Podrażnienie oczu – kiedy zgłosić się do lekarza?

Podrażnienie oczu może mieć różne przyczyny i być w różnym stopniu nasilone. W żadnym przypadku nie wolno go bagatelizować, czasami jednak wystarczy doraźna pomoc, a w innych sytuacjach konieczne jest leczenie, czasem nie tylko okulistyczne. Jak postępować, gdy oczy są podrażnione i kiedy pilnie zgłosić się do lekarza? Poznaj odpowiedzi na te pytania!*

Czym może być spowodowane podrażnienie oczu?

Przyczyny podrażnienia oczu mogą być błahe, jak na przykład nawyk pocierania powiek, niewyspanie czy intensywne światło słoneczne. Mogą też być poważne, na przykład gdy do oka dostanie się ciało obce i uszkodzona zostanie struktura gałki ocznej. Nawet najmniejsze urazy i uszkodzenia stwarzają ryzyko infekcji [1], dlatego problemu podrażnionych, zaczerwienionych oczu nie wolno bagatelizować. Do częstych przyczyn tej dolegliwości należy suchość oczu powodowana m.in. przebywaniem w zadymionych pomieszczeniach, może ją też powodować klimatyzacja oraz ogrzewanie. Suche powietrze sprzyja parowaniu płynu łzowego, którego zadaniem jest nawilżanie i oczyszczanie powierzchni oka. Gdy ciągłość filmu łzowego jest przerwana, łatwiej o stan zapalny i mikrourazy oka. Suchość oczu negatywnie wpływa też na kondycję spojówek oraz rogówki [2].

Alergia – jedna z przyczyn problemów ze strony narządu wzroku

Jedną z przyczyn podrażnienia oczu może być alergia [3]. Uczulenie na daną substancję, zwłaszcza przy alergiach wziewnych na pyłki drzew, traw i innych roślin, może powodować objawy ze strony oczu takie jak świąd, pieczenie, łzawienie. Może to prowadzić do podrażnienia oczu, ponieważ po pierwsze mamy tendencję do pocierania swędzących powiek, a po drugie nadmierne łzawienie powoduje suchość oczu, które stają się bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia i infekcje. Częstą przypadłością wśród osób cierpiących na alergię jest alergiczne zapalenie spojówek, które wymaga leczenia antybiotykiem. Zarówno w przebiegu reakcji uczuleniowej, jak i przy zapaleniu spojówek oczy są podrażnione i zaczerwienione. Ocena stanu pacjenta i zaordynowanie odpowiedniego leczenia zawsze wymaga wizyty u lekarza.

Jak postępować, gdy oczy są podrażnione?

Utrzymujące się podrażnienie oczu to sygnał, że konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą. Jeśli przyczyną jest alergia, zaleci on wizytę również u lekarza alergologa, ponieważ konieczne będzie leczenie przyczynowe reakcji uczuleniowej. Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych może jednak dodatkowo nasilać suchość oczu, dlatego zalecane jest równoczesne stosowanie kropli nawilżających z kwasem hialuronowym i ektoiną, na przykład dostępnych bez recepty kropli do oczu Ektin**. Tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów, pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek [4]. Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto, nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli można przepłukać podrażnione oko roztworem soli fizjologicznej, tak by usunąć alergeny. Ten prosty zabieg oraz zastosowanie kropli nawilżających z ektoiną wspiera proces regeneracji podrażnionej spojówki, przynosząc ulgę w objawach takich jak swędzenie i łzawienie. Jeśli natomiast podrażnienie oczu spowodowane jest innymi czynnikami, takimi jak na przykład działanie drażniącej substancji czy uraz oka, należy pilnie zgłosić się do okulisty, który zaleci odpowiednią metodę postępowania.

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wybór medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Bibliografia:

  1. Oko – narząd wzroku, https://zpe.gov.pl/a/oko—narzad-wzroku/DjaCYwpna, data dostępu 12.01.2023.
  2. Marek Prost, Zespół suchego oka, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka, data dostępu 13.01.2023.
  3. Monika Świerczyńska- Kępa, Alergeny wziewne „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 13.01.2023.
  4. https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/ektin

 

Aleksandra Wróblewska

Aleksandra Wróblewska

Od lat związana z branżą modową, gdzie pełniła funkcje stylistki i konsultantki wizerunkowej. Pasjonuje się analizą trendów oraz historią mody. W wolnych chwilach prowadzi warsztaty z zakresu personal shoppingu.

Artykuły: 49

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *