Korzystne kwasy tłuszczowe – skąd je czerpać?

Istotą zbilansowanej diety jest ograniczanie nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, na rzecz spożywania kwasów wielonienasyconych, których źródłem może być np. błonnik witalny. Współczesna dieta wielu osób opiera się na spożyciu zbyt dużej ilości mięsa, czyli kwasów tłuszczowych nasyconych, a zbyt małej ilość nie przetworzonych olejów, dodawanych np. do dipów i sałatek. Wszystko to prowadzi nie tylko do podwyższenia ciśnienia tętniczego, ale również poziomu złego cholesterolu we krwi. Skąd zatem czerpać korzystne kwasy tłuszczowe?

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – zadbaj o odpowiednią podaż w codziennej diecie

Kwasy jednonienasycone w strukturze chemicznej posiadają jedno wiązanie podwójne pomiędzy pierwiastkami wodoru, tlenu i węgla. W diecie występują pod postacią kwasu oleinowego , eliadynowego i erukowego. Takie kwasy powinny stanowić 10-20% codziennej diety, gdyż mają bardzo pozytywny wpływ na pracę wszystkich układów. Dieta bogata w kwasy jednonienasycone, a jednocześnie uboższa w węglowodany, które stanowią, w tym przypadku do 50% zapotrzebowania energetycznego, może powodować spadek złego cholesterolu u osób cierpiących na cukrzycę. Kwasy omega-9 mają również działanie antymiażdżycowe. W codziennej diecie można je dostarczać przez spożywanie orzechów włoskich, nasion słonecznika, pestek dyni, sezamu, awokado, a także wielu olejów roślinnych, m.in.: słonecznikowego, rzepakowego czy też sojowego.

Kwasy omega-3 i omega-6 – równowaga w organizmie to podstawa

W organizmie powinna panować względna równowaga  kwasów wielonienasyconych omega-3 i omega-6. Przy zwiększonym spożywaniu kwasów omega-6 następują bowiem trudność w metabolizowaniu kwasów omega-3. W codziennej diecie kwasy wielonienasycone powinny stanowić 7% zapotrzebowania na energię. Znane są ze swojego działania nawilżającego, regenerującego i odbudowującego, dlatego są stosowane nie tylko jako składnik pokarmowy, ale również składnik kosmetyków, pomagający wiązać włókna kolagenowe w skórze. Wykazują również korzystne działanie na trądzik i problemy skórne. Można je znaleźć w wielu olejach. Kwas omega-3 znajduje się w oleju rzepakowym, z kolei omega-6 znajdziemy w oleju słonecznikowym. Kwasy omega-3 znajdziemy oczywiście w tłustych rybach morskich, a kwasy omega-6 także w pestkach dyni czy włoskich orzechach.

Błonnik witalny – źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych

Również suplementy diety pozyskiwane z roślin mogą być bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6. Przykładem może być suplement diety błonnik witalny, który wytwarzany jest z nasion babki płesznik i łupin babki jajowatej. Doskonale wpływa na funkcjonowanie wątroby i metabolizowanie metali ciężkich. Pozyskiwany jest jedynie z selekcjonowanych upraw, z których plony trafiają do laboratorium i są szczegółowo sprawdzane pod kątem obecności metali ciężkich, pestycydów i zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Błonnik witalny jako suplement diety korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego, wytwarzając śluz potrzebny do prawidłowego formowania trawionych resztek pokarmowych. Przeciwdziała zatem zaparciom i biegunkom. Dzięki zawartości kwasów wielonienasyconych omega-3 i omega-6 zapobiega również miażdżycy, obniżając poziom cholesterolu we krwi.

Jagody Acai – źródło wszystkich korzystnych kwasów tłuszczowych

Jeśli szukać naturalnego produktu, który zawiera wszystkie niezbędne korzystne kwasy tłuszczoowe, które muszą być dostarczane razem z dietą, to będzie nim z pewnością ekstrakt z jagód Acai. Ten drogocenny owoc przypominający borówkę i rosnący w Amazońskich lasach w Europie dostepny jest tylko w postaci ekstraktu, który jednak zachowuje wszystkie właściwości owoców. Przede wszystkim są one źródłem zarówno kwasów omega-9, omega-3, jak i omega-6. Działają w związku z tym pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, prawidłowe działanie ośrodka wzroku, a także odżywczo na skórę. Ponadto ekstrakt z jagód Acai zwalcza również wolne rodniki.

Jest wiele źródeł z których możemy czerpać korzystne kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je przede wszystkim w roślinach, które poprawiają perystaltykę jelit. Suplement błonnik witalny jako suplement diety spożywany codziennie może zapewnić odpowiedni poziom kwasów wielonienasyconych w diecie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij