Jak naprawić toksyczny związek Czy warto

Jak naprawić toksyczny związek? Czy warto?

Czym są toksyczne związki i jak je rozpoznać? Czy da się takie relacje uzdrowić, czy jednak jedyną metodą na ratunek jest całkowite wyrwanie się z takiego związku? Warto zastanowić się nad tą kwestią, nie tylko, by szukać konkretnych rozwiązań i wyjść z trudnej sytuacji, ale i by wiedzieć, w jaki sposób rozpoznawać toksyczne relacje.

Czym jest toksyczny związek?

Związek między kobietą a mężczyzną to niezwykła relacja oparta na miłości i wzajemnym zaufaniu. Gdy jednak dojdzie do przekroczenia pewnych nienaruszalnych granic, związanych poczuciem bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego, gdy jedna ze stron nadużywa swojej pozycji. Najczęściej dotyczy to kobiet, które uwięzione są w związkach z mężczyzną, który się nad nimi pastwi i je dominuje, choć można znaleźć też sytuacje odwrotne. Jest to nieszczęśliwa relacja, prowadząca do cierpienia, powodująca brak poczucia własnej wartości i przyczynia się do wielu negatywnych stanów fizycznych i psychicznych. Jeden z partnerów daje dosłownie wszystko, z kolei drugi właściwie nic nie daje w zamian.

Jak wyrwać się z toksycznego związku?

Uświadomienie sobie, że jest się w toksycznym związku, może pomóc w podjęciu kolejnych kroków, w tym także w uwolnieniu się od niezdrowej i wyniszczającej relacji. Niestety nie jest to proste, ponieważ największym problemem takich związków jest fakt, że jedno z partnerów uzależnia od siebie drugie, przez po zmniejsza się pewność siebie i poczucie własnej wartości. To utrudnia, czy wręcz uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek działań.

Jak uwolnić się od toksycznego związku zobacz na epolka.pl, najważniejsze jest tutaj przede wszystkim uświadomienie sobie problemu oraz podjęcie pewnej i ostatecznej decyzji. Konieczna będzie też rozmowa z partnerem oraz znalezienie w sobie siły, by nie dać się wciągnąć w psychiczne gierki i manipulacje. Nie jest to łatwe zadanie, ale własne dobro powinno być dla nas najważniejsze.

Czy można uzdrowić toksyczny związek?

Można teraz zadać sobie pytanie o to, czy da się uzdrowić toksyczną relację i czy zawsze jedyną możliwością jest rozstanie. Odpowiedź nie jest prosta, jako że każdy związek wygląda inaczej. Po pierwsze należałoby zweryfikować, skąd wynika toksyczność – czy problem wyszedł przypadkiem, na przykład przez brak odpowiedniej komunikacji czy może jest działaniem celowym i związany jest z charakterem partnera?

Jeżeli związek ma być udany, należy nad nim pracować i powinien o to zadbać każdy z partnerów, a nie tylko jeden. Należy ze sobą rozmawiać, umieć wybaczać, a także mieć dla siebie wzajemne zrozumienie. Oczywiście nie każdy toksyczny związek ma szanse na „uleczenie”, jednak warto tę kwestię rozważyć, a każdy przypadek jest przecież inny.

Kiedy toksyczny związek jest nie do naprawienia?

Dzieje się to przede wszystkim w sytuacjach, gdy jeden z partnerów nie ma zamiaru podejmować prób naprawy relacji. Chęć kontrolowania drugiej osoby, na każdej płaszczyźnie życia nie jest zachowaniem prawidłowym i wskazanym. Gdy do tego dochodzi, druga strona nie może praktycznie nic zrobić, bo jej się tego „zakazuje”, wówczas szanse na naprawę są niewielkie. Jeżeli partner nie wyraża skruchy i nie widzi problemu, jest to sygnał, że z takiego związku należy jak najszybciej uciec dla własnego dobra.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij