Pierwsza wizyta w poradni ginekologicznej

Lekarz od praw kobiecych – ginekolog – w dzisiejszych czasach nie powinien być tajemnicą, tymczasem dla wielu pań nadal wizyta u tego specjalisty sprawia zażenowanie i wstyd. Młode dziewczyny odwlekają pierwszą wizytę, a ich starsze koleżanki często zapominają o regularności badań. Przyczyną nie jest bynajmniej utrudniony dostęp do gabinetów ginekologicznych, ale skądinąd różnie pojmowany wstyd. Jak się przygotować do wizyty, by wszystko przebiegało w porządku?

Jakiego ginekologa wybrać?

Przełamanie oporów psychicznych jest najważniejszym krokiem. Pomoże w tym świadome wybranie ginekologa, który nie jest tym pierwszym „z brzegu”, ale tym do którego rzeczywiście chcemy pójść. Zanim się umówimy, warto przeprowadzić swoisty wywiad wśród znajomych i dowiedzieć się czegoś więcej o lekarzu. Istotne jest, jakim posługuje się sprzętem, jak wygląda gabinet i przede wszystkim jak traktuje pacjentki. Jeśli wolimy pójść do kobiety, wybierzmy panią ginekolog, niemniej jednak mężczyzna nie jest w tej dziedzinie ani gorszy, ani mniej polecany. Postawmy na fachowość, a nie płeć.

Przygotuj podstawowe informacje

Skrupulatność bardzo pomaga podczas wizyty u lekarza. Musimy bowiem pamiętać, kiedy pojawiła się pierwsza miesiączka i kiedy wystąpiło ostatnie krwawienie. Ważna jest jego obfitość, długość trwania oraz samopoczucie podczas menstruacji. Spiszmy także ewentualne dolegliwości, jakie odczuwamy ze strony dróg rodnych zarówno podczas miesiączki, jak i podczas stosunku seksualnego.

Te wszystkie informacje znacząco ułatwią przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. W przypadku, w którym w naszej rodzinie miały miejsce nowotwory szyjki macicy lub piersi także poinformujmy o tym lekarza. Przygotujmy listę pytań, na które chcemy uzyskać odpowiedź, pamiętając, że forma internetowe nie zawsze są dobrym doradcą.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Badanie w poradni ginekologicznej zaczyna się od wywiadu. Bądźmy szczere i nie ukrywajmy ani celu naszej wizyty – np. dobranie antykoncepcji – ani też niepokojących nas sygnałów. Ginekolog to nie ksiądz czy babcia, więc nie musimy obawiać się niestosownych komentarzy czy grożącego palca, który będzie nam mówił, że seks dopiero po ślubie, albo, że taka pozycja absolutnie nie wypada pannie z porządnego domu.

Zalecanym terminem pierwszej wizyty jest pierwszy miesiąc od pojawienia się menstruacji, aczkolwiek idealnie, jeśli podczas wizyty nie będzie już miało miejsce krwawienie. To nie przeszkadza lekarzowi, ale stwarza absolutnie niepotrzebny dyskomfort pacjentek. Generalnie, idealnym czasem na badanie jest pierwsze dziewięć dni od zakończenia miesiączki – w tym czasie odczuwamy najmniejszy fizyczny dyskomfort, a badanie piersi nie jest utrudnione. Poza tym nie będzie problemem pobranie wymazu z szyjki macicy do badania cytologicznego (podczas krwawienia to w ogóle jest niemożliwe).

Zupełnie inaczej postępujemy, gdy nasza wizyta jest związana z założeniem antykoncepcyjnej wkładki domacicznej – w tym przypadku okres jest najlepszym czasem. Panie, które spodziewają się potomstwa, lub przypuszczają, że są w ciąży, powinny umówić się na wizytę niezwłocznie. Początki ciąży bywają trudne i jednocześnie to najważniejszy czas, który ma wpływ na prawidłowy rozwój maleństwa.

Jak przygotować się do wizyty?

Miarodajność badania jest w głównej mierze uzależniona od nas samych i naszego przygotowania. Od technicznej strony musimy być świadome kilku spraw – mianowicie, badanie wymaga czystości szyjki macicy, a więc na dwa dni przed wizytą powinnyśmy zaprzestać stosowania globulek dopochwowych, w tym leków antykoncepcyjnych, aplikowanych w tenże sposób.

Oczywiście, ten fakt nie dotyczy kobiet w trakcie leczenia, z wyraźnym zaleceniem lekarza, by nie zaprzestawać stosowania leków dopochwowych. Minimum dobę przed badaniem należy wstrzymać się od stosunków seksualnych i irygacji pochwy, szczególnie jeśli będziemy chciały, by lekarz pobrał nam wymaz do badania.

W dniu wizyty zadbaj o wygodne i niekrępujące ubranie. Doskonałym rozwiązaniem jest luźna spódniczka, która gwarantuje prywatność. Oczywiste jest zachowanie należytej higieny. Jeśli w gabinecie mamy możliwość skorzystania z bidetu, zróbmy to pomimo tego, że chwilę wcześniej brałyśmy prysznic. Co więcej, pamiętajmy o opróżnieniu pęcherza – to istotne zwłaszcza podczas badania usg wykonywanego dopochwowo. Jeśli natomiast zaplanowano usg przez powłoki brzuszne postępujemy odwrotnie – przed wizytą wypijamy około litr wody. Podmywając się, unikajmy irygacji.

Nie odkładajmy wizyt u ginekologa, w wielu przypadkach pozwala ona zapobiec groźnym chorobom, a także niechcianej ciąży. Świadomość własnej kobiecości powinna iść w parze z dbałością o zdrowie. Dobry ginekolog to taki, do którego my same mamy zaufanie i potrafimy z nim porozmawiać o wszystkich nurtujących nas problemach intymnych. Nasze babki unikały tych specjalistów, rezerwując prawo do wizyt u niego wyłącznie na czas ciąży i porodu. To znaczny błąd, którego współczesne, świadome kobiety nie powinny popełniać.

Karolina Dąbrowska

Karolina Dąbrowska

Dziennikarka z pasją do tematów lifestyle'owych, od lat związana z mediami kobiecymi. Śledzi najnowsze trendy w kulturze i stylu życia. W wolnym czasie podróżuje, poszukując inspiracji w różnych zakątkach świata.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *