5 sposobów na pielęgnację zegarka, by służył przez lata

Zegarki wracają w wielkim stylu — coraz częściej mówi się o nich jako elemencie stroju, którego nie może zabraknąć. Dzięki temu wiele firm, które wytwarzają tradycyjne czasomierze, przeżywa swoisty renesans. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na jeden, droższy model pasujący do wszystkiego, czy kupimy kilka tańszych i różnorodnych, o każdy z nich należy właściwie zadbać.

Z uwagi na to zamieszczamy 5 sposobów, które zagwarantują dłuższe życie zegarka i pozwolą na cieszenie się nim przez długie lata. Zapewnienia producentów są istotne, jednak nie wykluczają konieczności pielęgnacji całego mechanizmu. Dla przykładu zegarki męskie Diesel wykonane są z doskonałych jakościowo materiałów, lecz stosowanie się do powyższych porad z pewnością zapewni ich dłuższe funkcjonowanie.

1. Właściwe przechowywanie

Gdy nie nosimy zegarka, powinien być on odpowiednio przechowywany. Nie może zostać odłożony byle gdzie, lecz w oryginalne pudełko lub do szkatułki. Równie ważna jest wiedza dotycząca tego, czy gdy czasomierz leży nieużywany, powinien dalej chodzić, czy powinno się zatrzymać mechanizm. Zależne jest to od jego rodzaju.

Przy zegarkach kwarcowych oraz automatycznych zalecane jest niezatrzymywanie ich. W momencie rozruchu wzrasta tarcie, a z uwagi na wstrzymanie mechanizmu smar nie był rozprowadzany po kołach zębatych. Dla uniknięcia zatrzymania zegarków samonakręcających najlepiej jest trzymać je w specjalnych rotomatach. Zapobiegną one zatrzymaniu się czasomierza.

2. Wymieniaj baterię regularnie

Nigdy nie należy czekać z wymianą baterii do ostatniej chwili. Przy zużyciu jej może dojść do wycieku płynów zawierających metale ciężkie. W efekcie narażamy mechanizm zegarka na zniszczenie i dodatkowe koszta naprawy. Przy regularnej wymianie baterii zapewniamy dłuższe życie dla czasomierza.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że bateria ta powinna być najwyższej jakości, a sam proces jej wymiany jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Wymieniając baterię u fachowca, zapewniamy właściwą obsługę mechanizmu — chociaż wymiana wydaje się prostą czynnością, to taka nie jest.

Przy wymianie może dojść do mechanicznego uszkodzenia części i jedynie fachowiec może tego uniknąć. Bateria średnio powinna być wymieniona co 3 lata (chyba że zegarmistrz uzna inaczej).

3. Odpowiednia pora na zmianę daty

Nie wszyscy wiedzą, jednak pora dnia, gdy zmieniamy godzinę i datę w naszym zegarku, ma znaczenie. Przy źle przeprowadzonej zmianie może dojść do uszkodzenia mechanizmu, w tym wykrzywienia elementu, który to odpowiada za pracę samej przekładni. Zegarki są tak ustawione, że między godziną 22:00 a 5:00 następuje automatyczny moment zmiany daty i w czasie tym nie wolno manipulować przy mechanizmie tym.

4. Nieważne: skórzany pasek, czy bransoleta — dbaj o nie

Zegarki na skórzanym pasku nie powinny być noszone każdego dnia. W trakcie użytkowania skóra może łapać wilgoć: czy to z wody, czy z potu na ręce. Do wyschnięcia skóra potrzebuje czasu i swobodnego dostępu do powietrza. Jednocześnie paski takie mogą ulec odbarwieniu przy ekspozycji na słońce i należy tego unikać.

Metalowe bransolety również powinny być odpowiednio czyszczone. Zakamarki i brudne miejsca najlepiej jest przemywać szmatką z czystą wodą. Gdy zabrudzenia są na nią oporne, można użyć szczoteczki o miękkim włosiu oraz wody z mydłem, a następnie bardzo dokładnie wytrzeć suchą szmatką.

5. Regularne wizyty u zegarmistrza

Fachowcy nie tylko zapewnią właściwą opiekę nad mechanizmem zegarka, lecz dodatkowo udzielą gwarancji na swoje usługi. Zegarmistrz dokładnie zbada całość, rozbierając mechanizm i skrupulatnie się mu przyglądając. W trakcie tego całość zostanie naoliwiona, wyczyszczona, poprawiona oraz mogą zostać wymienione elementy wodoszczelne.
Przeglądy te polecane są u autoryzowanych serwisów, a ich częstotliwość powinna wynosić raz na kilka lat.

Pamiętaj również o…

Warto również pamiętać o elementach, na które zegarek jest w szczególności narażony i których należy unikać:
upadek — nawet przy zabezpieczeniach antywstrząsowych może dojść do poważnych uszkodzeń (połamanie osi, rozszczelnienie zegarka);
wstrząsy — nawet w przypadku mistrzowskich konstrukcji, jakie prezentują m.in. zegarki męskie Delbana, wstrząs może doprowadzić do przyspieszenia mechanizmu i błędnego wskazywania godziny;
silne oddziaływanie pola magnetycznego — w efekcie zegarek może zachowywać się dziwnie: czasem spowalniać, czasem przyspieszać, a nawet zatrzymać się;
nagłe zmiany temperatury — spowodować mogą rozszczelnienie zegarka i zbieranie się pary wodnej na szkiełku;
woda — oddziaływanie różnych czynników może doprowadzić do jego rozszczelnienia i tylko specjalista z odpowiednim sprzętem jest w stanie określić szczelność zegarka.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij