Jak produkowane są perfumy – poznaj tajniki perfumiarzy

Produkcja perfum to misterny proces, którego owocem jest flakon skrywający w sobie bogactwo aromatów. Czy wiesz, jak produkowane są perfumy, co w nich jest najważniejsze i jakie są tajniki perfumiarzy? Spójrz na krótki przewodnik i wejdź do świata zapachów.

Jak wygląda produkcja perfum?

Produkcja perfum składa się z wielu etapów, a każdy z nich wymaga zachowania higieny oraz precyzji. Jakikolwiek krok jest niezwykle ważny, podobnie jak ich kolejność. Pierwszym etapem jest opracowanie receptury perfum, a następnie testowanie składników i odmierzanie odpowiednich proporcji. Następnie komponenty są mieszane w reaktorze i liczy się także kolejność dodawania składników. Po tym etapie dodawany jest nośnik zapachu, a więc olejek, etanol lub woda oraz utrwalacz. Wtedy też przychodzi moment na zabarwienie uzyskanej mikstury na wybrany kolor i pozostawienie jej do momentu dojrzenia.

Po tym etapie następuje czas testowania. To żmudny i długotrwały proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Następnie uzyskany zapach jest butelkowany w sterylnych warunkach. Ostatnim krokiem jest kontrola jakości perfum, przygotowanie etykiety i jego ostateczne wykończenie.

Istotne w procesie produkcji perfum są także techniki pozyskiwania zapachu. Wśród najczęściej stosowanych można wyróżnić destylację na mokro lub sucho, ekstrakcję, czyli wytrącanie zapachu przy użyciu rozpuszczalnika oraz tłoczenie olejku z materiału zapachowego na zimno. Ważną techniką jest również maceracja, czyli moczenie materiału w temperaturze pokojowej, co sprawia, że ciecz pochłania składniki zapachowe. Wśród częstych metod pozyskiwania zapachu wyróżnia się też syntetyczne sposoby, które stosuje się w specjalnych pracowniach.

Sekrety perfumiarzy – odpowiednie składniki

Sekretem każdej kompozycji zapachowej jest dobór odpowiednich nut aromatycznych. Dzieli się je na naturalne oraz sztuczne, a także stosuje się podział uwzględniający ich pochodzenie. Można więc wyróżnić składniki syntetyczne, czyli powstające w warunkach laboratoryjnych i zastępujące trudno dostępne składniki zwierzęce. Przykładem może być na przykład białe piżmo.

Tradycyjnym podziałem składników ze względu na pochodzenie są komponenty roślinne i zwierzęce. Roślinne to olejki uzyskiwane dzięki kwiatom, nasionom, żywicom, korom drzew, owocom czy pąkom. Natomiast zwierzęce to wydzieliny pochodzące od różnych zwierząt, takich jak piżmak i uzyskiwane z niego piżmo czy kaszalot, od którego pochodzi ambra. Warto pamiętać, że składnikiem zwierzęcym jest również miód.

Dodatki mają znaczenie

Dodatkowe składniki stosowane w perfumach sprawiają, że przedłuża się ich okres przydatności, a kompozycja się wzbogaca. Popularnym dodatkiem jest na przykład antyoksydant, którego zadaniem jest sprawienie, by olej się nie utleniał. To sprawia, że trwałość zapachu zostaje przedłużona. Istotnym komponentem jest również filtr UV, dzięki któremu kolor, na który barwiony są perfumy, nie blednie.

Sztuka detali

Perfumiarstwo to sztuka i znaczenie ma każdy detal. Dobrze wiedzą o tym twórcy perfum niszowych, dla których każdy flakon stanowi odrębne dzieło sztuki. Szeroki wybór perfum niszowych znajdziesz na stronie: http://amisell.pl/marki-niszowe/.

W procesie tworzenia perfum istotny jest projekt buteleczki i całego opakowania. Powinno ono kreować wspólną całość z zapachem, a także być funkcjonalne. Flakon perfum to nie tylko dekoracja, ale i sposób na przechowywanie perfum przez długi czas w niezmienionej formie.

Joanna Wiśniewska

Joanna Wiśniewska

Specjalistka ds. zakupów i trendów konsumenckich, z doświadczeniem w pracy dla międzynarodowych sieci handlowych. Doradza czytelniczkom, jak dokonywać świadomych i modnych wyborów zakupowych. Prywatnie entuzjastka minimalizmu i zrównoważonej mody.

Artykuły: 62

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *