Basen kąpielowy a wydatki z nim związane – praktyczne informacje

Basen kąpielowy a wydatki z nim związane – praktyczne informacje

Cichy plusk wody, jej chłód i orzeźwiająca moc… każdy o tym marzy letnią porą. Jednakże trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że posiadanie basenu kąpielowego niesie ze sobą spore wydatki. I nie jest to tylko sprawa kupna czy też wybudowania. Basen plastikowy albo basen ogrodowy poliestrowy oraz woda w nich muszą być odpowiednio konserwowane zarówno po letnim używaniu, jak w czasie. Na co więc odkładać pieniądze i na jakie konkretnie cele je przeznaczyć?

Artykuł powstał we współpracy z producentem basenów – Pool Design Company

Budowa basenu

Każdy producent basenów jest inny, więc każdy będzie miał trochę inne wymagania co do wymiarów dołu, w którym ma się znajdować „wodna przestrzeń”. Budowa jest najdłuższym i najbardziej kosztownym etapem. Choć kiedyś posiadanie basenu wiązało się z luksusem, dziś jednak więcej osób może sobie na niego pozwolić. Są różne ich rodzaje i można bez problemu dopasować je do swoich możliwości finansowych. Zdecydować się można na kupno basenu przenośnego, czyli takiego, którego używa się jedynie latem, albo stacjonarnego.

Te ostatnie są droższe i dłużej się je stawia, jednak nie ma ograniczeń co do wielkości. Jednym z nich jest basen ogrodowy poliestrowy. Jeżeli zdecyduje się na basen wykopywany to na samym początku trzeba rzecz jasna mieć odpowiedni dół. Ceny wykopów zazwyczaj są wliczane w koszt budowy specjalnej niecki basenowej.

Wszystko zależy od tego, jak duży chcemy mieć basen, a także z czego będzie zrobiony. Przed rozpoczęciem prac należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie pozwolenie na budowę, które uzyska się w starostwie (reguła ta nie obowiązuje dla basenów poniżej 30 metrów kwadratowych). Jak już było wspomniane, są różne niecki oraz baseny ogrodowe. Producent daje wyraźne instrukcje co do użytkowania określonej konstrukcji.

Jedną z najtańszych opcji jest basen ogrodowy poliestrowy. Aby stworzyć nieckę, która będzie miała długość około 9 m, trzeba wydać mniej więcej 20 tysięcy złotych. Producent basenów zazwyczaj wysyła produkt w całości, który następnie jest transportowany do klienta. Montaż plastikowej niecki przebiega szybko i sprawnie, zazwyczaj trwa do trzech tygodni włącznie z wykopaniem dołu, a także końcowymi obróbkami estetycznymi.

Wbrew pozorom, jest to bardzo wytrzymały materiał, który z pewnością będzie służył przez lata. Poliester jest gładki, dzięki czemu czyszczenie jest bardzo łatwe. Co więcej, gwarantuje także izolację. Wielu ludzi uważa stereotypowo, że plastik nie wytrzyma najlżejszych uderzeń albo mrozu w zimie.

Nie trzeba się jednak o to martwić, pęknięcia konstrukcyjne praktycznie się nie zdarzają. Warto zdecydować się na plastikowe baseny, w szczególności wówczas, kiedy nie ma się zbyt dużo odłożonych pieniędzy, a marzy się o takim luksusie tylko dla siebie.

Otoczenie basenu

Jeśli ma się już zbudowany basen, następnym etapem jest wykończenie jego otoczenia, aby nie występowały nieestetyczne (albo niebezpieczne) fragmenty. Zwiększy to komfort korzystania z niego. Dookoła basenu można wysiać trawę, która kosztuje od 10-25 złotych. Wtedy dojście do wody będzie miękkie i przyjemne. Jednakże najlepszy efekt uzyska się dzięki podłodze z impregnowanych desek.

Nie tylko zwiększa to efekt wizualny, ale także wygodę, bez strachu o nadepnięcie na owady. Cena za metr kwadratowy wynosi około 100 zł. Ostatnią propozycją są płytki. Przed kupnem warto sprawdzić czy są mrozoodporne oraz antypoślizgowe (jest to ważne jeśli z basenu korzystać będą dzieci). Jednakże na dworze wyglądają mało naturalnie. Cena jednego plastra (330mm x 330mm) to około 35 zł.

Akcesoria do basenu

Podczas stawiania basenu, trzeba mieć na względzie również fakt, że o wodę, którą się tam wleje, trzeba dbać. Dużo kosztują specjalne akcesoria czyszczące wodę, środki chemiczne (np. chlor, którego kilogram kosztuje 20-25 zł).

Zainwestować należy także w odpowiedni zbierak, który będzie zbierać zanieczyszczenia z powierzchni wody. Warto zadbać, aby miał długą rączkę (w szczególności, jeśli posiadamy duży basen). Zazwyczaj jego cena waha się pomiędzy 30-50 zł. Trzeba też zwrócić uwagę na ceny ogrzewania oraz ewentualnego oświetlenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij