Eksploracja Andamanów-ostatniego skrawka dzikich cywilizacji

Archipelag Andamanów i Nikobarów leżący na Oceanie Indyjskim, w Zatoce Bengalskiej, to jedno z najmniej odkrytych miejsc na świecie. Charakteryzują się prawdziwie rajskim krajobrazem: znajdziemy tu rozległe piaszczyste plaże, turkusowe wody, bajkowe laguny, rafy koralowe i tropikalne lasy deszczowe. W okolicznych rezerwatach wciąż żyją rdzenni mieszkańcy.

W te rejony cywilizacja dotarła dopiero stosunkowo niedawno, zwiedzanie Andamanów to ostatnia szansa na eksploatację miejsc, które rzadko odwiedziła stopa białego człowieka. Przeczytaj, dlaczego warto wybrać się w niezwykły rejs po Andamanach.

Andamany – dziewicze wyspy na skraju Indii

Chociaż Andamany formalnie należą do Indii, geograficznie o wiele bliżej im do Tajlandii, Indonezji czy Birmy. Także rdzenni mieszkańcy wysp o wiele bliżej niż z Hindusami spokrewnieni są z mieszkańcami Azji Południowo-Wschodniej.

W skład Archipelagu Andamanów i Nikobarów wchodzą 572 wyspy, jedynie 36 z tego jest zamieszanych. Obecnie rdzenni mieszkańcy Andamanów zamieszkują głównie rezerwaty, do których turystom wstęp jest wzbroniony, wybierając się w te rejony będziemy więc spotykać przede wszystkim Tamilów i Bengalczyków, którzy zostali przesiedleni w te rejony w XX wieku.

Dlaczego warto się wybrać na Andamany, korzystając z usług takiej firmy jak choćby Pazola? To miejsce zachwyca różnorodnością krajobrazu. W tutejszych lasach deszczowych znajdziemy wiele reliktowych i endemicznych gatunków roślin, gatunki zwierząt, których nie spotkamy nigdzie indziej. Na tutejszych plażach można podziwiać latające ryby i wyskakujące z wody delfiny.

Spotkamy spacerujące po piasku kraby pustelniki a podczas spacerów towarzyszyć nam będą krzyki wielobarwnych papug. Jest co podziwiać: rzędy bambusowych chatek, ogrody z mnóstwem tropikalnych kwiatów, palmy kokosowe i zapierające dech w piersiach widoki na zupełnie puste plaże.

Które miejsca warto zobaczyć, będąc na Andamanach?

Port Blair to stolica Andamanów, położona na wyspie Andaman Południowy. Właśnie tutaj znajduje się lotnisko i międzynarodowy port, dlatego też większość turystów, którzy przybywają na Andamany, zjawia się właśnie tutaj. Miasto zamieszkuje około 112 tysięcy osób. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, za to znajdziemy mnóstwo uroczych sklepików i restauracyjek.  Tutaj również turyści szukają promów, które zabiorą ich na inne wyspy archipelagu.

Neil Island

Miejsce odcięte od cywilizacji, gdzie przybywają turyści, którzy przede wszystkim mają ochotę rozkoszować się dziewiczą przyrodą i uniknąć tłumów innych turystów. Możemy tu relaksować się wśród błękitnych lagun i fantazyjnie powyginanych lagun. Odpoczywać na szerokich na kilometr plażach, na których będziemy jedynymi osobami.

Havelock

 
Wyspa Havelock nie ma tak kameralnej atmosfery jak Neil Island. To miejsce cieszy się popularnością wsród turystów, znajduje się tu wiele resortów, w których wynająć możemy uroczą drewnianą chatkę. W centrum miasta odbywa się targ rybny. Możemy zakupić na nim egzotyczne gatunki ryb, takie jak redsnapery, barakudy czy kukari, które przyjemnie jest zjeść wieczorem upieczone przy ognisku nad morzem.

Odkryj miejsca rzadko odwiedzane przez białych

Nikobary nie są dostępne do zwiedzania dla turystów, za to możemy całkiem swobodnie poruszać się po Andamanach, za wyjątkiem miejsc, które zostały wyznaczone na rezerwaty. Aby zostać wpuszczonym na teren wysp, nie wystarczy wiza indyjska. Będziemy potrzebowali także pozwolenia na pobyt. Możemy je uzyskać na lotnisku w Port Blair lub w porcie.

Jeżeli jesteś typem turysty, dla którego najważniejszy jest komfort i pięciogwiazdkowe hotele, ten wyjazd nie jest dla Ciebie. Jeżeli jednak masz ochotę na unikalne doświadczenie, przeżycie niedostępne dla większości zwykłych turystów, wybierz się w rejs po Andamanach. To idealna możliwość, by poznać te wyspy.  Korzystając ze statku rejsowego, nie będziesz musiał martwić się o transport z wyspy na wyspę. Będziesz miał zagwarantowane komfort i bezpieczeństwo, które nie odbiorą Ci przyjemności z przeżywania niezwykłej przygody na Andamanach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij