Dlaczego adwokaci dążą do rozwodu z orzeczeniem winy?

Wizyta u adwokata rzadko kiedy jest motywowana przyjemnymi pobudkami. Nie ma jednak wątpliwości, iż częstokroć jest to konieczność, ze względy na zagmatwany system prawny w Polsce. Skorzystanie z usług adwokata jest po prostu często jedyną opcją na pozytywne rozwiązanie całej sprawy.

Artykuł powstał dzięki pomocy kancelarii adwokackiej Tomasz Giziński

Przykładem tego jak ważna jest współpraca z odpowiednim człowiekiem, będzie typowa sytuacja w kontaktach z prawnikiem, kiedy to klient chce działać w określony sposób (wydaje mu się, że jest to oczywiście najkorzystniejsze dla niego), jednak adwokat stanowczo odradza takiego działania (z uwagi na sytuację prawną). Dokładnie taka sytuacja może pojawić się w przypadkach rozwodów.

Dwie możliwości

Każdy adwokat od rozwodów może traktować na różne sposoby. Wszystko zależy od intencji klienta. Nie ulega jednak wątpliwości, że niezależnie od wyboru, należy kierować się zasadą jak największej efektywności. Pod tym względem bardzo ważna będzie więc decyzja odnośnie jakiego rozwodu będzie się domagał klient. Praktycznie wszyscy wiedzą, że polskie prawo stwarza możliwość ubiegania się o rozwód z orzekaniem o winie oraz bez takiego orzekania. Nie każdy jednak wie, czym charakteryzuje się dany sposób.

Zasadniczo sprawę regulują przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, które stanowią iż sąd ma prawo orzec czy w ogóle, a jeżeli tak, to z winy którego z małżonków nastąpił rozkład pożycia. Istnieje jednak możliwość, że sąd nie będzie orzekał o winie. Jednak w takiej sytuacji musi istnieć pełna zgoda- musi wystąpić wspólne żądanie małżonków, które w niektórych sytuacjach jest po prostu niemożliwe. Taka sytuacja wystąpić może więc wtedy, kiedy małżonkowie już wcześniej uregulowali swoje sprawy, bądź kiedy to chcą uniknąć długotrwałych i męczących sprzeczek w sali sądowej.

Samo stwierdzenie winy jest bardzo ważne. Na jej podstawie sąd, w myśl uregulowań kodeksowych, może wyznaczyć alimenty. Będzie to zależało od sytuacji majątkowej drugiego małżonka. Warto natomiast pamiętać, że obowiązek dostarczania środków do życia wygaśnie w sytuacji, w której małżonek otrzymujący środki zawrze małżeństwo.

Która opcja jest lepsza?

Można oczywiście powiedzieć bez większego namysłu, że o wiele lepiej jest wybrać opcję z orzekaniem o winie. W końcu można sporo na tym ugrać. Sytuacja nie jest jednak tak oczywista. Podstawową sprawą jest konieczność posiadania dobrego adwokata.

Co więcej- trzeba być przekonanym, że adwokat, z którego usług się korzysta jest lepszym od adwokata strony przeciwnej, bowiem w momencie orzekania o winie, sytuacja w sądzie zmienia się w prawdziwą walkę, którą każda ze stron chce wygrać za wszelką cenę. Ryzyko przegranej jest bardzo duże. Nikt przecież nie chce doświadczyć sytuacji,  w której ktoś inny otrzyma korzyści, które samemu chciało się uzyskać, dodatkowo naszym kosztem.

Drugą sprawą, której trzeba być świadomym to to, że sprawy rozwodowe związane są z olbrzymim obciążeniem psychicznym. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku i jak w każdej innej sprawie, nie należy generalizować, jednakże w zdecydowanej większości przypadków jest to zakończenie pewnego etapu życia.

Dlatego też, dokładanie do tego upublicznienie wszystkich nieprzyjemnych momentów, czy też przeciąganie zamknięcia tego etapu na długi okres, może być wykańczające dla kogoś. Jeżeli taka osoba może pozwolić sobie na rezygnację z walki o rozwód z orzeczeniem winy, powinna rozważyć też takie wyjście.

Oczywiście nie można zapomnieć też o fakcie, że czasami po prostu środki do życia po prostu się należą. Podstawą mogą być bardzo różne sytuacje. W takich przypadkach rozwód z orzekaniem o winie jest koniecznością. Wraz z pełną świadomością konsekwencji ,zdecydowanie się na niego będzie dobrą decyzją.

Fachowa pomoc prawna

Jak zostało wcześniej wspomniane, najlepszym wyjściem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty, który razem ze swoją najlepszą wiedzą i umiejętnościami będzie mógł doradzić takie rozwiązanie, które przyniesie jak najwięcej korzyści, przy absolutnej minimalizacji strat.

Rozwody to jedne z najbardziej emocjonalnych spraw, jednak dla adwokata stanowią bardzo dobre źródło dochodu. Z czystego pragmatyzmu więc, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przystępujący do sprawy prawnik będzie dobrze przygotowany oraz, że świetnie zrozumie swojego klienta i wyjdzie na przeciw wszystkim jego oczekiwaniom.

Dowiedz się Więcej

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij