Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka, z ang. Herpes, to termin, który został użyty po raz pierwszy przez Hipokratesa. W ówczesnym czasie oznaczał infekcję o niewielkim znaczeniu, w porównaniu do innych chorób wenerycznych, np. kiły. Współcześnie, skutecznie walczy się z nią, tak, jak z każdą chorobą weneryczną, ale i tak wciąż najważniejsza pozostaje profilaktyka. Co, zatem, wiedzieć należy o opryszczce narządów płciowych? Zobaczmy…

Możliwe drogi zakażenia HSV 2

Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna, wirusowa. Za jej występowanie odpowiedzialny jest, w 95%, wirus HSV (Herpes simplex virus) typu 2 (tylko w 5% typu 1), a przenosi się przez kontakty seksualne zarówno genitalne, analne, jak i oralne oraz przez dostanie się wirusa do błon śluzowych, np. przez użycie ręcznika wspólnie z osobą zakażoną. Co ważne, w niemalże 90% choroba przebiega bezobjawowo.

Objawy zakażenia wirusem HSV 2

Najczęstsze objawy opryszczki to pojawienie się pęcherzyków, owrzodzeń w okolicach narządów płciowych – u kobiet w okolicy warg sromowych, wejścia do pochwy lub bezpośrednio w niej, łechtaczki lub na szyjce macicy. Natomiast u mężczyzn są to okolice napletka, żołędzia lub trzonu prącia. Ponadto osoba zarażona odczuwać może pieczenie, swędzenie, czy bolesność lub mrowienie, a także bóle nóg czy też pośladków. Może występować gorączka, ogólne osłabienie, ból przy oddawaniu moczu czy powiększenie węzłów chłonnych. Pojawiające się pęcherzyki pękają tworząc bolesne ranki.

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Aby potwierdzić bądź zaprzeczyć diagnozę lekarz specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad odnośnie pacjenta i jego trybu życia, a także zleca badania laboratoryjne materiału z pęcherzyków bądź próbkę zmienionej chorobowo skóry. Wczesne zdiagnozowanie opryszczki narządów płciowych, gdy obszar jej występowania jest niewielki, powoduje, że do wyleczenia wystarczy szczególna czystość miejsc intymnych, stosowanie leków łagodzących objawy opryszczki i przyspieszających gojenie ran. Co ważne, wirus HSV 2 pozostaje w organizmie ludzkim na całe życie, a do remisji choroby może dojść w chwili na przykład osłabienia organizmu.

Opryszczka narządów płciowych. Jak zapobiegać?

Nie od dziś wiadomo, iż zapobiegać jest znacznie lepiej niż leczyć. W związku z tym w profilaktyce opryszczki narządów płciowych ważnym jest posiadanie jednego, stałego partnera seksualnego, stosowanie środków antykoncepcyjnych (mechanicznych), które zapobiegają zakażeniu chorobami wenerycznymi. Równie istotna jest higiena, szczególnie okolic intymnych, a także prowadzenie zdrowego stylu życia, począwszy od racjonalnego odżywiania, poprzez aktywność fizyczną aż do ograniczania spożywania alkoholu.

Co niezwykle istotne, w przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów ze strony organizmu/ ciała udajmy się niezwłocznie do lekarza.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij