Trzy rzeczy, których nie powinniśmy robić na basenie

Każdy obiekt rekreacyjny ma własny regulamin, który w dużej części skupia się na tym co wolno i czego nie wolno robić jego użytkownikom. Nie inaczej jest z basenami i aquaparkami. Oprócz tak oczywistych rzeczy jak zakaz biegania czy zakaz skakania do wody z murków, istnieje cały szereg nakazów i zakazów, których użytkownicy basenów publicznych powinni przestrzegać. My zebraliśmy trzy najważniejsze zalecenia, których nie znajdziemy w regulaminach, a należy ich przestrzegać nie tylko przez wzgląd na komfort innych, ale również na własne bezpieczeństwo i zdrowie.

Nieważne czy mamy na uwadze basen sportowy, rekreacyjny aquapark, hotel z basenem czy publiczne kąpielisko. Poniższych trzech błędów warto wystrzegać zawsze:

Pomijanie mycia przed i po basenie

Zasada jest prosta – prysznic przed skorzystaniem z publicznego basenu służy wszystkim użytkownikom. Prysznic po basenie jest przede wszystkim naszą indywidualną ochroną. Przed wejściem do basenu należy dokładnie umyć całe ciało, ponieważ pozbywamy się wtedy drobnoustrojów, które moglibyśmy wnieść do basenowej wody. Z kolei prysznic po basenie oczyszcza naszą skórę z chloru, który może powodować reakcje alergiczne. Dzięki myciu po basenie usuwamy też bakterie i grzyby, które… wnieśli użytkownicy, którzy niestety jednak pominęli prysznic przed wejściem.

 

Zaniedbywanie ochrony włosów

Nie każdy lubi pływać w czepku. Zresztą często wielkie aquaparki nie wymagają od użytkowników noszenia czepków. Coraz częściej widać zatem na basenach i pływalniach ludzi, którzy nie mają żadnej ochrony głowy. No właśnie, czepek to bowiem przede wszystkim ochrona dla naszych włosów, dlatego noszenie go ma głęboki sens. Chlor lub ozon, które są zawarte w wodzie basenowej niszczą włosy na różne sposoby. Chlor jest silnym utleniaczem, który niszczy aminokwasy we włosach. Woda ozonowana jest mniej inwazyjna dla naszych włosów, ale przy dłuższym  kontakcie również będzie wpływała niekorzystnie na włosy i skórę głowy. Bez względu na to czy korzystasz z czepka czy nie, pamiętaj również o wsparciu ochrony skóry głowy olejem do włosów lub odżywką emolientową. 

 

Ignorowanie zasad basenowego savoir-vivre

Nie mówimy tutaj o przywołanych na początku zasadach jak zakaz biegania czy skakania z murków. Oprócz tego warto znać kilka zasad właściwego zachowania na basenie. Po torze poruszamy się po prawej stronie, szczególnie jeżeli z jednego toru korzysta kilka osób. Nie wolno siadać na linach oddzielających tory, ponieważ zatopione liny mogą stwarzać zagrożenie dla innych osób pływających (uderzenie ręką, stopą). Zachowaniem generującym bardzo duże ryzyko wypadku jest również wskakiwanie do basenu w momencie kiedy pływak z naprzeciwka wykonuje nawrót lub zbliża się do tego manewru. Należy wtedy odczekać aż osoba wykona pełną zawrotkę i dopłynie przynajmniej do ⅓ długości toru.

 

Przestrzeganie powyższych zasad znacznie ułatwi i umili korzystanie z basenu nie tylko nam, ale również wszystkim użytkownikom pływalni. Warto wdrożyć te zachowania już od najbliższej wizyty na basenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij