jak-dbac-o-laptopa-zeby-sie-nie-psul

Jak dbać o laptopa, żeby się nie psuł?

Naprawa laptopów jest zazwyczaj bardzo kosztowna, warto więc dbać o swój sprzęt. Trudno bowiem wyobrazić sobie brak dostępu do sieci. Oczywiście wielu awarii można uniknąć odpowiednio chroniąc komputer. Ale jak to robić? Zatem co można robić, a czego należy unikać?

Bateria w lodówce – miejski mit!

Serwis laptopów bardzo często wymienia baterię. Niekiedy już laptopy 2-letnie mają je uszkodzone,a to za sprawą mitu, a nawet bajki, że aby przedłużyć żywotność baterii należy często umieszczać ją w lodówce. Wtedy też będzie dłużej trzymać. Nie należy także wyciągać baterii, bo efekt może być raczej odwrotny, choć to ucieszy serwis laptopów. Oczywiście nie można pracować zawsze na podłączonym komputerze, warto więc, aby raz na jakiś czas odłączyć go z zasilania i poczekać, aż się rozładuje. W ten sposób zwiększa się wydajność baterii.

Bo noszenie ma znaczenie

Noszenie, czy przenoszenie laptopa wydaje się kuriozalnie łatwe i nie przywiązujemy do tego specjalnego znaczenia. A to błąd! Oczywiście nie chodzi tylko o ochronę przed upadkiem, bo gdy się wydarzy serwis laptopów będzie miał duży zarobek. Warto zwrócić uwagę, jaki dysk ma laptop. Jeżeli to klasyczny dysk twardy bez sensora ruchu koniecznie należy wprowadzić go w stan uśpienia, gdyż w innym wypadku zdecydowanie łatwiej uszkodzić pamięć masową. Laptop trzeba trzymać w obu rękach, gdyż w innym wypadku może dojść do zbytniego naprężenia i uszkodzenia połączenia typu BGA. Koniecznie trzeba też zainwestować w specjalną torbę do przenoszenia sprzętu, która dodatkowo ochroni go w razie upadku.

Niska-wysoka temperatura

Pomimo tego, że wydaje nam się, iż laptopy nadają się do pracy w każdych warunkach- nie jest to prawdą. Często naprawa laptopów jest właśnie z tak kuriozalnego powodu. Przenoszenie z niskiej do wysokiej temperatury może powodować wytworzenie się pary wodnej i uszkodzenia. Nie można także od razu go włączyć. Laptop powinien znajdować się zawsze na stoliku, czy też biurku. Trzymanie go na kolanach może powodować zamknięcie otworów wentylacyjnych i przegrzania. Naprawa komputerów bardzo często spowodowana jest także ich zalaniem. Warto więc podczas prac nie pić napojów.

Aktualizacje systemu – nie chcę, ale muszę

Chyba każdego użytkownika komputera spotkała sytuacja, że w czasie oglądania filmu, czy też przeglądania wiadomości dostał powiadomienie o zalecanej aktualizacji. Niestety większość ciągle odkłada ją w czasie, a jeżeli już się włączy to przerywa. A to bardzo duży błąd. Brak regularnej aktualizacji, czy też zmiany systemu zdecydowanie spowalnia, a my zastanawiamy się, dlaczego komputer ciągle nam się zacina? No właśnie dlatego, że nie wykonaliśmy aktualizacji.

Bo laptop ma być czysty!

Czystość i laptop to słowa, które niekoniecznie do siebie pasują. Bądźmy szczerzy, kto nie jada przed komputerem? Chyba większość z nas ma także ciągle brudny ekran. Przy poziomie brudu w wersji określanej jako „hard” zazwyczaj weźmiemy ściereczkę i przetrzemy ekran. Ale tak naprawdę to tylko pozorne sprzątanie, coś co można porównać do sprzątania rynku, bez pobocznych ulic, czy też uprzątnięcia tylko tego co widać. Warto pamiętać, że kurz osiada się nie tylko na ekranie, ale również dostaje się do środka, czyli do układu chłodzenia, a od tego już tylko krok to awarii. Naprawa laptopów często właśnie dotyczy układu chłodzenia. Warto więc raz na jakiś czas rozkręcić układ chłodzenia i usunąć kurz. Warto także wymienić pastę termoprzewodzącą. Pełni ona bardzo ważną rolę. Otóż odprowadza ciepło od procesora. Taka pasta powinna być bardzo lepka. Raz na pół roku należy dokonać czyszczenia, inaczej czeka nas naprawa komputerów.

Warto więc chronić swój laptop. Zawsze używać oryginalnego oprogramowania, oczywiście należy również zadbać o odpowiedni program antywirusowy, choć niekoniecznie powinien on być darmowy. Laptop może służyć przez wiele lat i być w świetnym stanie, jednak pod warunkiem, że będziemy o niego dbać. W innym wypadku czeka nas serwis. Naprawa komputerów niejednokrotnie jest bardzo droga, więc w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, chrońmy swoje sprzęty. A jeżeli już dojdzie do awarii, warto udać się do sprawdzonego serwisu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą KOBA – sprawdź ofertę https://www.koba.pl/serwis-komputerowy-bialystok/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij