Odrzucenie spadku

Dziedziczenie długów – o tym warto wiedzieć!

W sytuacji, gdy dana osoba została umieszczona w testamencie zmarłego ma 6 miesięcy na napisanie oświadczenia o zrzeczeniu się spadku. Ten termin liczony jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Jeżeli tego nie zrobi może odziedziczyć zarówno aktywa, jak i pasywa. Pasywa to nic innego jak długi, które będzie musiał spłacać.

Odrzucenie spadku – kwestie prawne dziedziczenia

Odrzucenie spadku daje możliwość uniknięcia długów, a przez zmienia również cały układ dziedziczenia. Warto tutaj wiedzieć, że przez sąd osoby zrzekające się traktowane są jako zmarłe, przez co udział spadkowy przenosi się na ich dzieci. Zatem, aby nie odziedziczyły one długów muszą także zrzec się spadku, a w przypadku osób małoletnich robią to w ich imieniu rodzice, czy też opiekunowie prawni. W sytuacji, gdy osoba zrzeka się spadku, a nie ma kto po niej dziedziczyć, gdyż nie posiada dzieci, wtedy ta część spadku przypada pozostałym spadkobiercom.

Oświadczenie o zrzeczeniu się spadku – jak napisać

Oświadczenie o zrzeczeniu się spadku należy złożyć przed notariuszem, bądź też w sądzie rejonowym. Taki dokument jest nieodwołalny, chyba że powstał pod wpływem groźby, bądź osoba zrzekająca się popełniła błąd. Oświadczenie nie jest trudne do napisania. Na samym początku trzeba wskazać miejsce i datę sporządzenia owego wniosku, następnie konieczne jest oznaczenie sądu. Kolejnym krokiem jest wpisanie danych osoby, która zrzeka się spadku i treści oświadczenia. W tym miejscu, jeżeli spadkobierca posiada dzieci musi napisać ich imiona, nazwiska i adres, a także wypisać dane wszystkich innych spadkobierców. Teraz pozostaje już tylko podpis i dołączenie załączników.

Odrzucenie spadku a zachowek – jak wygląda sytuacja prawna

Odrzucenie spadku a zachowek – czy się należy? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, wraz z odrzuceniem spadku nie należy się zachowek. Jedna nie oznacza to, że osoba, która odrzuciła spadek nie będzie zobligowana do wypłacenie zachowku, gdyż przez sąd jest się wtedy traktowanym jako osoba obdarowana. Zachowku od darowizny nie trzeba płacić, jeśli otrzymało się ją na 10 lat przed śmiercią spadkodawcy.

Jakie mogą być skutki odrzucenia spadku?

Skutkiem odrzucenia spadku jest brak możliwości dziedziczenia długów. Jest to niezwykle korzystne w sytuacji, gdy spadkodawca był dłużnikiem, a suma jego długów znacznie przekracza wartość jego ruchomości, czy też nieruchomości. Warto również dodać, że wtedy nie płaci też podatku od darowizny. Jednak jego masa spadkowa przechodzi na jego dzieci, a w sytuacji, gdy ich nie posiada to na pozostałych spadkobierców.

Spadek ustawowy – co należy wiedzieć?

Spadek ustawowy, inaczej zwany jest dziedziczeniem ustawowym, to nic innego jak kolejność dziedziczenia, w sytuacji, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu, bądź jest on nieważny. Na samym początku dziedziczą dzieci oraz małżonek zmarłego. Wszystkie te osoby dziedziczą w równych częściach, przy czym małżonek nie może otrzymać mniej niż 1/4 majątku. Jeżeli dzieci spadkodawcy nie dożyją czytania testamentu, wtedy spadkobiercami są wnuki spadkodawcy. Obecnie prawo nie dyskryminuje dzieci ze związków pozamałżeńskich i mają one takie samo prawo do dziedziczenia.

Co zrobić, kiedy minie termin odrzucenia spadku?

Coraz więcej osób nie przyjmuje spadku. Odrzucenie jest najczęściej spowodowane długami spadkodawcy. Jeżeli minęło już 6 miesięcy musimy przyjąć spadek. Odrzucenie jest wtedy niemożliwe. Należy sprawdzić wtedy dokumenty zmarłego, by dowiedzieć się, czy nie ma jakichś długów, czy też zaległości finansowych. Warto również wybrać się do administracji mieszkania, czy też kamienicy i dowiedzieć się, czy nie ma zaległości w spłatach czynszu, gdyż wszystkie długi należy spłacić.

Odrzucenie testamentu – kiedy warto to uczynić?

Odrzucenie testamentu opłaca się wtedy, gdy wiadomo, że spadkodawca miał długi, a ich suma jest zdecydowanie wyższa niż dobra materialne, które posiadał. Oczywiście niektóre osoby decydują się również na odrzucenie testamentu, gdy nie chcą płacić zachowku. Można także zdecydować się na ustawowe odrzucenie spadku. Natomiast, gdy jest testament to należy go przesłać do sądu spadku lub notariusza w celu otwarcia, a następnie zdecydować czy go odrzucić.

Spadek raczej kojarzy się z uzyskaniem dodatkowych pieniędzy. Jednak bywa tak, że zamiast aktyw otrzymuje się pasywa. Zatem warto dowiedzieć się czy spadkodawca nie miał długów, gdyż czasem lepszym wyborem jest odrzucenie spadku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij