Karabińczyki producent – Poznaj niezbędnik do wspinaczki!

Oczywiście nie tylko do wspinaczki. Przykładem są karabińczyki, których szerokie spektrum zastosowania poznał niejeden turysta, weterynarz, rowerzysta, muzyk i podróżnik. Czy sprawdzą się również w górach?

Co powinieneś ze sobą zabrać w góry? Dlaczego dobór sprzętu powinien stać na ostatnim miejscu? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego! Miłej lektury.

Jak przygotować się do wspinaczki?

Wbrew pozorom wspinaczka z zabezpieczeniami wcale nie należy do łatwych zadań. Nawet turystyka górska wymaga odpowiedniego przygotowania oraz sprzętu. Wcześniej należy też przygotować swój organizm do intensywnego i kilkudniowego wysiłku.

Trzeba powiedzieć sobie otwarcie – przed wyborem jakiegokolwiek sprzętu oraz trasy należy najpierw przyjrzeć się swojemu doświadczeniu i chłodno przeanalizować swoje mocne i słabe strony.

Powszechnie radzi się, aby doświadczenie ze wspinaczkami zdobywać stopniowo. Najlepiej zaczynać od prostych tras. Nigdy nie rzucaj się na głęboką wodę i nie wybieraj takich gór, które są po prostu poza Twoim zasięgiem.

Warto popytać doświadczone osoby o wskazówki. Jeśli połączyć to z rozpoznaniem słabości Twojego organizmu, to nie martw się – jesteś na dobrej drodze do sukcesu. A co należy ze sobą zabrać?

Co ze sobą zabrać w góry?

Wiele osób często ignoruje niezbędny sprzęt i swoje życie powierza tylko i wyłącznie szczęściu i doświadczeniu. Jest to błąd, ponieważ w górach zagrożenie czyha tak naprawdę na każdym kroku. Sama wspinaczka to tylko część potencjalnych problemów – pamiętaj, że w górach pogoda bywa kapryśna.

Co zatem zabrać ze sobą w góry? Czy trzeba od razu zaopatrywać się w profesjonalny i często drogi sprzęt? Najlepiej powiedzieć tak, jednak istnieje kilka istotnych informacji, o których musisz po prostu wiedzieć.

Co wziąć w góry?

  1. Przede wszystkim zadbaj o swój komfort termiczny. Hipotermia oraz wychłodzenie to często zabójcy nieostrożnych. Niedopasowana odzież jest nie tylko niewygodna, ale słabo chroni przed ogólną temperaturą i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto, na dużych wysokościach procesy organizmu zachodzą mniej sprawnie niż na dole, przez co o wiele trudniej jest się ogrzać. Z tego powodu zawsze w góry zabieraj ze sobą kilka warstw odzieży. Nie ma znaczenia wysokość masywu górskiego – przezorny zawsze ubezpieczony,

  2. Kolejnym równie ważnym aspektem jest sprzęt. Oczywiście, czasem warto jest dopłacić za o wiele lepszej jakości produktu, i mieć lżejszy sprzęt (np. czekan, karabinki). Zwróć uwagę na to, że im mniejsza waga produktu, tym o wiele lepiej sprzęt wpłynie na Twoje tempo. To w konsekwencji może zwiększyć szanse na zdobycie szczytu. Zwróć jednak uwagę na to, aby wybrany sprzęt nie był zbyt lekki, bo może to wpłynąć na trwałość wyposażenia. Prostym przykładem mogą być karabińczyki. Jak je wybierać?

Karabińczyki do wspinaczki

Jak wybrać sprzęt do wspinaczki?

Idealnym przykładem jest sprzęt o szerokim zastosowaniu. Tak, to właśnie karabińczyki służą do łączenia ze sobą dwóch przedmiotów. Cechują się solidnym wykonaniem i wytrzymałością, tak bardzo ważnymi nie tylko w górach, ale wszędzie tam, gdzie mogą być wykorzystane.

We wspinaczce karabińczyki będą Twoimi kolejnymi dłońmi – solidnie przetrzymają różnego rodzaju torby z paskiem nośnym, do których należą torby podróżne, pokrowce na sprzęt muzyczny, czy na sprzęt sportowy. Jak widzisz, karabińczyki mogą zostać wszechstronnie wykorzystane.

Pamiętaj, aby wybierać tylko i wyłącznie sprawdzonych producentów. A jeśli takiego nie znasz, to możesz sugerować się opinią znajomych lub ofertą produktów. Oczywiście, karabińczyki to znakomita wersja zapięcia do codziennego użytku, która nie jest tylko i wyłącznie przeznaczona do wspinaczki. Wiedz, że karabińczyki służą bardziej jako gadżet ułatwiający codzienne życie. Ich zastosowanie jest zatem o wiele szersze.

Zorganizuj wyjazd!

Prawdziwą plagą w organizacji wyjazdów jest strach przed różnymi chorobami. To właśnie w górach jesteś najbardziej narażony na działanie chorób wysokościowych. Źle zaplanowana aklimatyzacja i zbyt szybkie tempo mogą spowodować złe samopoczucie. W najgorszym wypadku mogą poważnie zagrozić Twoim życiu.

W związku z tym w plecaku każdego z uczestników górskiej wyprawy powinna znajdować się apteczka z lekami. Pamiętaj, że nie wystarczy sam fakt posiadania leków. Najważniejsza kwestia to wiedza, kiedy dokładnie powinieneś ich użyć!

W planowaniu swojej wyprawy musisz zadbać też o odpowiednie ubezpieczenie przed nieszczęśliwymi wypadkami. Alpinizm i turystyka wysokogórska należą do sportów o podwyższonym ryzyku. Pamiętaj o tym! Więcej znajdziesz tutaj.

Joanna Wiśniewska

Joanna Wiśniewska

Specjalistka ds. zakupów i trendów konsumenckich, z doświadczeniem w pracy dla międzynarodowych sieci handlowych. Doradza czytelniczkom, jak dokonywać świadomych i modnych wyborów zakupowych. Prywatnie entuzjastka minimalizmu i zrównoważonej mody.

Artykuły: 62

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *