Jakie męskie buty najlepiej pasują kobiecie?
Jeżeli przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom kobiecych butów, to ze zdziwieniem odkryjemy, że większość z nich stworzona była pierwotnie z myślą o mężczyznach. Dopiero po latach ich zmodyfikowane wersje zaczęły nosić także panie, a z czasem niektóre z tych typów obuwia zaczęły być produkowane już tylko dla nich. Tak było w przypadku np. czółenek.
Także i dzisiaj spotkać możemy buty damskie, które są odpowiednikami męskiego obuwia. Nie oznacza to jednak, że są one mniej gustowne czy stylowe od wysokich szpilek czy sandałków. Wręcz przeciwnie,obuwie damskie, wzorowane na tym dla mężczyzn, jest obecnie niezwykle modne, łączy ono w sobie bowiem wygodę z elegancją. Oto kilka rodzajów męskich butów, które pasują także kobietom.
1. Mokasyny
Mokasyny to obuwie na płaskiej podeszwie, wykonane z miękkiego materiału, bez cholewek i sznurowadeł. Moda na mokasyny nie przemija pomimo upływu lat, zmieniają się co najwyżej ich kolory i materiały, z jakich się je produkuje. Kobiety pokochały te buty za wygodę, jaką zapewniają, a także za ich atrakcyjny wygląd. Mokasyny sprawiają, że stopa wydaje się mniejsza i bardziej smukła. Dawniej tworzone były jedynie z myślą o mężczyznach. Stworzyli je Indianie, buty te jednak tak spodobały się osadnikom, że zaczęli szyć sobie podobne. Obecnie zaś te buty noszone są głównie przez panie. Klasyczne mokasyny wykonane są z miękkiej skóry w kolorze brązowym, czarnym bądź granatowym, modne są jednak także te w jasnych, pastelowych barwach np. różowym, błękitnym albo miętowym. Łatwiej niż w sieciówkach znaleźć je można w dowolnej hurtowni z butami damskimi.
2. Oficerki
Kozaki nazywane oficerkami nosi obecnie ‒ zwłaszcza zimą ‒ wiele kobiet. Są bardzo wygodne, ochraniają od chłodu, a ponadto doskonale chodzi się w nich po śniegu i lodzie. Pasują właściwie do każdej stylizacji na chłodne dni. Oficerski stworzone zostały jednak z myślą o mężczyznach. Były to buty przeznaczone do jazdy konnej. Eleganckie, skórzane oficerki mówiły wiele o statusie społecznym i zamożności noszącego je mężczyzny. Kobiet musiały w tamtych czasach jeździć konno siedząc bokiem, więc nikt nie zwracał większej uwagi na noszone przez nie buty. Dopiero w XX wieku również panie zaczęły zakładać do jazdy konnej oficerki. Buty te okazały się tak wygodne, że zaczęły je nosić także na co dzień. Świetnie sprawdzają się w miejskich stylizacjach np. na wypad z przyjaciółmi albo zakupy, ale mogą stanowić też ciekawe uzupełnienie bardziej eleganckiego stroju.
3. Oksfordki
Jeszcze nie tak dawno temu oksfordki kojarzyły nam się jedynie z męskim eleganckim sznurowanym obuwiem. Coraz częściej jednak damskie odpowiedniki tych butów spotkać możemy również u kobiet. Mogą być wykonane na płaskiej, dość grubej podeszwie albo na niewielkim słupku. Zazwyczaj zrobione są z czarnej lakierowanej skóry ‒ naturalnej bądź ekologicznej. Kobiety pokochały oksfordki głownie za wygodę, jaką one zapewniają, ale także za ich nietuzinkowy i zwracający uwagę wygląd, nawiązujący do lat 20-tych i 30-tych. Oksfordki prezentują się wyjątkowo korzystnie w połączeniu z dżinsowymi rurkami albo szortami, wyglądają też dobrze w stylizacji ze spódnicami bądź sukienkami.
4. Półbuty
Półbuty znane były już od czasów średniowiecza. To jedne z nielicznych butów, które pomimo upływu czasu nadal nie tracą na swojej popularności. Dziś mianem półbutów damskich określa się bardzo wiele rozmaitych butów ‒ od mokasynów, po espadryle i oksfordki. Główna zasada głosi jednak, że półbuty to eleganckie, skórzane obuwie, najczęściej posiadające cholewę sięgającą maksymalnie do kostki. Damskie półbuty inspirowane są często tymi męskimi, choć znacznie się od nich różnią, chociażby podeszwą. Buty przeznaczone dla kobiet mogą posiadać niewielki obcas albo koturn. Panie pokochały półbuty ze względu na ich uniwersalność i wygodę, jaka zapewniają. Stanowią one idealne dopełnienie stroju formalnego, ale będą się też świetnie prezentować podczas spaceru czy zakupów. Dzisiejsze kobiety żyją w pośpiechu i często muszą pędzić z jednego miejsca na drugie. Właśnie wtedy najlepiej sprawdzą się półbuty, zapewniające komfort podczas chodzenia nawet przez wiele długich godzin.
5. Buty sportowe
Kiedyś sport zdawał się być domeną mężczyzn, dlatego też obuwie sportowe produkowano tylko z myślą o nich. Pierwsze buty sportowe powstały dość późno, bo w XIX wieku. Były przeznaczone do koszykówki, później stopniowo tworzono obuwie także do innych dyscyplin np. tenisa i piłki nożnej. Także tenisówki przez długi czas kojarzone były przede wszystkim ze sportem, szybko jednak stały się ulubionymi butami młodych ludzi na całym świecie. Buty sportowe noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni i nie tylko podczas treningu, ale także na co dzień. Wiele marek sportowych produkuje buty lifestylowe, które pasują do casualowych stylizacji. Potrafią one w połączeniu ze zwykłymi dżinsami lub szortami i koszulką stworzyć dziewczęcą i ciekawą stylizację.
Oficerki to niestety nie kozaki. Kozaki to stare obuwie gminu, ludowe do pracy w polu i na wsi. Żadna elegancja, a współczesna oferta ze skaju, ceraty i z innych imitacji to dramat. Ale tanie i leczą kompleksy słabo wykształconych kobiet. Część bardziej współczesnych kobiet gustuje w butach rajtarskich; prostytutki, tirówki ale nie tylko. Szkoda że nie wiedzą, że panowie w botfortach z ostrogami to najwięksi gwałciciele kobiet i niejedna zaznała wątpliwej przyjemności z męskim psychopatą w cholewach. No ale skoro nawet po latach kobitki czczą buciory… Pogratulować i wiedzy i wykształcenia. Pozdrawiam emancypantki