Czy antybiotyki są skuteczne w leczeniu wszystkich chorób?

Trzeba przyznać, że rok 1928 w historii świata był bardzo przełomowy. To właśnie w tym czasie odkryto penicylinę, a tego ważnego odkrycia, mającego olbrzymi wpływ na rozwój medycyny, dokonał Alexander Fleming. Był to jednocześnie czas, który możemy traktować jako początek ery antybiotykowej. Tego typu wynalazek pozwolił usprawnić leczenie, dzięki czemu uratowano w ten sposób wielu ludzi i faktycznie przełożyło się to na wiele istotnych rzeczy. Przed wynalezieniem pierwszych antybiotyków ludzie żyli stosunkowo o 30 lat krócej niż obecnie, ponieważ nawet błaha infekcja mogła okazać się w tamtych czasach śmiertelna dla człowieka. Bardzo duże żniwo wśród ludzi zbierały choroby, które dzisiaj są leczone bardziej efektownie. Wtedy zapalenie płuc czy nawet zwykłe przeziębienie mogło okazać się tragiczne w skutkach. Co prawda ludzie leczyli się ziołami, ale mimo wszystko bakterie stawały się coraz bardziej skomplikowane, przez co ulegały mutacją i leczenie stawało się nieefektywne.

Ciężkie czasy

Trzeba przyznać, że takie czasy były bardzo trudnym rozdziałem dla człowieka, a raczkująca wtedy medycyna nie zawsze sobie ze wszystkim radziła. Trzeba przyznać, że mimo to czasy te bezpowrotnie minęły, a my żyjąc w XXI wieku posiadamy o wiele skuteczniejsze antybiotyki. Dzisiaj tego typu leki są bardzo ważne, ponieważ wzmacniają nasze ciało po operacjach oraz innego rodzaju zabiegach. Musimy o tym pamiętać. Osłona antybiotykowa ma za zadanie chronić nasz organizm przed infekcjami, które w istocie mogłyby zagrozić naszemu ciału. Niestety obecnie bakterie i różnego rodzaju wirusy zaczynają zmieniać swoją strukturę, przez co antybiotyki nie działają już tak skutecznie, jak na przykład 15 lat temu. Problem jest bardzo poważny i jest związany, z tym że zbyt często korzystamy z antybiotyków w hodowlach zwierząt, a bakterie, aby przetrwać, muszą ulec przemianie. Flora bakteryjna się zmienia i dzisiaj wykazuje o wiele większą odporność na stosowane leki. Czy to oznacza koniec ery antybiotyków na pewno nie ale należy pamiętać, że im bardziej nadużywamy takich lekarstw, tym szybciej bakterie, dostosowują się do składników znajdujących się w lekarstwie. W efekcie dany lek nie działa już tak dobrze i trzeba mieć to na uwadze.

Medycyna wciąż się rozwija

W takich chwilach, medycyna eksperymentuje tworząc coraz to nowsze antybiotyki, tylko po to, aby zwiększyć skuteczność leczenia i zatrzymać rozwój danej choroby. Jest to jedynie połowiczne działanie, ponieważ lekarze wiedzą, że za kilkanaście lat dany lek będzie o wiele mniej skuteczny i w ten sposób medycyna musi się wciąż rozwijać, jeśli mamy pozostać zdrowi. Należy też pamiętać, że dzisiaj większość tego typu środków posiada w sobie wiele różnych związków chemicznych, co sprawia, że oprócz leczenia narażamy nasze ciało na skutki uboczne stosowania danego leku. To również poważne zagrożenie, o którym powinniśmy pamiętać.

Zioła dobrym zamiennikiem

Musimy się liczyć z tym, że obecnie zioła oraz inne rodzaje medycyny niekonwencjonalnej paradoksalnie mogą okazać się bardziej skuteczne w leczeniu poważnych chorób bakteryjnych. Fitoterapia przeprowadzona w odpowiednich warunkach jest w stanie dać nam odpowiednie wyniki. Co więcej, tego typu działania możemy zastosować również w przypadku leczenia profilaktycznego. Bo czasem lepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć. Pamiętajmy, że nadal istnieją antybiotyki, które są skuteczne, ale zioła i inne rodzaje leczenia to sposoby warte naszej uwagi. Liczy się nasze zdrowie, dlatego powinniśmy o nie dbać, tylko w taki sposób ochronimy się przed problemami.

Karolina Dąbrowska

Karolina Dąbrowska

Dziennikarka z pasją do tematów lifestyle'owych, od lat związana z mediami kobiecymi. Śledzi najnowsze trendy w kulturze i stylu życia. W wolnym czasie podróżuje, poszukując inspiracji w różnych zakątkach świata.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *