Tworzenie kopii bezpieczeństwa – co powinieneś o tym wiedzieć

Większość danych, które posiadają małe i duże firmy są bezcenne. Dane o klientach, listy mailingowe, faktury, umowy i inne niezbędne do poprawnego działania informacje muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Co więcej, w przypadku utraty niektórych danych można mieć poważne kłopoty także z prawem. Dlatego warto poświęcić uwagę odpowiedniej archiwizacji danych i zacząć tworzyć kopie bezpieczeństwa.

Jak skutecznie tworzyć kopie bezpieczeństwa?

Tworzenie kopii bezpieczeństwa powinno być wdrożone jako jeden z podstawowych elementów działania przedsiębiorstwa. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technologicznych i systemowych, które pozwolą wykonywać dokładne i bezpieczne backupy. Popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z tzw. serwerów NAS.

Oferują one całe macierze dysków, wspierane odpowiednimi rozwiązaniami. Urządzenia te potrafią także działać w sieci, dzięki czemu poza skutecznym archiwizowaniem oferują także łatwy dostęp do danych. Jednocześnie posiadają szereg zabezpieczeń, które gwarantują że poufne dane nie wpadną w niepowołane ręce.

Na rynku jest dostępna szeroka gama różnych urządzeń typu NAS. Można wybrać urządzenia dostosowane do zarówno małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw.

Urządzenia te będą miały także ten plus, że pozwolą na łatwy i sprawny dostęp do danych. Ich coraz szersze możliwości sprawiają, że wychodzą daleko poza pierwotne zastosowanie. Jest to trend widoczny także wśród innych urządzeń informatycznych, więc jest niejako naturalnym ruchem producentów.

Nie trzeba samemu mieć rozeznania w tego typu sprzęcie. W wielu dużych miastach działają specjalne firmy informatyczne. Wrocław jest jednym z nich. Warto więc zapoznać się z ich ofertą, aby postawić na fachowców, choćby z firmy itbce.com, którzy pomogą rozwiązać problem archiwizacji danych.

Najczęstsze błędy popełniane podczas archiwizacji danych

Największym błędem przedsiębiorców jest po prostu brak systematycznego archiwizowania danych. Wielu osobom wydaje się, że problem utraty danych dotyczy tylko innych osób – prawda jest jednak zupełnie odmienna.

Niemal każdy jest narażony na takie sytuacje. Danym zagrażają różne czynniki. Niektóre mogą wpłynąć na utratę danych nawet pomimo systematycznego archiwizowania danych. Dlatego warto wykonywać backup w kilku miejscach.

Podczas tworzenia kopii zapasowej należy pamiętać o tym, że zagrożenie może pochodzić z wielu źródeł. Pożar budynku, w którym przechowywane są dane, kradzież danych, zalanie serwerów czy przegrzanie są najczęstszymi powodami utraty danych. Wielu przedsiębiorców w Polsce, niemal z każdego regionu decyduje się na outsourcing IT.

Wrocław nie jest w tym wypadku wyjątkiem. W tym mieście znajduje się wiele firm umożliwiających zadbanie o bezpieczeństwo danych i służących kompleksową pomocą w przypadku nawet najdrobniejszych problemów z archiwizowaniem danych.

Gdy dojdzie do awarii serwerów z danymi

Czasami pomimo dopełnienia wszelkich starań, aby zadbać o bezpieczeństwo danych, coś może pójść nie tak i dochodzi do awarii. Wtedy można spróbować przywrócić kopię bezpieczeństwa lub wcześniejszy stan systemu. Firmy informatyczne posiadają szereg rozwiązań pomagających wyjść obronną ręką z takich kryzysowych sytuacji.

Warto korzystać z ich cennego doświadczenia. Utrata danych może skutkować naprawdę ostrymi reperkusjami nawet w postaci utraty klientów. Łatwo sobie wyobrazić, gdy sklep internetowy traci informację o zamówieniach swoich klientów. Takim sytuacją należy zapobiegać.

W skrajnych sytuacjach, gdy dojdzie do awarii sprzętowej możliwe jest odzyskanie części danych. Jest to kosztowne rozwiązanie dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Przechowywanie danych i ewentualne ich odzyskiwanie jest domeną wielu firm informatycznych.

Czasami jednak odzyskanie danych jest jedynym sposobem na ratunek. W takiej sytuacji ewentualne straty związane z ostateczną utratą danych zdecydowanie przewyższają inwestycję w odzyskanie danych. Nie ma się co dziwić, że w wielu miastach dostępne są tego typu usługi informatyczne.

Wrocław także w tym wypadku nie należy do wyjątków, w związku z czym można w tym mieście znaleźć firmę, której można zaufać w kwestii rozwiązań informatycznych dla swojego przedsiębiorstwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij