Przejmij kontrolę nad promieniowaniem UV

Przejmij kontrolę nad promieniowaniem UV

Promieniowanie UV może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Letnie miesiące to czas, w którym nie możemy narzekać na niedobór witaminy D – chyba że na własne życzenie zapinamy się szczelnie pod szyją lub siedzimy w domu. Jej produkcję zawdzięczamy słońcu, jednak zbyt długie przebywanie pod jego oddziaływaniem może nam zaszkodzić.

Dlatego chronimy oczy przy pomocy okularów przeciwsłonecznych, a skórę – stosując krem z odpowiednim filtrem SPF. Promienie ultrafioletowe mogą spowodować zapalenie, a nawet oparzenie rogówki. Możliwe jest także przedostanie się ich do wewnętrznych warstw oka. Na takie niebezpieczeństwo narażone są przede wszystkim osoby starsze – coraz więcej promieni może spowodować postępowanie zaćmy i starczego zwyrodnienia plamki AMD. W przypadku tego drugiego schorzenia mamy do czynienia z podwójnym zagrożeniem – rozrost żółtej plamki powoduje coraz większą absorpcję światła, co skutkuje przyspieszeniem zaniku widzenia. Na koniec zostaje możliwość rozwoju choroby nowotworowej.

Chroń skórę – zaplanuj rozsądną dawkę promieni słonecznych

Dużo częściej niż w oku złośliwy czerniak pojawia się na skórze, także pod wpływem nadmiernej ekspozycji tkanki na promienie słoneczne. Mimo niewielkich rozmiarów potrafi rozwijać się bardzo szybko, poza tym jest jednym z najczęściej dających przerzuty rodzajów raka. Przy takiej skali zagrożenia inne uszkodzenia powierzchni ciała mogą wywołać mniejsze wrażenie, jednak oparzenia skóry czy przyspieszenie jej starzenia to także skutki, których powinno się raczej unikać.

Filtr SPF reguluje nie tylko głębię opalenizny

Dlatego letnie miesiące to czas intensywnej ochrony przed nadmiarem promieniowania UV. W przypadku oczu warto zadbać o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Od fasonu i koloru ważniejsza będzie skuteczność powłoki chroniącej przed oddziaływaniem promieni, której nie znajdziemy w każdych szkłach, zwłaszcza kupionych na ulicznym stoisku. Pełną ochronę zapewnią okulary z filtrem UV i antyrefleksem, dzięki czemu do oczu nie dostanie się światło odbite od wewnętrznych powierzchni. W przypadku skóry będzie to krem do opalania, którego wartość wykazuje wskaźnik SPF (Sun Protection Factor), mierzony w skali od 2 do 50. Można dobrać jego wartość do poziomu spodziewanej ochrony, jednak w upalne dni należy zastosować odpowiedni specyfik, nawet jeśli nie wybieramy się na plażę. Ochrona SPF będzie pracować dla dobra naszej skóry i całego organizmu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij