Pęcherz neurogenny kłopotliwa dolegliwość

Zaburzenie mikcji, bardzo często ma powiązanie z nieprawidłowym działaniem całego układu moczowego. Oczywiście w takich sytuacjach pojawiają się przede wszystkim problemy z brakiem kontroli w oddawaniu moczu. Pęcherz neurogenny tak naprawdę ciężko sklasyfikować jako chorobę, ponieważ w początkowym rozwoju jest to jedynie objaw, które jest następstwem innych o wiele poważniejszych problemów, jakie mogą występować w naszym pęcherzu. Oczywiście tego typu zaburzenia mogą powstawać w wyniku przebytego udaru mózgu lub też choroby Parkinsona czy w przypadku stwardnienia rozsianego.

Powoduje to poważne uszkodzenie w układzie nerwowym, a są to głównie obszary, które odpowiadają za prawidłową mikcję pęcherza. Pęcherz neurogenny może występować także w przypadku poważniejszych chorób, związanych z rdzeniem kręgowym, także w przy urazach powstałych bezpośrednio w wyniku wypadku czy też innego poważnego incydentu. Istnieje wiele innych chorób oraz schorzeń, które mogą doprowadzić do takiej sytuacji.

Powikłania mogą powodować problem

Jeśli w swoim życiu nadużywamy alkoholu, to również musimy liczyć się z faktem, ze w przyszłości będziemy cierpieć na problemy związane z mikcją pęcherza. W wielu przypadkach brak elementarnej witaminy B 12 w codziennej diecie, również może spowodować takie problemy. Istnieje wiele innych powikłań, które ostatecznie prowadzą nas do takiego zagrożenia. Zanim jednak lekarz konkretnie stwierdzi, że mamy problem z mikcją, to wykona nam stosowne badania, dzięki czemu z łatwością będzie można określić czy główne elementy pęcherza odpowiadające za mikcję, są faktycznie uszkodzone.

Problem może pojawić się nagle

Warto zauważyć, że problemy z pęcherzem, mogą tak naprawdę pojawić się w dowolnym momencie. Każdy pacjent jest narażony na tego typu problemy, zwłaszcza jeśli wcześniej zdarzały się bardzo częste problemy z prawidłowością funkcjonowania układu moczowego. Na tego typu problem przekładają się różnego rodzaju zakażenia oraz inne kłopotliwe dolegliwości, które mają zawsze związek z naszymi drogami moczowymi. Jeśli lekarz stwierdzi, że zaburzenia mikcji, mogą mieć związek z układem moczowym, to z pewnością zleci nam dodatkowe badanie USG, a wynik będzie mógł potwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zaburzeniem wyższych pięter układu moczowego. Wiele pacjentów, cierpiących na podobne dolegliwości prowadzi własny dzienniczek mikcji, dzięki czemu w ten sposób określa się częstotliwość oddawania moczu w ciągu dnia. Jeśli takie zapiski są prowadzone w trybie ciągłym, to łatwo stwierdzić, że w którym dniu pacjent oddał mniejszą ilość moczu i czy w trakcie tygodnia częstotliwość jego oddawania była zaburzona. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób lekarz może stwierdzić, czy badanie USG w danym przypadku jest konieczne.

Najważniejsza jest zawsze regulacja

Ostatecznie, zapamiętajmy, że w przypadku zaburzeń, należy postarać się regulować tego typu problemy. Ośrodek korowy w mózgu wysyła nam odpowiednią informację, która pozwala w pełni kontrolować oddawanie moczu. Mikcja jest jednak kontrolowana przez człowieka do pewnego stopnia, bo w przypadku małych dzieci, oddawanie moczu, może być powiązane z zachowaniem niekontrolowanym. W przypadku dorosłej osoby niekontrolowanie mikcji pęcherza zawsze jest poważnym objawem patologicznym, który trzeba kontrolować poprzez określoną diagnostykę. Pęcherz neurogenny może przekształcić się w o wiele poważniejsze dolegliwości, dlatego powinniśmy mieć się na baczności i każdy problem i nie lekceważyć takich zaburzeń.

1 comment

  1. iva 5 września, 2017 at 12:46 Odpowiedz

    mam nadzieję, że nie mam czegoś takiego, bo ostatnio ciągle chce mi się siku, chociaż wcale nie piję więcej niż zazywczaj, na razie koleżanka mi poleciła kupienie urofuraginum max i zobaczę jak to podziała, z tego co mówiła to szybko ma być poprawa po tych tabletkach

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij