Zakup funduszy inwestycyjnych – co warto wiedzieć?

Zakup funduszy inwestycyjnych – co warto wiedzieć?

Inwestowanie znacznych środków pieniężnych w inwestycje obarczone ryzykiem nie jest już obecnie domeną jedynie rekinów biznesu oraz potężnych banków, których zyski z tego rodzaju inwestycji sięgają nierzadko setek milionów złotych. Dziś nawet zwykła osoba ma możliwość zainwestowania nawet niewielkich kwot pieniężnych.

Oprócz oczywiście giełdy papierów wartościowych oraz obligacji, jednym z najpopularniejszych sposobów na alokację środków pieniężnych jest inwestycja w fundusze inwestycyjne. O czym warto pamiętać przez podjęciem decyzji o inwestycji pieniędzy w fundusz inwestycyjny?

Strategia inwestowania a dobry inwestor finansowy

Jednym z najważniejszych elementów skutecznego inwestowania dużych środków pieniężnych jest dobre rozplanowanie całej inwestycji krok po kroku. Jakie korzyści wynikają z posiadania planu tego rodzaju? Przede wszystkim inwestor finansowy, który posiada dobry plan inwestycji, podczas podejmowania decyzji będzie mniej skłonny do kierowania się emocjami. Częstym błędem popełnianym przez wielu jest wyciąganie zainwestowanych środków pod wpływem strachu prze dalszym spadkiem wartości inwestycji na rynku.

Kolejnym elementem dobrego planu inwestycyjnego jest założenia co do przewidywanego czasu inwestycyjnego. Termin zakończenia inwestowania powinien uwzględniać wysokość ryzyka, które ponosi inwestor na konkretnym rynku. I tak na przykład inwestycja w rynek walutowy powinna trwać długo, ponieważ obarczona jest stosunkowo dużym ryzykiem.

Istotnym elementem dobrego planu inwestycyjnego jest również założenie, ile maksymalnie środków pieniężnych można stracić, zanim podejmie się decyzję o rezygnacji z inwestycji. Jest to kluczowy element, który zapobiega sytuacji, w którego to inwestor finansowy zbyt pochopnie podejmuje decyzję o powstrzymaniu się przed dalszym inwestowaniem pieniędzy w konkretny rynek.

Dywersyfikacja pieniędzy – inwestycja w różne fundusze inwestycyjne

Chyba każdemu inwestorowi zależy na tym, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko utraty zainwestowanych środków pieniężnych. Jednym ze sposobów na ochronę własnych środków przez utratą jest ich dywersyfikacja. Co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to rozlokowanie pieniędzy w kilku różnych miejscach. W tym przypadku będą to oczywiście fundusze inwestycyjne. Trzeba jednak pamiętać o sporządzenia planu inwestycji dla każdego funduszu inwestycyjnego, ponieważ każdy z nich będzie charakteryzował się innym ryzykiem oraz wieloma innymi parametrami.

Gorące fundusze inwestycyjne – dlaczego powinno się ich unikać?

W ostatnim czasie wśród inwestorów całego świata lawinowo zyskują popularność tak zwane gorące fundusze inwestycyjne, które szczycą się dużymi stopami zwrotu już w przeciągu dwóch lub maksymalnie trzech lat. Dobry inwestor finansowy będzie jednak tego rodzaju inwestycji. Dlaczego? Ponieważ decyzja o ulokowaniu pieniędzy jest w tym przypadku obarczona ponadprzeciętnym ryzykiem.

Warto również zwrócić uwagę na formę oraz rozmach kampanii reklamowych, które zachęcają młodych i często niedoświadczonych inwestorów do ulokowania środków właśnie w fundusz inwestycyjny tego rodzaju. Reklamy te obiecują szybkie zwiększenie zysków, nie wspominając jednak o wysokim ryzyku, który towarzyszy inwestycjom tego rodzaju.

Młody inwestor finansowy – skąd powinien czerpać wiedzę?

Jednym z największych problemów, z którym muszą mierzyć się młodzi oraz niedoświadczeni inwestorzy jest oczywiście brak doświadczenia. Braki w doświadczeniu oraz wiedzy można jednak przecież szybko uzupełnić, aby w krótkim czasie dorównać biznesmenom o większym stażu. Nieocenionym źródłem wiedzy na temat biznesu oraz finansów jest oczywiście Internet.

Najbardziej praktyczne oraz rzetelne informacje znajdują się zazwyczaj na portalach branżowych, gdzie doświadczeni redaktorzy przygotowują ciekawe artykuły na temat inwestycji oraz biznesu. Młody inwestor powinien wystrzegać się porad doradców inwestycyjnych, ponieważ nierzadko czerpią oni korzyści materialne lub inne w proponowaniu niedoświadczonemu inwestorowi konkretne fundusze inwestycyjne, które mogą przynieść niewielkie zyski lub nawet straty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij