Opryszczka wargowa to przykra dolegliwość, która spotyka wielu ludzi. Przyjmuje ona postać swędzącego i piekącego pęcherzyka wypełnionego płynem. Dolegliwość wywołuje wirus Herpes Simlex 1 (HSV-1), którym zarażonych jest blisko 80% populacji.

Na domiar złego wirusa nie da się pozbyć raz na zawsze – pozostaje on w organizmie w formie uśpionej. Uaktywnia się w okresie obniżonej odporności, przy długotrwałym stresie, podczas innych chorób. Czy można zwalczyć opryszczkę stosując wyłącznie domowe sposoby? Owszem!

Oto 7 sprawdzonych metod na opryszczkę wargową:

1. Okłady z ziół

Najlepsze są okłady z ziół o działaniu antybakteryjnym, np. rumianku lub szałwii. Wystarczy w niewielkiej ilości wrzątku zaparzyć 1 łyżeczkę wybranych ziół, a następnie nasączyć w naparze wacik i przykładać go do chorobowo zmienionego miejsca. Ważne, aby nie stosować nalewek ziołowych na spirytusie – może on podrażnić bolesne miejsce.

2. Antybakteryjny czosnek

Nasze babcie leczyły opryszczkę czosnkiem. Wystarczy przekroić ząbek czosnku i przyłożyć go do krostki. Sok zamknięty w ząbku czosnku zawiera allicynę o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych – pamiętaj, że najskuteczniej działa po 10 minutach od przekrojenia ząbka.

3. Sok z cebuli

Możesz wziąć plaster cebuli i przykładać go do krostki albo wykonać syrop. Wystarczy pokroić cebulę w grube kawałki, a następnie zasypać ją na noc cukrem. Powstanie syrop, którym należy smarować rankę.

4. Okład z cytryny

Cytryna ma właściwości antyseptyczne i rozjaśniające. Dzięki niej opryszczka stanie się mniej widoczna.

5. Okład z sody oczyszczonej

W szklance chłodnej wody rozpuść 3 łyżki sody oczyszczonej. Następnie przemywaj roztworem opryszczkę dopóki nie zniknie.

6. Okład z miodu lipowego

Miód ma silne działanie antybakteryjne. Dodatkowo działa kojąco i odżywczo na spierzchnięte wargi.

7. Aloes

Świeże listki aloesu należy przykładać do opryszczki. Można również kupić gotowy żel i smarować nim miejsce zmienione chorobowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ