Tatuaż latem? Czemu nie! Poznajcie jednak sposoby jak o niego zadbać i czego unikać, aby zachwycał, a nie przyprawiał was o ból głowy

Tatuaże można wykonywać o każdej porze roku również latem. Jednak czy można wykonać tatuaż na opalonej skórze i jak należy pielęgnować ją po jego wykonaniu? Tego dowiecie się z naszego poradnika. Dzięki niemu będzie zachwycał, a nie przyprawiał o ból głowy ze względu na pojawiające się strupy i sączące się rany.

Co z tym tatuażem? Czy latem można go wykonać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna. Bo owszem, jak w każdej porze roku, tak i latem tatuaż można wykonać. Ale jest jedno ale. Skóra w miejscu jego wykonywania nie może być opalona. Więc albo tatuujemy miejsce, które zwyczajowo zasłonięte jest przed słońcem albo też w sezonie letnim rezygnujemy z opalania i szukamy wyłącznie cienia. Zresztą jest to polecane w przypadku wykonywania tatuaży, gdyż skóra nie powinna być przesuszona. Wręcz przeciwnie, musi być odpowiednio nawilżona. Dlatego poleca się regularne stosowanie kremów nawilżających oraz picie odpowiedniej ilości płynów.

Dlaczego właściwie skóra powinna być blada?

Powód jest prosty. Tatuażysta będzie miał duży problem z odpowiednim dobraniem kolorów, jeśli skóra będzie opalona. Słońce nie służy zarówno przed wykonaniem tatuażu, jak i po jego wykonaniu. Dlatego w sezonie letnim, kiedy decydujemy się na zrobienie tatuażu musimy zrezygnować z tradycyjnego plażowania. Gojenie się tatuażu będzie bowiem najważniejsze. Zatem tatuaż wykonany na opalonej skórze może po prostu nie być tak wyrazisty jakbyśmy chcieli. Tatuaż chłonie bardzo dużo promieniowania UV przez co blaknie, dlatego nie można wystawiać go na słońce, a kiedy mamy się zamiar opalać w kolejnym sezonie, musimy nabyć specjalny krem do ochrony tatuażu przed promieniowaniem UV. To powinien być stały element naszej kosmetyczki, zwłaszcza jeśli tatuaż wykonany jest w miejscu wystawionym na słońce, a przecież zwykle wykonujemy tatuaż po to, by go eksponować. Ponieważ w sezonie letnim bardzo często imprezujemy do białego rana, trzeba pamiętać, że to nie jest odpowiedni moment na wizytę w salonie. Alkohol czy papierosy powodują, że skóra staje się twardsza, a wykonanie tatuażu staje się trudniejsze i bardziej bolesne. Trzeba być wyspanym i najedzonym przed sesją z tatuażystą. Trzeba również pamiętać o usunięciu włosków ze skóry na dwa dni przed wykonaniem tatuażu. Dlaczego dwa dni wcześniej? Skóra nie może być podrażniona przy wykonywaniu tatuażu.

Jak dbać o tatuaż bezpośrednio po jego wykonaniu?

Przede wszystkim należy robić jałowe opatrunki i używać specjalnych kremów przyspieszających gojenie z witaminą A. Skóra w okresie letnim może goić się dłużej i o tym należy pamiętać. Na samym początku tatuaż jest jedną, wielką raną, o którą trzeba bardzo precyzyjnie dbać. Nie można stosować folii spożywczej ani przemysłowej na opatrunek, gdyż to powoduje brak dopływu powietrza, a tym samym może powodować powstawanie większych stanów zapalnych. Stosuje się specjalną folię medyczną, która jest jałowym opatrunkiem i jest paroprzepuszczalna, to znaczy pozwala skórze oddychać. Pierwszy opatrunek nakładany przez tatuażystę należy zdjąć najwcześniej po 3 godzinach, a najpóźniej do 24 godzin od wykonania dziary. Należy ją przemyć wodą z mydłem i osuszyć niepylącym ręcznikiem (najlepiej kuchennym jednorazowym). Następnie należy nałożyć nowy opatrunek, który można nosić przez 2-3 doby do kolejnej zmiany. Skóry w żaden sposób w okresie gojenia, który potrwa przynajmniej 2 tygodnie, nie można drażnić. Niemożliwe jest opalanie, ale również korzystanie z sauny czy basenu jest zabronione. Nie można brać również zbyt gorących kąpieli. Najlepiej przez ten czas korzystać z chłodnych pryszniców, co latem akurat nie powinno stanowić żadnego problemu. Zresztą można kąpać się z opatrunkiem, a miejsce wykonania tatuażu oczyszczać przy wymianie opatrunku. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu zasad higieny. Niezbędne jest użycie jednorazowych rękawiczek medycznych, po uprzednim dokładnym umyciu rąk.

Jak dbać o zagojony tatuaż?

Miejsce, gdzie został do skóry właściwej wprowadzony tusz w końcu jest zagojone. Jednak to nie oznacza, że na tym pielęgnacja tatuażu się kończy, gdyż trzeba dbać o jego regularne nawilżanie. Zatem, jak dbać o tatuaż? Przede wszystkim należy nabyć kremy do pielęgnacji tatuażu, które nawilżają i uelastyczniają skórę. To specjalne linie profesjonalne, które można nabyć w renomowanych sklepach z kosmetykami, a także salonach tatuażu. Ważny będzie również zakup kremu z filtrem przeciwsłonecznym do tatuażu, koniecznie FPF 50. Oczywiście nie może być to zwykły krem ochronny, a taki, który nadaje się do ochrony tatuażu.

Kierowanie się powyższymi wskazówkami pozwoli cieszyć się pięknym tatuażem, który szybko się goi, a później nie blaknie. Dbanie o tatuaż powinno stać się jedną z zasad codziennej pielęgnacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij