Istotą zbilansowanej diety jest ograniczanie nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, na rzecz spożywania kwasów wielonienasyconych, których źródłem może być np. błonnik witalny. Współczesna dieta wielu osób opiera się na spożyciu zbyt dużej ilości mięsa, czyli kwasów tłuszczowych nasyconych, a zbyt małej ilość nie przetworzonych olejów, dodawanych np. do dipów i sałatek. Wszystko to prowadzi nie tylko do podwyższenia ciśnienia tętniczego, ale również poziomu złego cholesterolu we krwi. Skąd zatem czerpać korzystne kwasy tłuszczowe?
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – zadbaj o odpowiednią podaż w codziennej diecie
Kwasy jednonienasycone w strukturze chemicznej posiadają jedno wiązanie podwójne pomiędzy pierwiastkami wodoru, tlenu i węgla. W diecie występują pod postacią kwasu oleinowego , eliadynowego i erukowego. Takie kwasy powinny stanowić 10-20% codziennej diety, gdyż mają bardzo pozytywny wpływ na pracę wszystkich układów. Dieta bogata w kwasy jednonienasycone, a jednocześnie uboższa w węglowodany, które stanowią, w tym przypadku do 50% zapotrzebowania energetycznego, może powodować spadek złego cholesterolu u osób cierpiących na cukrzycę. Kwasy omega-9 mają również działanie antymiażdżycowe. W codziennej diecie można je dostarczać przez spożywanie orzechów włoskich, nasion słonecznika, pestek dyni, sezamu, awokado, a także wielu olejów roślinnych, m.in.: słonecznikowego, rzepakowego czy też sojowego.
Kwasy omega-3 i omega-6 – równowaga w organizmie to podstawa
W organizmie powinna panować względna równowaga kwasów wielonienasyconych omega-3 i omega-6. Przy zwiększonym spożywaniu kwasów omega-6 następują bowiem trudność w metabolizowaniu kwasów omega-3. W codziennej diecie kwasy wielonienasycone powinny stanowić 7% zapotrzebowania na energię. Znane są ze swojego działania nawilżającego, regenerującego i odbudowującego, dlatego są stosowane nie tylko jako składnik pokarmowy, ale również składnik kosmetyków, pomagający wiązać włókna kolagenowe w skórze. Wykazują również korzystne działanie na trądzik i problemy skórne. Można je znaleźć w wielu olejach. Kwas omega-3 znajduje się w oleju rzepakowym, z kolei omega-6 znajdziemy w oleju słonecznikowym. Kwasy omega-3 znajdziemy oczywiście w tłustych rybach morskich, a kwasy omega-6 także w pestkach dyni czy włoskich orzechach.
Błonnik witalny – źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
Również suplementy diety pozyskiwane z roślin mogą być bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Przykładem może być suplement diety błonnik witalny, który wytwarzany jest z nasion babki płesznik i łupin babki jajowatej. Doskonale wpływa na funkcjonowanie wątroby i metabolizowanie metali ciężkich. Pozyskiwany jest jedynie z selekcjonowanych upraw, z których plony trafiają do laboratorium i są szczegółowo sprawdzane pod kątem obecności metali ciężkich, pestycydów i zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Błonnik witalny jako suplement diety korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego, wytwarzając śluz potrzebny do prawidłowego formowania trawionych resztek pokarmowych. Przeciwdziała zatem zaparciom i biegunkom. Dzięki zawartości kwasów wielonienasyconych omega-3 i omega-6 zapobiega również miażdżycy, obniżając poziom cholesterolu we krwi.
Jagody Acai – źródło wszystkich korzystnych kwasów tłuszczowych
Jeśli szukać naturalnego produktu, który zawiera wszystkie niezbędne korzystne kwasy tłuszczoowe, które muszą być dostarczane razem z dietą, to będzie nim z pewnością ekstrakt z jagód Acai. Ten drogocenny owoc przypominający borówkę i rosnący w Amazońskich lasach w Europie dostepny jest tylko w postaci ekstraktu, który jednak zachowuje wszystkie właściwości owoców. Przede wszystkim są one źródłem zarówno kwasów omega-9, omega-3, jak i omega-6. Działają w związku z tym pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, prawidłowe działanie ośrodka wzroku, a także odżywczo na skórę. Ponadto ekstrakt z jagód Acai zwalcza również wolne rodniki.
Jest wiele źródeł z których możemy czerpać korzystne kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je przede wszystkim w roślinach, które poprawiają perystaltykę jelit. Suplement błonnik witalny jako suplement diety spożywany codziennie może zapewnić odpowiedni poziom kwasów wielonienasyconych w diecie.