Galanteria męska daje wiele możliwości podkreślenia własnego statusu zawodowego. Od wyboru portfela, aktówki czy wizytownika może zależeć, jak postrzegany będzie przez swoje środowisko zawodowe młody pracownik. Jednak niektóre męskie dodatki należy wybierać pod kątem ich przydatności w codziennym życiu. Do takich dodatków należy zaliczyć portfele męskie.
Jak wybrać najlepszy portfel męski
Wybór portfela może być wyborem na lata, jeśli pod uwagę brane są portfele skórzane. To właśnie portfel ze skóry jest najczęściej wybierany przez mężczyzn, którzy chcą być postrzegani jako profesjonaliści. Takie portfele wykonuje się z miękkiej skóry cielęcej lub bydlęcej, którą co najwyżej ozdobnie się przeszywa. W portfelach męskich raczej unika się dodatkowych zdobień, choć niektórzy producenci dodają swoje logo w postaci metalowej aplikacji lub też decydują się na wyhaftowanie swojej nazwy na portfelach. Portfele męskie powinny być stonowane kolorystycznie – wskazane są portfele czarne, brązowe ewentualnie w kolorze ciemnej szarości. Portfele z kolorowej skóry lepiej pozostawić artystom oraz kobietom. Skóra wykorzystana do uszycia portfela może być dodatkowo lakierowana, ale w przypadku portfeli męskich powszechne jest stosowanie skóry gładkiej z delikatnym połyskiem. Przy portfelach wykonanych z zamszu należy brać pod uwagę szybkość wycierania takiej skóry, z kolei skóra włoska jest bardzo delikatna i jednocześnie nietrwała. Portfele męskie mogą również być wykonane ze skóry strusia czy aligatora. Takie portfele są droższe od tradycyjnych modeli skórzanych.
Kształt i funkcjonalność
Portfele męskie są portfelami czworokątnymi, zazwyczaj składanymi na pół lub trzykrotnie, w zależności od modelu. Taki portfel może posiadać zamykaną na suwak lub dodatkowy zatrzask kieszonkę na bilon. Ważna jest jednak liczba dodatkowych przegródek. Najczęściej w portfelach męskich pojawia się jedna kieszonka na banknoty oraz kilka dodatkowych kieszonek na karty płatnicze. Warto wybierać portfele z niewielką liczbą kieszonek – już przy 8 kartach płatniczych może się pojawić problem z zamknięciem portfela, a przecież zamiast kart płatniczych w portfelu można nosić również dokumenty. W niektórych modelach znajduje się dodatkowa przezroczysta przegródka na zdjęcie. Z kolei przy kieszeniach na banknoty warto sprawdzić, czy portfel zawiera jedną, czy może ma więcej takich kieszonek.
Różne rodzaje portfeli
Choć mężczyźni zwykle sięgają po klasyczne portfele składane, to niektórzy producenci akcesoriów turystycznych oferują im portfele w stylu tradycyjnej kopertówki z dodatkowych zamknięciem na zamek błyskawiczny wzdłuż krawędzi bocznych. W niektórych firmach, w których dress code nie obejmuje dodatków, mężczyźni mogą sobie pozwolić na portfele sportowe. Takie portfele, choć podobnie jak tradycyjne portfele składają się, to dodatkowo posiadają dodatkowe zapięcia na zatrzaski czy rzepy. W celu zminimalizowania ryzyka wysunięcia z kieszeni niektórzy producenci oferują dodatkowe łańcuszki czy paski, które zabezpieczają portfel. Takie portfele mogą być wodoodporne, jednak najczęściej wykonuje się je z wytrzymałego nylonu. Także mężczyźni mogą sięgać po klasyczne bilonówki, czyli portfele przeznaczone jedynie do przechowywania monet. Męskie bilonówki mogą mieć kształt podkowy, mogą się zapinać na zatrzaski, choć najpopularniejsze są modele składane z wysokimi krawędziami, zabezpieczającymi portfel przed wysypaniem drobnych monet.
Ważne detale
Najważniejszym detalem, na który zwraca się uwagę przy zakupie portfela skórzanego, to szwy. Większość portfeli skórzanych to portfele szyte ręcznie, a wykorzystane do wykonania przeszyć nici powinny być odpowiednio grube i trwałe. Niektórzy producenci zabezpieczają szwy wykorzystując dodatkowe taśmy zabezpieczające. Portfele męskie to portfele składane dwukrotnie (najpowszechniejsze), trzykrotnie lub harmonijkowo. W tym przypadku należy jedynie pamiętać, że portfel składany więcej razy będzie zdecydowanie grubszy niż portfel składany dwukrotnie.
Portfele skórzane kontra portfele z innych materiałów
Najbardziej stylowe oraz klasyczne są portfele skórzane, jednak ze względu na ich tradycyjny kształt nie każdemu taki portfel odpowiada. Portfel ze skóry jest najdroższy, jednocześnie jednak jest wykonany z najbardziej wytrzymałego materiału. Portfele z kolorowych tekstyliów czy tworzyw sztucznych należy raczej pozostawić dla użytkowników nastoletnich, pamiętając, że ich trwałość jest nieporównywalnie krótsza niż trwałość galanterii skórzanej.
jak sobie wybierałem porfel to zależało mi przede wszystkim na tym, żeby był z naturalnej skóry, żeby był wytrzymały i żeby miał dużo pojemnych kieszonek. Poprzedni portfel kosztował mnie z 40 zł, teraz kupiłem sobie za 100 zł więcej z wojasa, ale jestem zadowolony. Mój portfel akurat jest składany trzykrotnie. No, ale warto było się w końcu przemóc – jestem strasznie sentymentalną osobą i nie mogłem sie zdecydować na kupno nowego portfela. Szkoda tylko, że trafiłem na ten tekst po wszystkim – pewnie zwróciłbym uwagę na większą liczbę detali. Co nie zmienia faktu, że naprawdę ten portfel, który kupiłem to kawał dobrze wydanych pieniędzy i dobrze trzymanych pieniędzy 😉
Portfel męski powinien być mocny, trwały, skórzany i bez zbędnych dodatków. Akurat z tego co wiem to faktycznie z wojasa są dobre, jeszcze jest taka firma jedna na l, w tej chwili nie pamiętam nazwy, i ona robi naprawdę solidne portfele