Zasady wynajmu samochodów

Niewątpliwie, wiele jest sytuacji, w których wynajem aut jest niezwykle przydatny. Jest tak na przykład, gdy z jakieś przyczyny udajemy się do odległego miasta pociągiem. Na miejscu nie chcemy być uzależnieni od komunikacji miejskiej ani od dostępności taksówek, więc decydujemy się na wynajem auta. Warto wiedzieć, co zawiera się w cenie wypożyczenia samochodu.

Tankujemy na własną rękę

Wypożyczalnia samochodów najczęściej pożycza nam samochód, którego bak jest pełny. Niestety, nie oznacza to wcale, iż wypożyczalnia samochodów funduje nam benzynę. Zasada zwykle jest taka, że wyjeżdżamy z wypożyczalni z pełnym bakiem i z takim też mamy wrócić. Tak więc to ile zapłacimy za benzynę zależy po prostu od tego, ile kilometrów przejedziemy wypożyczonym samochodem.

Z powyższego jasno wynika, iż wynajem aut najbardziej opłaca się wtedy, gdy cena za benzynę jest niska. Generalnie, cena wypożyczenia samochodu przeważnie nie ulega zmianie ze względu na zmianę ceny paliwa. Dlatego też, w sytuacji, gdy cena benzyny jest niższa, jazda wynajętym samochodem po prostu kosztuje nas mniej. Warto zauważyć, że wypożyczać samochody można przecież nie tylko w Polsce. Warto zdecydowanie robić to w krajach, w których cena benzyny jest niska.

Za co płacimy?

Generalnie, auto-wypożyczalnia pobiera bezzwrotną opłatę jedynie za sam wynajem auta. Nie płacimy za nic innego. Jedyną dodatkową opłatą czasami jest kaucja, jednakże, jeśli nie wyrządzimy żadnych szkód kaucja w całości jest nam zwracana w momencie oddania samochodu.

Podstawienie samochodu

Niektóre wypożyczalnie samochodów oferują podstawienie samochodu w konkretne, wybrane przez nas miejsce. Nie jest to norma, gdyż przeważnie samochód odbiera się z wypożyczalni. Jeśli poprosimy o podstawienie samochodu będziemy musieli za to oczywiście zapłacić. Cena za tę usługę zwykle nie jest bardzo wysoka. Oczywiście, zależy ona również od tego, jak daleko od wypożyczalni znajduje się miejsce, w którym chcemy, aby czekał na nas samochód.

Dodatkowe sprzęty

Czasami wybierając się w podróż potrzebujemy różnych dodatkowych sprzętów. Często wynajmujemy samochody w miastach, których kompletnie nie znamy. Ażeby bez większego trudu się po nich poruszać potrzebny może być nam GPS. Zwykle wypożyczalnia samochodów oferuje nam pożyczenie GPS za darmo. Czasami też po prostu cena pożyczenia GPS jest już wliczona w cenę wynajmu samochodu. W niektórych auto-wypożyczalniach trzeba dopłacić za wypożyczenie GPS, jednak zdecydowanie jest to rzadkość. Poza tym, nawet jeśli trzeba zapłacić za pożyczenie GPS cena nie jest wysoka.

Podobnie jak w przypadku GPS sprawa wygląda na przykład z fotelikiem dla dziecka. Z tą jedynie różnicą, że w przeciwieństwie do GPS, fotelik dla dziecka zwykle nie jest wliczony w cenę wynajmu. Nie miałoby to sensu, gdyż przecież nie każdy potrzebuje fotelika dla dziecka. Mało tego, osobom, które wynajmują samochód i nie mają dziecka, fotelik mógłby wręcz przeszkadzać. Tym nie mniej, auto-wypożyczalnia przeważnie nie pobiera żadnej opłaty za fotelik dla dziecka.

Gdzie można jechać wypożyczonym samochodem?

Generalnie, każda wypożyczalnia aut ma swoje zasady jeśli chodzi o to, jak daleko klienci mogą jechać wypożyczonymi samochodami. Czasami wypożyczalnia samochodów określa po prostu limit kilometrów, jaki można przejechać.

Czasami natomiast umowa na wynajem auta określa, że nie można wyjeżdżać nim zagranicę. Generalnie, praktycznie zawsze istnieją jakieś mniejsze, a czasami nieco większe ograniczenia odnośnie tego, jak daleko można jechać pożyczonym samochodem. Tym nie mniej, ograniczenie nigdy nie jest mniejsze, niż co najmniej kilkaset kilometrów dziennie.

Dlatego też, nawet jeśli potrzebujemy pokonywać na prawdę długie dystanse nie powinniśmy mieć problemu. Ponadto, warto zauważyć, że jeśli wypożyczalnia aut nadaje jakiś limit przejechanych kilometrów to dotyczy on przeważnie całego okresu wypożyczenia a nie pojedynczych dni. Dlatego tez, możemy spokojnie przekroczyć limit jednego dnia, jednak w takiej sytuacji innego dnia musimy przejechać mniej, niż wynosi limit.

2 comments

  1. matylkda 10 marca, 2017 at 10:39 Odpowiedz

    Często wynajmuję samochody, bo pracuję w firmie, która ma wielu (często zagranicznych) partnerów. Przyjeżdżają do nas na konferencje na przykład i trzeba im załatwić kurs z lotniska, albo zawieźć do hotelu. Utrzymanie własnego firmowego auta to spory wydatek, taniej wychodzi wynająć. A że się tym zajmuję już dwa lata to dobrze znam warszawski rynek 🙂 najczęściej korzystamy z usług firmy Dyniewicz, bo mają piękne, zadbane auta, które robią wrażenie na naszych gościach 🙂

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij