Co robić gdy komornik niesłusznie zajął nam majątek?

Zdarzają się przypadki, kiedy to niesłusznie dochodzi do egzekucji komorniczej. Jest to najczęściej zajęcie pensji, środków bankowych czy też innych rzeczy tworzących nasz majątek. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy dochodzi do niesłusznego zajęcia naszego mienia? Gdzie powinny szukać pomocy osoby zadłużone z komornikiem?

Artykuł powstał przy współpracy z adwokatem Janem Przemysławem Kopko

Wniosek o umorzenie postępowania

Jest to pierwszy krok, który powinniśmy podjąć, jeżeli wiemy, że egzekucja komornicza odbywa się niesłusznie. Bardzo często kieruje się go także do wierzyciela, ale nie jest to ustalona zasada.

Najczęściej błędy w egzekucjach są pomyłkami w danych osobowych dłużników lub ich adresach. Komornik nie ma nadanego prawa, które nakazywałoby mu zbadanie tytułu wykonawczego, który wydał sąd.

Do zadań komornika należy jego wykonanie i wtedy najczęściej nikt nie sprawdza zgodności danych zawartych w tytule. Mało osób wie, że ma prawo do wniesienia do sądu pozwu przeciw egzekucyjnego.

Jest to pomoc dla zadłużonych z komornikiem, ponieważ tak naprawdę można się przyczepić w tej sytuacji do wszystkiego. W tym przypadku dłużnik składa pozew, który może wstrzymać lub zakończyć egzekucję.

Osoba, której mienie zostało zabrane niesłusznie wnosi do sądu pozew ekscydencyjny. Może to być przykładowo zajęcie pojazdów, który nie należał do osoby,ale był wynajęty na zasadzie leasingu. Po rozpatrzeniu przez sąd pozwu zostanie on uznany za słuszny lub nie i będzie od tego zależało dalsze postępowanie.

Dalsze ściganie po złożeniu wniosku o umorzenie postępowania

Osoba, która złożyła już wniosek o niesłuszną egzekucję, a mimo tego dalej jest traktowana jako dłużnik może złożyć skargę na wszelkie czynności komornika. Jest to jedyne rozwiązanie, które może powstrzymać działanie egzekucyjne.

Do takiej samej czynności ma prawo dłużnik, jeżeli komornik bezprawnie zajął jakąkolwiek część jego majątku. Poprzez bezprawne zajęcie należy rozumieć zbyt dużą część pensji, która została zajęta lub zajęcie przedmiotu, który zgodnie z prawem jest wyłączony od działań egzekucyjnych.

Przykładem może być ściąganie długu z pensji. Komornik ma ściśle określone widełki procentowe, których powinien się trzyma podczas zajmowania wynagrodzenia. Jeżeli ktoś chce napisać skargę na czynności komornika musi to zrobić na piśmie, które posiada ściśle określony wzór. Inne pisma są po prostu odrzucane. Koniecznością jest napisanie nagłówka „Skarga na czynności komornika”.

Do tego należy dopisać informacje takie jak miejscowość data, dane nasze i komornika, a także wierzyciela, który jest rzekomo osobą, której jesteśmy coś winni. Koniecznością jest odpowiednie uzasadnienie naszej prośby, które ma przekonać skład komisji rozpatrującej naszą sprawę. Warto także dodać załączniki, które mogą to potwierdzić.

Może to być np. potwierdzenie z Biura Informacji Kredytowej, że tak naprawdę nie jesteśmy dłużnikami. Na pewno procedura wstrzymania niesłusznej egzekucji komorniczej wiąże się z dużymi trudnościami i traceniem dużej ilości czasu, jednak bez zachodu związanego z czynnościami mającymi na celu umorzenie niesłusznego postępowania nic nie wskóramy, a możemy tylko stracić zdrowie przez nerwy.

Na zakończenie warto dodać, że powinniśmy zacząć jak najwcześniej walczyć o swoje. Komornik jest nasyłany tylko po długiej procedurze windykacyjnej, która wiąże się z informacjami telefonicznymi i listownymi. Już na tym etapie powinniśmy zareagować, jeżeli wiemy, że egzekucja komornicza jest niesłuszna.

Sądy są raczej przychylne ludziom, którzy składają pozwy na komorników. Bardzo często zdarza się, że komornicy nadużywają swoich praw i zajmują rzeczy, które są wyraźnie zapisane w ustawie jako wyjęte spod prawa egzekucyjnego. Z takim postępowaniem należy walczyć, a walkę należy rozpocząć jak najwcześniej.

Powoli zaczynają otwierać się firmy, który zajmują się profesjonalnym pomaganiem zadłużonym ludziom. Jest to ułatwienie, ponieważ konsultanci załatwią za nas wszystkie formalności, a dzięki temu cała procedura odbędzie się znacznie szybciej. Niestety współpraca z taką firmą wiąże się z kosztami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij