Co to jest jaskra? Leczenie i objawy
Jaskra, inaczej glaukoma, to choroba, która rozwija się powoli i bezobjawowo. Najczęściej zostaje wykryta podczas kontrolnej wizyty lekarskiej. Powstaje na skutek zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, uszkadzając nerw wzrokowy. Jaskra stopniowo doprowadza do obniżenia ostrości widzenia i utraty wzroku.
Jakie są przyczyny jaskry?
Na jaskrę chorują osoby dorosłe, jak i dzieci. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, jednak nie ustalono dokładnych przyczyn powstawania tej choroby. Często do rozwoju jaskry przyczynia się kilka czynników, w tym genetyka. Jeżeli w rodzinie wystąpiła choroba, szacuje się, że prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę u pozostałych członków wynosi aż 70 procent. Jakie jeszcze czynniki mogą doprowadzić do powstania choroby?
- Wiek – prawdopodobieństwo powstania jaskry rośnie w raz wiekiem, szczególnie narażone są osoby po 35 roku życia.
- Wysokie ciśnienie w gałce ocznej
- Krótkowzroczność powyżej -4 dioptrii
- Niskie ciśnienie krwi
- Nadciśnieniowcy
- Migrenowcy
- Osoby szczególnie narażone na stres
- Osoby chore na cukrzycę
Rodzaje jaskry
Mówiąc o jaskrze mamy na myśli grupę chorób, które powodują zanik nerwów wzrokowych, prowadzących do całkowitej utraty wzroku. W skład zaburzenia wchodzi aż kilkanaście jednostek chorobowych, a każda z nich ma inne rokowania i wymaga innego leczenia.
Najbardziej powszechnym rodzajem choroby jest jaskra pierwotna otwartego kąta. Pojawia się, gdy struktury odpowiadające za odpływ cieczy wodnistej przestają prawidłowo działać, a ciśnienie wewnątrzgałkowe podwyższa się. Ostry atak jaskry może powstać, gdy kanał, którym wypływa ciecz wodnista zostaje całkowicie zamknięty. Towarzyszą temu nudności, wymioty, ból głowy, bardzo wysokie ciśnienie w oku. Jeżeli zaobserwujemy u siebie tego typu objawy należy niezwłocznie zgłosić się na pogotowie.
Jaskra wrodzona jest najprawdopodobniej dziedziczna, rozwija się już u niemowląt i małych dzieci. Natomiast wtórna może wystąpić na skutek urazu oka, nowotworu lub długoterminowego stosowania leków sterydowych.
Ogólne objawy jaskry
W wielu przypadkach objawy jaskry są bardzo słabe, a przez to ignorowane. Należy skonsultować się z lekarzem jeżeli wystąpi:
- Pogorszenie wzroku
- Widzenie aureoli wokół źródeł światła
- Ból oka
- Rozmyta tęczówka oka
- Zawężenie pola widzenia
- Nudności lub wymioty
Więcej na: https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/