Rodzaje kordonków i ich zastosowanie

Jeszcze kilka lat temu szydełkowanie kojarzone było przede wszystkim z naszymi babciami czy nawet prababciami. Obecnie stanowi ono bardzo popularne hobby, którym zajmują się także zdecydowanie młodsze osoby – i to bez względu na płeć. Jednak by móc wykonywać prace ręczne, niezbędne są podstawowe akcesoria, a wśród nich można wskazać kordonek. Czym są i do czego służą kordonki?

Czym jest kordonek?

Słowo „kordonek” wywodzi się z języka francuskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza skręconą, jedwabną bądź bawełnianą nitkę. I tym też właśnie są kordonki: nitką, która jest wykonana z bawełny lub jedwabiu, choć to właśnie te pierwsze cieszą się dużo większą popularnością. Wśród popularnych odmian kordonków znajdują się również kordonki z bawełny merceryzowanej (jest to zwykła bawełna, poddawana procesowi merceryzacji, który podnosi wytrzymałość materiału, a także sprawia, że jest on zdecydowanie bardziej lśniący).

Podstawową różnicą pomiędzy kordonkiem a zwykłą włóczką jest splot. W tym pierwszym przypadku jest on zdecydowanie ciaśniejszy, a co za tym idzie – kordonek charakteryzuje się dużo większą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.

Co można zrobić z kordonków?

Kordonek to doskonały materiał do przygotowywania różnego rodzaju rękodzieła. Z jego zastosowaniem można stworzyć m.in.:

– zazdrostki,

– dywany,

– pufy,

– ubrania (takie jak sukienki, tuniki czy sweterki, a nawet bieliznę),

– firanki,

– poszewki na poduszki,

– serwetki,

– podkładki pod kubki.

Co istotne, nie każdy z kordonków dostępnych na rynku sprawdzi się podczas przygotowywania wszystkich wspomnianych wyżej typów rękodzieła. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając ten rodzaj materiału?

Grubość kordonka a jego zastosowanie

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów kordonków o różnych grubościach. Wyżej opisane przykładowe zastosowania kordonków odnoszą się do konkretnych ich typów. Co oczywiste, z grubszego kordonka nie wykonamy delikatnej niczym pajęczyna ozdoby, a cienki kordonek zupełnie nie sprawdzi się podczas tworzenia dywanów czy puf.

Grubość kordonka wskazuje na to, ile nitek zastosowano do jego stworzenia. Wśród popularnych modeli można wskazać:

– kordonek 2 – jest bardzo cienki i doskonale sprawdza się podczas tworzenia wyjątkowo delikatnych ozdób (np. ozdób świątecznych), a wykonywanie rękodzieła z jego użyciem wymaga sporej precyzji,

– kordonek 3 – ten typ kordonka jest nieco grubszy od poprzedniego, a co za tym idzie, wyróżnia się odrobinę większą wytrzymałością. Wciąż jednak sprawia delikatne i nieco eteryczne wrażenie, a co za tym idzie – doskonale sprawdzi się jako materiał np. na firanki,

– kordonek 4 – ten rodzaj kordonka wyróżnia się dużą uniwersalnością, w związku z czym stanowi dość popularny wybór wśród osób, które zajmują się dzierganiem czy to hobbystycznie, czy zawodowo. Sprawdza się świetnie m.in. do tworzenia odzieży, jednak można z powodzeniem wykorzystać go również do przygotowywania dekoracji, które nie muszą być tak delikatne, jak te tworzone z użyciem cieńszych kordonków,

– kordonek 5 – ten typ kordonka wyróżnia się dość grubym splotem, a co za tym idzie, doskonale sprawdzi się podczas tworzenia takiego rękodzieła jak poszewki na poduszki, pledy, koce czy swetry,

– kordonek 12 – to najgrubszy z dostępnych splotów, który – jak nietrudno się domyślić – jest odpowiednim wyborem zwłaszcza do tworzenia dywanów czy puf, ale będzie dobrą opcją także do tworzenia niektórych rodzajów odzieży.

Dobór odpowiedniego rodzaju kordonka może zaważyć na sukcesie bądź niepowodzeniu całego przedsięwzięcia. Wyżej opisane rodzaje kordonków nie są wszystkimi dostępnymi na rynku, jednak to właśnie te grubości cieszą się największym powodzeniem wśród nabywców.

Rodzaje kordonków – materiał

Jak wspominaliśmy powyżej, wśród kordonków najczęściej wskazuje się te wykonywane z bawełny lub jedwabiu, jednak popularność tego materiału sprawia, że producenci decydują się na tworzenie coraz większej ilości kordonków wykonanych z innego rodzaju materiałów. Co za tym idzie, w sprzedaży można spotkać także produkty stworzone na bazie poliestru czy akrylu.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy ze wskazanych rodzajów materiału sprawdzi się do przygotowania każdego typu wyrobu. Przykładowo, kordonki z materiałów syntetycznych nie będą najlepszym wyborem do wydziergania ubrań ze względu na zdecydowanie niższą przepuszczalność powietrza w porównaniu z innymi rodzajami tego tworzywa.

Wybór szydełka do konkretnego kordonka

Warto pamiętać o tym, że każdy z rodzajów kordonka wymaga innego typu szydełka – tak, by praca była możliwa, a przy tym efektywna. Idąc tym tropem, należy wybrać:

– szydełko 0,75 mm do najcieńszych kordonków (o grubości 2)

– szydełko 1 mm dla kordonków o grubości 3,

– szydełko 1,25 mm dla kordonków o grubości 4,

– szydełko 1,5 mm dla kordonków o grubości 5,

– szydełko 2 mm dla najgrubszego kordonka (12).

Gdzie kupić kordonki?

Wybierając miejsce, w którym zakupimy kordonki, warto kierować się nie tylko ceną, ale również szerokim wyborem towaru, jak również jego jakością. Bogata gama grubości oraz kolorów pozwoli na tworzenie wielu ciekawych rękodzieł, które mogą zostać sprzedane lub stać się ozdobą domu!

Jak dbać o wyroby zrobione z kordonków?

Sposób pielęgnacji wyrobów z kordonków będzie różnił się w zależności od tego, z jakiego materiału powstał. Najpopularniejsze kordonki bawełniane są nieco trudniejsze w pielęgnacji od tych syntetycznych. Należy bowiem pamiętać o tym, by prać je wyłącznie ręcznie, w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni. To pozwoli na zachowanie odpowiedniego kształtu wszelkich wyrobów i zapewni ich doskonały wygląd, a także czystość na dłużej!

Jeżeli chodzi o kordonki syntetyczne – pielęgnacja wyrobów stworzonych z ich pomocą jest nieco łatwiejsza. Możemy bowiem wybrać ozdoby w pralce, wybierając temperaturę nie wyższą niż 90 stopni.

Ze względu na świetną prezencję oraz wysoką wytrzymałość, kordonki stanowią dość częsty wybór wśród osób, które pasjonują się szydełkowaniem. Warto jednak pamiętać o tym, by odpowiednio dobrać grubość i rodzaj kordonka, kierując się na przykład naszym poradnikiem – tylko wówczas możemy uzyskać optymalny efekt.

Partnerem artykułu jest pasmanteriapasja.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij