Jak sprawdzić, czy przebieg auta jest prawidłowy?

Kupowanie używanych samochodów jest dzisiaj w modzie, sprowadza się ich na polskie drogi coraz więcej. Są one bardzo tanie i często za koszt dwóch miesięcznych pensji możemy kupić sprawny samochód. Jednak od dłuższego czasu największym problemem są oszustwa sprzedawców w sprawie liczników. Przekręca się je do tyłu i podwyższa wartość samochodu.

Artykuł powstał we współpracy z wypożyczalnią samochodów „Ryki”

Istnieje jednak wiele metod, aby to wykryć lub się zabezpieczyć przed kupnem samochodu, który w rzeczywistości ma 200 000 kilometrów więcej i nadaje się praktycznie na złom.

Wynajem aut na dłuższy termin często także jest zagrożone tym, że możemy dostać samochód w zupełnie innym stanie, niż świadczy o tym przebieg.

Jaki samochód na pewno nie miał kręconego przebiegu?

Mamy dwie możliwości – istnieje profesjonalna metoda, dzięki której firmy kontrolują poszczególne sterowniki skrzyni biegów, silnika czy radia, gdzie są zapisywane najróżniejsze dane. Mało kto wie, że odnotowuje się tam każde odpalenie, uzupełnianie oleju, średnią prędkość czy też przebieg.

Dla osób, które prowadzą wynajem aut jest to informacja szczególnie przydatna, ponieważ oni ściągają czasami od jednego sprzedawcy kilka samochodów.

Przy dobrym odczycie można z dużą dokładnością oszacować prawdziwy przebieg samochodu, a jeśli ten był kręcony o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów – nie ma szans, aby tego nie zauważyć.

Druga możliwość to poszukiwanie aut, które były serwisowane tylko i wyłącznie w ASO lub innych oficjalnych salonach. Wtedy przy każdej wizycie jest zapisywany oryginalny przebieg i po prostu nie da się bez zauważenia tego w dokumentach, cofnąć przejechanych kilometrów.

I to właśnie osoby prowadzące wynajem samochodów korzystają najchętniej z samochodów serwisowanych w ASO – jest to najbezpieczniejszy zakup.

Jak samemu oszacować przebieg auta?

Najprostszą metodą jest po prostu obejrzenie samochodu. Zbyt wyeksploatowane wyposażenie takie jak gałka zmiany biegów, wytarte fotele czy kierownica to oznaka samochodu, który przejechał na pewno więcej niż 200 000 kilometrów.

Działa to tak samo w drugą stronę, jeśli kupujemy samochód stary, a w nim znajdują się całkowicie nowe zegary czy wymieniona kierownica – powinniśmy być czujni i dokładnie sprawdzić samochód.

Chyba, że chcemy kupić auto z przebiegiem 300 000 kilometrów w cenie auta z 180 000 kilometrów przebiegu. Również można zlecić takie badanie profesjonalistom – wtedy mamy największą pewność a oni są na tyle doświadczeni, że z łatwością wykrywają wszelkie oszustwa.

Wynajem samochodów – czy kręcenie liczników dotyczy także wynajmujących?

Istnieje wiele wypożyczalni samochodów, nie każda jednak może od razu sobie pozwolić na zakup luksusowych aut z salonu do swojej floty.

Niektóre wypożyczalnie oferują tanie oferty wypożyczenia starych samochodów i często padają ofiarami kręcenia liczników. Chcąc zakupić auto z przebiegiem 100 000 okazuje się, że jeździło ono po drogach dwa razy więcej.

Dlatego szczególnie firmy powinny zatrudnić osoby znające się na tym, które będą sprawdzały dokładnie każde auto. Zyska na tym każdy, a przede wszystkim autowypożyczalnia. Białystok jest przykładem miasta na wschodzie Polski, które ma wiele samochodów sprowadzonych z zachodu z niewiadomym licznikiem.

Białystok ponownie tu posłuży za idealny przykład, ponieważ w tym przygranicznym mieście autowypożyczalnie stały się rynkiem zbytu dla wszelkich handlarzy. Również te luksusowe samochody mają kręcone liczniki, jednak im nowsze, tym mają większe zabezpieczenia i trudniej licznik przekręcić.

Jednak dość łatwy zarobek nadal kusi oszustów, którzy próbują wszystkiego. W końcu kilkuletni samochód z przebiegiem 70 000 kilometrów jest wart znacznie więcej niż samochód z przebiegiem dwukrotnie wyższym.

Wynajem samochodów to biznes, w którym liczy się jakość i zużycie samochodu, dlatego kupuje się te z jak najmniejszym kilometrażem.

Różnice cenowe tu idą w tysiące a nawet dziesiątki tysięcy złotych, dlatego warto poświęcić kilkaset złotych na dokładne zbadanie każdego kupowanego egzemplarza przez osoby prowadzące wynajem aut.

Przy kupieniu kilkunastu samochodów niesprawdzonych, w których okaże się, że licznik został cofnięty straty mogą iść w dziesiątki lub setki tysięcy złotych przy lepszej jakości samochodach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij