Jak chronić rower przed uszkodzeniami?

Intensywne użytkowanie roweru naraża go na wiele uszkodzeń, które mogą być spowodowane najróżniejszymi czynnikami. Zła pogoda, nieodpowiednie przechowywanie, korzystanie z jednośladu w ruchu ulicznym i wiele innych sytuacji może doprowadzić do pogorszenia jego stanu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Rowerzysta.pl

Nie warto przy tym rezygnować z jazdy i „chować pod kloszem” rower. Po zapoznaniu się z kilkoma prostymi wskazówkami korzystanie z roweru stanie się czystą przyjemnością i nie będzie konieczności rwania włosów z głowy o to, czy pojazdowi zagraża niebezpieczeństwo.

Jak zadbać o rower podczas codziennej jazdy?

Wyjeżdżając w trasę, niezależnie czy jest swobodna, spokojna przejażdżka po osiedlu lub do lasu, czy jest to intensywny trening w lesie na rowerzystę i jego sprzęt czyha wiele zagrożeń.

Łatwo wyobrazić sobie takie sytuacje – od drobnych incydentów jak przytarcie kołem lub pedałem o krawężnik, czy poważniejsze stłuczki. Za każdym razem należy jednak zachować czujność, gdyż na rowerzystę czeka wiele zagrożeń.

Najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie trasy do posiadanych umiejętności i temperamentu. Osoby, które czują się gorzej w miejskim ruchu powinny przed wyjazdem w trasę rozpoznać przebieg tras rowerowych.

Z drugiej strony rowerzyści o bardziej dynamicznym temperamencie powinni zwrócić uwagę czy ich trasa nie przecina np. ścieżek rowerowych, na których mogą spotkać tzw. „niedzielnych” rowerzystów i rodziców z wózkami spacerowymi, którzy lubią korzystać z gładkiego asfaltu, którymi pokryte są ścieżki rowerowe.

Kupno dobrego sprzętu to podstawa

Jako, że najlepiej zapobiegać niż leczyć najlepszym sposobem jest również dobór odpowiedniego roweru. Miejski rower nie sprawdzi się tak dobrze poza miastem jak rower trekkingowy. Przesadna eksploatacja niedostosowanego roweru może skutkować wieloma uszkodzeniami.

Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której wybierając się do lasu kolarzówką odkształca się koło po najechaniu na kamień lub konar. Jeżdżąc po ulicach najlepiej wykorzystywać miejskie rowery. Saveno między innymi posiada w swojej ofercie wiele takich modeli, na które warto zwrócić uwagę. Zapoznamy się z nimi choćby pod tym adresem: http://www.rowerzysta.pl/rowery_saveno.html.

Przed wyjazdem w trasę warto również zrobić mały przegląd stanu technicznego sprzętu. Zbyt mała ilość powietrza w oponach, poluzowane elementy takie jak siodełko, kierownica czy hamulce mogą doprowadzić do uszkodzeń, a nawet wypadku.

Warto zabierać ze sobą w trasę akcesoria, które pomogą w ewentualnej naprawie uszkodzeń. Ignorowanie takich sytuacji może doprowadzić do pogłębienia defektów i w konsekwencji zdecydowanie pogorszyć stan techniczny roweru.

Jak przechowywać rower, aby uniknąć uszkodzeń?

Wiele uszkodzeń roweru może pojawiać się podczas przechowywania. Często zapomina się również o tym, że znaczna część uszkodzeń i zarysowań pojawia się podczas tzw. „wyprowadzania” roweru. Dotyczy to szczególnie ciasnych piwnic, korytarzy itp., na których łatwo o zahaczenie kierownicą lub pedałami o ścianę czy framugę. Należy więc zwracać uwagę na te szczegóły, aby móc długo cieszyć się świetnym wyglądem i znakomitym stanem technicznym roweru.

Wrogiem kondycji rowerów są wahania temperatury i złe warunki przechowywania. Sytuacja nie jest łatwa zarówno latem, jak i zimą. Mieszkańcy bloków często są zmuszeni przechowywać swój sprzęt na balkonach, ponieważ piwnice nie zapewniają odpowiedniego zabezpieczenia przed kradzieżą, a mieszkania są zbyt małe, aby wygospodarować miejsce. Jednakże wiele osób decyduje się na zapewnienie odpowiedniej przestrzeni w mieszkaniu, montując w ścianie specjalne wieszaki.

Nie ma się co dziwić, wysokiej jakości rower trekkingowy, jaki możemy kupić choćby w tym sklepie rowerowym: http://www.rowerzysta.pl/rowery-trekkingowe.html, może być wart takich zabiegów. Dodatkowo balkon nie jest specjalnie bezpiecznym miejscem, zdarzają się również kradzieże z tego miejsca i nie dotyczy to jedynie mieszkań ulokowanych na parterze.

Jednakże jeżeli zachodzi konieczność przetrzymywania roweru na balkonie warto dokupić specjalny pokrowiec odbijający promienie słoneczne. Łatwo można takie znaleźć w sprzedaży – z pomocą z pewnością przyjdzie internetowy sklep rowerowy.

Latem rower należy chronić przed intensywnym działaniem słońca, natomiast jesienią i zimą przed osiadaniem wilgoci. Wszystkie te warunki mogą skutkować blaknięciem roweru, powstawaniem korozji, pogorszeniem stanu ogumienia itp. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie przewiewnego, wolnego od wilgoci, w miarę chłodnego przez cały rok miejsca, w którym z łatwością będzie można przechowywać rower.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij