Niemowlę i upały – to nie jest dobre połączenie. Przy wysokich temperaturach, do jakich dochodzi latem w Polsce, nietrudno o odparzenia czy przegrzanie organizmu. Jak zatem dbać o naszego malucha, by ochronić go przed słońcem?

Nie na cebulkę

Nadal wielu rodziców ubiera swoje maleństwa na cebulkę, nawet gdy za oknem panują upały. To jeden z poważniejszych błędów, które mogą spowodować poważne przegrzanie organizmu. Dziecko powinno być ubrane przewiewnie, tak samo jak dorośli – nie musi mieć na sobie kilku warstw ubrań, skarpetek i bucików. Warto ubierać je w naturalne materiały, takie jak len czy bawełna, by uniknąć zapocenia.

Ochrona przed słońcem

Skóra niemowlęcia nie jest przystosowana do palącego słońca, dodatkowo jego termoregulacja nie działa odpowiednio. Dlatego tak ważne jest ochranianie malucha przed działaniem słońca. Pomyślmy przede wszystkim o kremach z filtrem. Istnieje wiele specyfików przystosowanych do delikatnej skóry dziecka.SPF 50, najwyższy faktor, będzie odpowiedni na pierwsze spacery w słońcu. Dodatkowo wózek, w którym wozimy maleństwo, powinien mieć budkę i parasolkę, za pomocą których osłonimy naszą pociechę. Pamiętajmy jednak, że zasłanianie zarówno daszkiem jak i dodatkowym kocykiem może skończyć się tragicznie. Wózki bardzo szybko się nagrzewają, a temperatura dochodzi w nich do ponad 40 stopni Celsjusza.

Kocyk dla dziecka

W sytuacjach, w których pogoda jest niepewna bądź gdy przebywamy nad wodą, warto mieć przy sobie kocyk dla dziecka. Pomoże on zabezpieczyć maleństwo przed przewianiem. Odpowiedni kocyk powinien być tak samo przewiewny, jak ubrania malucha. Może być zatem wyprodukowany z miękkiej bawełny. Pamiętajmy także, by nie opatulać nim ciasno pociechy – wystarczy lekko ją przykryć. Niemowlę zawinięte w “kokon” nie ma możliwości się wydostać, nawet gdy jest mu zbyt ciepło. Kocyk dla dziecka powinien zatem wyłącznie narzucony, by w razie potrzeby szybko go zdjąć.

Zabezpieczając dziecko przed słońcem i uważnie przyglądając mu się podczas spacerów, jesteśmy w stanie ochronić naszą pociechę przed przykrymi skutkami wysokiej temperatury i cieszyć się piękną, letnią pogodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ