Tomografia komputerowa – co warto wiedzieć przed badaniem
Tomografia komputerowa odbywa się za pomocą promieni rentgenowskich. Promieniowanie to jest pochłaniane przez tkanki naszego organizmu, umożliwiając zobrazowanie jego wnętrza. Przeczytaj na czym polega to badanie i czego możesz się spodziewać.
Źródłem promieniowania w tomografii komputerowej jest lampa, obracająca się wokół ciała, a więc niezwykle ważne jest zachowanie cierpliwości i bezruchu. To pozwala na dokładne uzyskanie efektu badania na komputerze odbierającym. Po poddaniu uzyskanych obrazów odpowiedniej obróbce możliwy jest efekt trójwymiarowy.
Badanie tomografem komputerowym jest stosunkowo małym obciążeniem dla organizmu pacjenta, a wykonywane jest w pozycji leżącej, na specjalnym stole, który wjeżdża do szerokiej „tuby”. Samo badanie trwa około 15 minut. Ze względu na szkodliwość promieniowania rentgenowskiego badanie nie powinno być wykonywane zbyt często. W nowoczesnych sprzętach do tomografii dawka promieniowania jest jednak znacznie mniejsza niż w aparatach starszej generacji.
W celu zwiększenia dokładności uzyskanych obrazów czasami podaje się pacjentowi tzw. środek kontrastujący. Mogą wystąpić dolegliwości po podaniu środka, w postaci duszności, nudności i zawrotów głowy. Przed podejściem do tego typu obrazowania organizmu należy zgłosić lekarzowi wszelkie alergie na leki lub jodowe środki kontrastowe, wyniki wcześniejszych tego typu badań, a także skłonności do krwotoków lub ciąże, czy choćby jej prawdopodobieństwo.
Jeśli badanie ma być wykonane ze środkiem kontrastującym, konieczne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Należy być na czczo oraz wypić przed badaniem ok. 1 l wody. Również po badaniu należy pić duże ilości wody, aby wypłukać z organizmu środek kontrastowy. Użycie kontrastu nie jest wskazane, jeśli pacjent ma niewydolność nerek. Z tego powodu każdy pacjent proszony jest o wykonanie wcześniej badania stężenia kreatyniny we krwi, która jest wskaźnikiem czynności nerek.
Głównymi zaletami tego typu uzyskiwania obrazu, wewnątrznarządowego, jest mała inwazyjność procesu, możliwość zobrazowania wszystkich tkanek organizmu, szczegółowe wyniki, których lekarz nie jest w stanie uzyskać w inny sposób. Badanie jest zdecydowanie bezbolesne i w miarę komfortowe, a przede wszystkim jego wyniki są szybkie, a samo badanie krótkie. Od razu po jego wykonaniu pacjent może powrócić do normalnego funkcjonowania.
Tomografię komputerową można wykonać w ramach NFZ, jednak ze względu na długie kolejki wielu pacjentów decyduje się na zrobienie badania prywatnie. Aktualne ceny badań tomografii komputerowej w całej Polsce można znaleźć na portalu Cenomed.pl. Portal umożliwia również zapisanie się na badanie przez internet.