Maty do jogi – jaki rodzaj materiału dobrać do intensywności praktyki

Poszczególne maty do jogi mają różne cechy i przeznaczenie. Decyduje o tym ich konstrukcja: grubość, waga, ale przede wszystkim – materiał, z jakiego są wykonane. Na rynku dostępnych jest coraz więcej opcji, spośród których dobierać można maty idealne dla bardziej i mniej dynamicznych stylów praktyki.

Poszczególne maty do jogi mają różne cechy i przeznaczenie. Decyduje o tym ich konstrukcja: grubość, waga, ale przede wszystkim – materiał, z jakiego są wykonane. Na rynku dostępnych jest coraz więcej opcji, spośród których dobierać można maty idealne dla bardziej i mniej dynamicznych stylów praktyki.

Jak mata do jogi wpływa na komfort w czasie ćwiczeń

Główną rola jaką pełni mata do jogi jest amortyzacja ciała podczas wykonywania asan. W teorii, aby móc rozpocząć praktykę, wszystko czego nam potrzeba to odpowiednia ilość miejsca na równej powierzchni oraz – nasze ciało. Jednak w praktyce, już po kilku próbach wykonywania nawet najprostszych pozycji da się zauważyć, że konieczna jest do tego obecność maty.

Zadaniem maty do jogi jest:

  • amortyzacja ciała, w szczególności stawów;
  • ograniczenie ślizgania się stóp i dłoni;
  • izolacja przed zimnem,
  • ochrona przed powstawaniem otarć i zadrapań,
  • zapewnienie komfortu w czasie ćwiczeń.

W zależności od tego, jaki styl jogi jest przez nas najbardziej preferowany, warto dobrać matę, która będzie się z nim jak najlepiej zgrywać. Tak, jak do wykonania pracy prawidłowo i terminowo potrzebne są odpowiednie narzędzia – tak samo, dla efektywnej i bezpiecznej praktyki jogi konieczne będą właściwe akcesoria.

Jakie maty do jogi można kupić

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mat do jogi, ale jak znaleźć tę odpowiednią? W grę będzie wchodziła jej waga (zwłaszcza, jeśli chcemy ćwiczyć poza domem), długość, a także materiał wykonania.

Do najpopularniejszych wariantów w sprzedaży należą:

  • maty do jogi z materiałów syntetycznych (PVC, TPE, pianka EVA, PU i guma),
  • maty do jogi z materiałów naturalnych (korek, kauczuk, juta),
  • maty do jogi z materiałów łączonych (np. naturalny kauczuk + PU, korek + TPE lub PVC + juta)

Mimo iż jeszcze kilka lat temu największą popularnością cieszyły się maty z PVC, obecnie coraz więcej osób poszukuje opcji przyjaznych dla środowiska – stąd też bierze się zauważalny zwrot ku materiałom naturalnym i biodegradowalnym. Triumfy święcą przede wszystkim maty kauczukowe do jogi oraz modele korkowe. Szeroki wybór tego typu mat dostępny jest w ofercie Sklepu Jogina.

Materiał maty do jogi a intensywność praktyki

Przy wyborze maty wiele nadal zależy do tego jak intensywny jest nasz rutynowy trening. Odpowiednio dobrana do tego kryterium mata zapewni komfort w czasie wykonywania ćwiczeń, a także nie będzie zużywać się nadmiernie szybko.

Maty do praktyki intensywnej (Ashtanga, Power Joga, Hot Joga)

Liczne powtórzenia i intensywna praca mięśni połączona z pracą nad oddechem wymagają maty, odpornej na uszkodzenia. Ze względu na swoją trwałość syntetyczne maty do jogi polecane są przede wszystkim dla fanów praktyki o dynamicznym charakterze. Mata wykonana z PVC z pewnością będzie jedną z najkorzystniejszych cenowo opcji, a przy tym dość dobrze chroni przed poślizgnięciem.

Maty korkowe do jogi również polecane są do intensywnej praktyki, ponieważ powstająca na skórze wilgoć zwiększa tarcie w trakcie ćwiczeń. Maty korkowe charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi, a ponadto, w strukturze korka nie zatrzymują się drobiny kurzu. Oznacza to znakomity wybór dla alergików i osób szukających maty przyjaznej środowisku (choć niezbyt poręcznej i lekkiej w transporcie).

Maty uniwersalne (Iyengara)

Maty z materiałów łączonych są wybierane przez osoby poszukujące nieco lepszej przyczepności (oferowanej przez materiały takie jak kauczuk, korek czy jutę). W zależności od preferencji sprawdzić się mogą do różnorodnej praktyki – im grubszy dany model, tym lepiej będzie amortyzował kręgosłup i stawy.

Maty do praktyki statycznej (Joga Nidra, Yin, Iyengara)

Na sam koniec wspomniane już maty kauczukowe do jogi. Powstają z kauczuku (naturalnego silikonu), którego struktura jest mięsista i porowata. To właśnie za jej przyczyną wykonywanie asan jest tak wygodne – stopy i dłonie dobrze zatrzymują się na powierzchni maty, umożliwiając łapanie balansu. Kauczuk znakomicie amortyzuje ciało i pod tym względem ustępuje mu nawet korek. Wadą mat kauczukowych jest natomiast stosunkowo szybkie ścieranie się ich powierzchni. Z tego względu poleca się je przede wszystkim do mniej wymagającej praktyki, dla osób poszukujących komfortu i dobrego podparcia dla ciała.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij