Kupujemy rower dla dziecka

Wraz z nadejściem wiosny chętniej spędzamy czas z dziećmi na świeżym powietrzu. Kiedy na dworze robi się cieplej, warto pomyśleć o zorganizowaniu aktywności fizycznej, na przykład wyjściu na rower. Jeśli jednak wcześniej nasze pociechy nie jeździły na rowerze, wybór pierwszego modelu odpowiedniego dla dziecka może nam przysporzyć pewną trudność. Wiele rodziców nie wie, na co powinna zwrócić uwagę kupując pierwszy rower dla dziecka, dlatego też kieruje się przede wszystkim ceną lub atrakcyjnym wyglądem. Jest to błąd, gdyż źle dobrany rower może sprawić, że nasze dzieci zniechęcą się do jazdy, wyrobią w sobie złe nawyki, lub też nawet nabawią się kontuzji. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, wybierając rowery dla dzieci.

Jak dobrać odpowiednie wymiary roweru?

Przede wszystkim, jak już było zasygnalizowane wyżej, nie warto kierować się wyłącznie ceną. Nie warto kupować najtańszego modelu z supermarketu, żeby oszczędzić, gdyż potem taki rower szybko się popsuje, albo ta pozorna oszczędność odbije się na zdrowiu dzieci. Dobrej jakości rowery dla dzieci możemy kupić na przykład w sklepie internetowym na stronie rowerzysta.pl. Dostępnych jest tu wiele modeli i łatwo dopasować odpowiednie wymiary.

Kiedy kupujemy rowery dla dzieci, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, żeby dobrze dopasować rozmiary ramy. Dla dzieci w wieku do trzech lat, możemy zakupić różnego rodzaju rowerki trójkołowe i drezynki. To pojazdy bezpieczne i stabilne dla tak małych dzieci. W przypadku starszych dzieci konieczne będzie dopasowanie rozmiaru ramy do wzrostu dziecka. Zwróćmy również uwagę na rozmiar koła. Na przykład dla dziecka w wieku od 8 do 11 lat zaleca się zakup roweru 24″ jeśli jego wzrost mieści się w przedziale od 120 do 145 centymetrów. Zalecane wymiary są orientacyjne, dziecko samo powinno sprawdzić, czy dobrze czuje się na danym rowerze. Powinno na nim usiąść, sprawdzić, czy zachowuje równowagę, utrzymuje się stabilnie, czy sięga stopami do ziemi. Jest to możliwe również w przypadku zakupu roweru w sklepie internetowym – w takim przypadku dziecko sprawdzi w domu, czy dany rower mu odpowiada, a jeśli nie, w przeciągu czternastu dni możemy bez podania przyczyny i bez żadnych konsekwencji zwrócić rower, odzyskując całkowicie zapłacone pieniądze.

Jakie rowery sprawdzą się dla dzieci? Miejskie czy górskie?

Wybierając rower dla dziecka, szybko zorientujemy się, że mamy do wyboru przede wszystkim dwa typy rowerów: miejskie i górskie (MTB). Które z nich będą lepsze dla naszych pociech? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Często jest tak, że chłopcy preferują rowery górskie, które wydają im się bardziej „szpanerskie” natomiast dziewczynki chętniej wsiadają na rowery miejskie. Nie jest to jednak zasadą. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań dziecka, a także od celu, do jakiego głównie dany rower ma służyć. Jeśli nasze dziecko będzie wykorzystywało rower głównie do przejażdżek po okolicy, w drodze z domu do szkoły itp. rower miejski powinien wystarczyć. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rowery dla dzieci są często replikami rowerów dla dorosłych – po prostu ich wymiary są mniejsze.

Wyposażenie roweru dla dzieci

Wyposażenie roweru dla dzieci bardzo często przypomina to, zamontowane w rowerach dla dorosłych. Inaczej sprawa wygląda oczywiście w przypadku rowerków dla najmniejszych maluchów – tu montuje się często zabawki czy śmieszne gadżety.

Rowery dla dzieci nie są raczej wyposażone w hamulce tarczowe, spotykane w zasadzie jedynie w rowerach dla dorosłych o wartości powyżej 1500 zł. Nie spotkamy w nich również pełnego zawieszenia. Warto, żeby jednak wyposażone były w przerzutki, przynajmniej te z tyłu. Dobrze, żeby dziecko od początku uczyło się ich używać. Praktyczne są również błotniki, ale te nie są raczej spotykane w rowerach górskich. Dla dziewczynki dobrym pomysłem będzie koszyk z przodu.

1 comment

  1. rowerek dziecięcy 22 czerwca, 2016 at 12:57 Odpowiedz

    W moim odczuciu w przypadku małych dzieci lepiej zdecydować się na jeździk – Wasza pociecha nie rozpędzi się za bardzo i tym samym nie zrobi sobie większej krzywdy. Dla starszaków to już oczywiście rowerek lub rower 😉

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij