zaskórniki

Zaskórniki — przyczyny powstawania i sposób na walkę z nimi

Gładka, porcelanowa cera jest marzeniem wielu kobiet i mężczyzn. Codziennie dążymy do doskonałości, więc widoczne, powiększone pory albo białe grudki w okolicy policzków, czoła, nosa i brody spędzają nam sen z powiek. Zaskórniki mogą mieć kilka przyczyn, a bywają trudne do usunięcia. Sprawdź, dlaczego powstają i czy są skuteczne metody na walkę z porowatą cerą.

Zaskórniki — co to jest i dlaczego tak bardzo ich nie lubimy?

Podstawową przyczyną powstawania zaskórników jest nadmierna produkcja tłuszczu przez gruczoły łojowe. Kiedy naturalny proces złuszczania naskórka przebiega niewłaściwie, a w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji zatykają się ujścia mieszków włosowych, powstają zaskórniki otwarte lub zamknięte. Zaskórniki nie występują jedynie w okresie dojrzewania i nie towarzyszą wyłącznie trądzikowi młodzieńczemu. Owszem, często są wynikiem burzy hormonów, ale mogą pojawić się u każdego i w każdym wieku. U dorosłych jednak częściej są na plecach czy na dekolcie, dlatego bywają lekceważone, a także wymagają konsultacji z lekarzem.

Zaskórniki, czyli czarne kropki albo białe, drobne wypryski na skórze, bywają przyczyną kompleksów. Warto więc podjąć z nimi walkę i zadbać o piękną cerę.

Zaskórniki otwarte i zamknięte

Zaskórniki zamknięte pojawiają się na twarzy, zwykle w na czole, nosie i brodzie, chociaż można je rozpoznać także na dekolcie, plecach i ramionach. Na skórze wyglądają jak biała kaszka, ponieważ tworzą zamknięte, białe, drobne grudki. Powstają z powodu źle dobranych kosmetyków i niewłaściwego procesu złuszczania się naskórka.

Zaskórniki otwarte mają ciemne zabarwienie, na czole, policzkach czy brodzie pojawiają się więc czarne kropki. Dzieje się tak, ponieważ wydzielina, która pojawia się w porach, poddawana jest działaniu bakterii. Zapchane pory mają tendencje do zamieniania się w ropiejące torbiele. Tutaj także problem może wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji skóry.

Substancje komedogenne a zaskórniki

Kiedy skóra jest podatna na tworzenie zaskórników, szczególną uwagę należy zwrócić na składy używanych kosmetyków. Jeśli w składzie żeli, peelingów, kremów i serów są substancje komedogenne, będą się one łączyć z łojem, obumarłymi komórkami naskórka i zanieczyszczeniami ze środowiska, a to sprzyja rozwojowi bakterii, które zaczynają szkodliwie działać w porach skóry. Substancje komedogenne to między innymi niektóre ekstrakt alg, chlorek potasu, olej kokosowy, migdałowy, z awokado i kukurydziany, masło kakaowe, glikol propylenowy, oleinian sorbitolu, parafina, lanolina i jej pochodne.

Kobieta w czarnym topie, odwrócona tyłem, trzyma włosy jedną ręką i odsłania plecy pokryte drobnymi krostkami.

Zaskórniki pojawiają się nie tylko na twarzy. U wielu dojrzałych kobiet widoczne są także na dekolcie i na plecach. Najczęściej są wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Zaskórniki na piersiach

Już wiemy, że zaskórniki na policzkach, czole, brodzie i nosie to problem wielu osób obojga płci i nie tylko nastolatków. Często pojawiają się jednak także na dekolcie u osób dorosłych chorujących na trądzik. Zwykle wskazują na nadmiar androgenów. Takie hormony jak dihydrotestosteron (DHT) i siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-S), prowadzą do zwiększonej produkcji sebum także na klatce piersiowej. Problem najczęściej dotyczy kobiet powyżej 25 roku życia.

Zaskórniki na piersiach to także efekt przewlekłego stresu.

Dieta a zaskórniki

Jeśli Twoja cera ma skłonność do przetłuszczania się, a na policzkach, brodzie, nosie i czole wyraźnie zauważasz białe albo czarne zaskórniki, może przyjrzeć się także swojej diecie. Wyeliminuj z niej żywność smażoną, wysoko przetworzoną, pełną cukru. Zrezygnuj się alkoholu i kofeiny. Wprowadź do codziennego menu składniki pokarmu bogate w antyoksydanty, probiotyki, witaminę A i C, produkty z cynkiem i selenem.

Jak się pozbyć zaskórników?

Pierwszym odruchem u osób, które zauważą u siebie zaskórniki, jest wyciskanie ich. Dlaczego nie jest to dobry pomysł? Odpowiedź znajdziesz w artykule na ten temat.

Leczenie skóry z zaskórnikami wymaga przyjęcia odpowiedniej strategii, która łączy zabiegi dermatologiczne, kosmetyczne oraz kompleksową pielęgnację odpowiednio dobranymi kosmetykami. Zabiegi likwidujące zaskórniki muszą być dobierane indywidualnie do skali zmian i obejmują między innymi peelingi i używanie preparatów rozpulchniających skórę. Popularnym zabiegiem jest mikrodermabrazja i stosowanie preparatów opartych na kwasach rozpuszczających martwy naskórek i głęboko złuszczających. 

Kobieta leży w gabinecie kosmetycznym. Na włosach ma błękitną opaskę, na powiekach plasterki ogórków, a twarz pokrywa biały krem. Za nią widać osobę w białym fartuchu, która nakłada krem z zielonej miseczki.

Zaskórniki to problem, z którym można skutecznie walczyć. Przede wszystkim trzeba korzystać z odpowiednich kosmetyków, dokładnie oczyszczać twarz i ścierać martwy naskórek.

Do codziennej pielęgnacji cery należy używać kosmetyków do skóry trądzikowej, które ograniczają wydzielanie sebum, ale nie wysuszają skóry, normalizują proces złuszczania naskórka, nawilżają, przyspieszają proces odnowy komórkowej.

Codziennie trzeba dokładnie oczyszczać twarz przy pomocy żeli, płynów do demakijażu, tonika, regularnie stosować peelingi i maski, kremy nawilżające, ale także z uwagą dobierać kosmetyki koloryzujące, np. podkłady i pudry, które nie zatykają ujścia gruczołów łojowych.

W przypadku dużych problemów z zaskórnikami niezbędna może okazać się konsultacja dermatologiczna, ginekologiczna lub endokrynologiczna.

Karolina Dąbrowska

Karolina Dąbrowska

Dziennikarka z pasją do tematów lifestyle'owych, od lat związana z mediami kobiecymi. Śledzi najnowsze trendy w kulturze i stylu życia. W wolnym czasie podróżuje, poszukując inspiracji w różnych zakątkach świata.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *