrowia lub życia. W każdym innym przypadku lekarz musi zachować tajemnicę bez względu na warunki.

Badanie ginekologiczne nastolatki bez obecności rodzica

Ginekolog nie może wykonać badania nastolatki w wieku od 16 do 18 lat bez zgody jednego z rodziców. Tak właściwie do tego celu potrzebne są dwie zgody – jedna rodzica, a druga młodocianej osoby. Taką sprawę najlepiej załatwić przychodząc razem z dzieckiem do gabinetu lekarskiego, ponieważ nie trzeba wtedy pisać żadnych oświadczeń i lekarz od razu może przejść do badania.

W innym przypadku potrzebna jest pisemna zgoda lub zgoda udzielona osobiście lekarzowi, który będzie badanie wykonywał. Oczywiście przed udzieleniem zgody ginekolog ma obowiązek poinformować zarówno rodzica jak i pacjentkę jakie badanie będzie wykonywane, jak będzie przebiegało i ewentualnie jakie leczenie zostanie zastosowane w tym przypadku. Mimo tego, że zgoda rodzica jest wymagana to nastolatka może zażyczyć sobie, aby podczas badania matka lub prawny opiekun wyszli z gabinetu.

Jeżeli jednak dziewczynka zdecyduje się na jej obecność podczas badania, matka może bez obaw stać obok córki, a nawet trzymać ja za rękę. W przypadku nastolatek ginekolog ma prawo do ujawnienia wszystkich wyników badań jej rodzicom i nie jest to objęte tajemnicą lekarską.

Ujawnienie informacji na temat leczenia mężowi lub partnerowi

Lekarz nie ma prawa udzielić żadnych informacji mężowi pacjentki, a tym bardziej jej partnerowi. W tym przypadku obowiązuje go bezwzględna tajemnica lekarska, która nie może zostać złamana. Wyjątkiem jest oczywiście zwolnienie z tajemnicy lekarskiej, ale dotyczy to zagrożenia zdrowia lub życia pacjentki.

Jeżeli kobieta sama decyduje się na to, że chce, aby tajemnica lekarska została ujawniona musi ona poinformować o tym lekarz, a najlepszym sposobem będzie pisemne oświadczenie. W oświadczeniu konkretnie stwierdza się jakie informacje mogą zostać ujawnione, a jakie w dalszym ciągu pozostają tajemnicą lekarską. Należy pamiętać, że w każdej chwili można cofnąć taką zgodę lub zmienić osobę upoważnioną do uzyskania informacji na temat naszego stanu zdrowia.

Należy pamiętać, że za każde ujawnienie tajemnicy lekarskiej lekarzowi grozi surowa kara. Może to być kara więzienia lub zakaz wykonywania zawodu. Białostoccy ginekolodzy powołując się na Kodeks Etyki Lekarskiej mówią, że bez pisemnej zgody nie mogą wyjawić nawet celu badania. Dlatego, jeżeli pacjentce zależy na tym, aby ktokolwiek z jej bliskich miał wgląd w kartę leczenia i badania powinna od razu powiedzieć o tym lekarzowi.

W przychodniach, szpitalach i prywatnych gabinetach lekarskich można wypełnić specjalny druk, który zostanie dołączony do karty lekarskiej. Będzie w nim jasno określone, jakie informacje zostaną udzielone poszczególnym osobom. W przypadku, gdy pacjentka zmienia zdanie na temat osób lub ogólnie udzielanych informacji musi ona ponownie wypełnić druk i przekazać go lekarzowi z prośbą o dołączenie do karty.

Białostoccy ginekolodzy uprzedzają jednak, że sytuacja ta nie dotyczy małoletnich pacjentek, ponieważ w tym przypadku obowiązkiem lekarza jest poinformowanie rodzica lub opiekuna prawnego o wszystkich badaniach i o całym przebiegu leczenia. Więc nawet, jeżeli małoletnia pacjentka nie życzy sobie informowania rodziców, a lekarz to zrobi nie zostaje złamana tajemnica lekarska. Niebawem ten zapis ma się zmienić, jednak do tego czasu ginekolog ma pełne prawo do udzielenia rodzicom informacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij