Bejrut- nietypowe miejsce na podróż

Bejrut to z pewnością miejsce, które kojarzy nam się z niekończącymi się walkami. W tym opisie jest wiele prawdy, jednak Liban to nadal atrakcyjne miejsce na mniej standardową podróż. Bejrut posiada typowo arabską kulturę, jednak warto zaznaczyć, że w miejscu występuje duża różnorodność religijna, gdzie widoczne są wpływy chrześcijańskie. W samym centrum miasta możemy również natknąć się na sporą różnorodność etniczną. Bejrut to miejsce, gdzie wpływ Stanów Zjednoczonych jest widoczny, chociażby na ulicach, gdy spojrzymy na przejeżdżające samochody.

Małe sklepy

To także butiki oraz inne sklepy gdzie możemy kupić różne towary. Liban to również samochody, niestety nie zawsze w pełni sprawne. Wiele ze wspomnianych aut nadaje się tylko na złom, jednak w tej części Libanu auta te mogą jeździć bez żadnych przeszkód, co byłoby nie do pomyślenia w Europie. Bejrut to idealny przykład miasta, gdzie kultura arabska miesza się z wpływem cywilizacji zachodniej, co jednocześnie sprawia, że my jako europejczycy, nie poczujemy się tu dziwnie.

Podstawowe informacje

Jeśli wybieramy się w najbliższym czasie do Bejrutu, niezależnie od celu naszej podróży, musimy pamiętać o odebraniu jedno miesięcznej wizy pobytowej. Za tego typu dokument nie musimy płacić, ponieważ jest to zrobione w formie specjalnej pieczątki wjazdu. Jeśli jeden miesiąc to dla nas zbyt krótki czasu to możemy wydłużyć nasz pobyt o kolejne 2 miesiące. Pamiętajmy o tym, aby wszystkie formalności dotyczące przedłużenia wyjazdu wykonać kilka dni przed upłynięciem podstawowego terminu wizy pobytowej. Aby to zrobić, turysta musi się udać do Dyrekcji Generalnej Rządu Bezpieczeństwa. Wspomnianą wizę możemy otrzymać również na przejściu drogowym i morskim, lecz wtedy wiza nie jest bezpłatna i żeby ją uzyskać musimy wpłacić 20 dolarów. Tak właśnie wygląda podstawowy sposób uzyskania wizy.

Praca w Bejrucie

Jeśli do Bejrutu kierujemy się w innym celu, niż turystycznym na przykład zarobkowym, to wizę tego typu możemy jedynie otrzymać w Ambasadzie Libanu, która znajduje się w państwie, z którego pochodzi dana osoba. W tym przypadku Ambasada zlokalizowana jest w Warszawie. Wiza ta nie może być wystawiona na prośbę konkretnej osoby, a wniosek musi zgłosić libijski pracodawca. Mężczyźni nie mają problemów z uzyskaniem takiej wizy, w przypadku kobiet sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i należy to brać pod uwagę.

Jeśli wjeżdżamy do Libanu to paszport powinien być ważny przez przynajmniej 6 miesięcy. Przepisy dotyczące okresu ważności paszportu dotyczą jedynie osób dorosłych, dzieci nie muszą posiadać takiego dokumentu.

Prawo celne i inne przepisy

Pobyt w Bejrucie może być dla nas okazją do pełnej wymiany handlowej. Należy zauważyć, że tamtejsze prawo nie zabrania wymiany czy wywozu pieniędzy. Możemy handlować wszystkim oprócz broni, na którą musimy posiadać specjalne zezwolenie. Handel używkami oraz innymi substancjami odurzającymi jest zakazany. W przypadku ubezpieczenia samochodu wymaga się odpowiedniego OC pochodzącego z kraju, do którego wjeżdżamy. Jest to wymagany warunek, dzięki któremu możemy poruszać się na rejestracji zagranicznej. W kryzysowych wypadkach ubezpieczenia innych międzynarodowych firm są również respektowane przez tutejsze władze, ale lepiej nie ryzykować i zakupić odpowiednie ubezpieczenie bezpośrednio w Bejrucie. Jadąc do Bejrutu nie musimy obawiać się żadnych dodatkowych szczepień. Nie są to strefy epidemiologiczne, dlatego szczepienia nie są w tych stronach wymagane. Pamiętajmy, aby nie pić surowej wody, ponieważ jest ona bardzo zanieczyszczona.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij