Czy e-learningiem opanujemy taki fach jak fryzjerstwo?

E-learning to dziś coraz popularniejszy sposób na zdobywanie wiedzy. Od rysowania, przez psychologię, języki obce, aż po fryzjerstwo – kursów są w sieci setki. Ale czy wszystkiego da się nauczyć w całości przez internet?

Kiedyś sposobem na to, by nauczyć się nowej dziedziny nie wychodząc z domu, były kursy korespondencyjne. Otrzymywaliśmy w ich przypadku taśmy lub płyty z lekcjami i podręczniki pocztą. Po uzupełnieniu zadań mogliśmy dowiedzieć się z kasety, czy wybrane odpowiedzi były prawidłowe.

Czasem też możliwe było odesłanie materiałów do nauczyciela, który korygował błędy i kontrolował postępy w nauce. W XXI wieku kursy korespondencyjne zastąpiły szkolenia internetowe. Działają podobnie, ale pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy.

Nowoczesne treści

Zamiast odsyłać materiały pocztą, wystarczy jedno kliknięcie myszki. Jeśli chcemy skontaktować się z wykładowcą, wystarczy wysłać wiadomość lub wejść na Skype. Kursy dodatkowo często są uzupełniane o treści, do których jeszcze kilkanaście lat temu nie mieli dostępu nawet uczniowie wielu kierunkowych szkół stacjonarnych.

Należą do nich filmy instruktażowe, tutoriale (czyli poradniki tłumaczące, jak wykonać zadanie krok po kroku), czat z nauczycielem i internetowe lekcje uzupełniane o najnowsze odkrycia z danej dziedziny w ciągu dni czy tygodni, a nie lat, jak w przypadku tradycyjnych podręczników.

E-learning stał się szczególnie wygodnym sposobem na naukę języków. Zamiast drogich kursów, na które trzeba dojeżdżać na określony dzień tygodnia i godzinę, uczyć można się w zaciszu własnego domu o dowolnej porze. To szczególnie wygodne dla rodziców małych dzieci, osób zapracowanych czy niepełnosprawnych, dla których możliwość odbywania lekcji bez wychodzenia z domu są najważniejsze. Jednocześnie kurs internetowy mobilizuje i pozwala kontrolować postępy za pomocą materiałów lekcyjnych i pomocy nauczyciela.

Tym góruje nad samodzielną nauką. W przypadku poznawania danej dziedziny na własną rękę, to uczeń musi opracować dla siebie program nauczania i czas trwania lekcji a także sam poprawiać swoje błędy. Taka nauka jest bardzo trudna, dlatego lepszym wyjściem będzie postawienie na pomoc fachowców i e-kurs.

Z pomocą specjalisty

Drugą grupą, dla której nauka przez internet może być wspaniałą możliwością, są hobbyści, również ci, którzy z czasem mają nadzieję przekształcić hobby w źródło dochodu. Grafika komputerowa, gra na instrumencie czy pisanie powieści – tu również warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą, jakie techniki ułatwią opanowanie wiedzy. W trakcie takiego szkolenia możemy robić zadania, które zlecą nam wykładowcy a następnie będziemy z nich rozliczani, co pomoże się zmobilizować i uzyskiwać szybkie postępy w nauce.

Podobna podstawa programowa

A co z kursami zawodowymi? W sieci można znaleźć ich dziesiątki i wybierać spośród takich, jak kurs psychologiczny, menadżerski, prawniczy czy kurs fryzjerski. Czy da się nauczyć zawodu przez internet? Po części tak, bo podstawa programowa może być taka sama lub podobna, jak w szkole zawodowej czy na studiach. W obu przypadkach to, ile uczeń wyniesie z zajęć, zależy od jego samego i jego zaangażowania. Przy tym nie będzie musiał wstawać na wykłady o świcie i dopasowywać swojego kalendarza do terminów sesji, bo naukę będzie mógł podjąć w dowolnym momencie.

Staż lub praktyka

Jednak takie kursy nie zawsze wystarczą, by zacząć pracę. Jest tak szczególnie w przypadku praktycznych umiejętności zawodowych, takich jak fryzjerstwo. Trudno nauczyć się strzyżenia bez kontaktu z prawdziwymi włosami i bez rozmów z autentycznym klientem.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że również w szkole fryzjerskiej często strzyżenie ogranicza się co najwyżej do koleżanek z klasy a praktyczna nauka zawodu zaczyna się dopiero na praktykach, czyli już pod koniec lub po zakończeniu szkolenia fryzjerskiego.

Biorąc to pod uwagę można uznać, że choć szkolenie fryzjerskie przez internet nie da możliwości obcinania włosów czy układania fryzur na modelu, to jeśli potraktujemy je jako część teoretyczną a po nim zgłosimy się na praktyki czy staż do salonu fryzjerskiego, może być doskonałym zamiennikiem szkoły fryzjerskiej i teoretycznej wiedzy, jaką się w niej pozyskuje.

 

Karolina Dąbrowska

Karolina Dąbrowska

Dziennikarka z pasją do tematów lifestyle'owych, od lat związana z mediami kobiecymi. Śledzi najnowsze trendy w kulturze i stylu życia. W wolnym czasie podróżuje, poszukując inspiracji w różnych zakątkach świata.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *