Dźwięki z instalacji

Instalacje znajdujące się w naszym mieszkaniu mogą wywoływać dziwne dźwięki. Bardzo często tego typu odgłosy wydobywające się z pieca czy też kaloryfera mogą być uciążliwe. Mało kto w trakcie przygotowywania poszczególnych instalacji zwraca uwagę na ten jakże ważny problem. Na szczęście istnieją dzisiaj sposoby na poradzenie sobie z tym kłopotem i trzeba przyznać, że coraz więcej osób korzysta z takich możliwości.

Drgania mechaniczne są słyszalne dla człowieka. W momencie, gdy jesteśmy narażeni na zbyt długie przebywanie w takim źródle hałasu, może to wpłynąć negatywnie na zdrowie, a także komfort życia w naszym mieszkaniu. Najważniejsze jest szkodliwość tego typu dźwięków i to właśnie dlatego musimy zlikwidować źródło takiego hałasu.

Tego typu uciążliwe odgłosy mogą być emitowane także przed urządzenia AGD, takie jak odkurzacze czy lodówki. Poziom hałasu w naszym mieszkaniu nie może przekraczać dopuszczalnej normy, dlatego musimy zrobić wszystko, aby zabezpieczyć się przed występowaniem takiego problemu. W każdej chwili możemy wykorzystać odpowiednie urządzenie techniczne, które umożliwia nam taki pomiar. Gdy zakończymy tego typu test, będziemy widzieć czy dany hałas jest dopuszczalny, a co za tym idzie, bezpieczny dla naszego słuchu.

Hałas pochodzący z instalacji

Dzisiaj ogólna inżyniera środowiska uznawana jest za jedną z nauk technicznych, która obejmuje działania mające na celu dostosować środowisko przyrodnicze i domowe do odpowiedniego stanu. W tym celu dostosowuje się instalacje klimatyzacyjne czy wentylacyjne, które mogą być bezpośrednim źródłem hałasu. Na taki stan rzeczy wpływa różnica prędkości powietrza oraz nieodpowiedni montaż elementów nawiewnych lub wywiewnych.

To właśnie dlatego tego typu instalację dopasowujemy do indywidualnych potrzeb, wykorzystując ciche wentylatory i silniki. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy możliwości wyboru, to powinniśmy zastosować dodatkową izolację dźwiękoszczelną, która pozwoli na zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się dźwięków po całym mieszkaniu. Podczas projektowania odpowiedniego systemu wentylacyjnego należy większą uwagę zwrócić na odbicie dźwięku, ponieważ przez to przenosi się on na większe odległości.

To wszystko sprawia, że hałas może być słyszany nawet na strychu, mimo że wydobywa się on bezpośrednio z pomieszczenia. To właśnie dlatego w poszczególnych instalacjach stosuje się tłuki akustyczne, które są w stanie zabezpieczyć przed przenikaniem hałasu z otoczenia na poszczególne pomieszczenia.

Instalacja wodna i kanalizacyjna

W przypadku instalacji typowo sanitarnych źródło hałasu pojawia się bezpośrednio z wnętrza rur. Podczas drgania zauważalne są wibracje, przez co tworzą one dźwięk, który może być słyszalny bezpośrednio w naszym otoczeniu. Zjawisko to nazywamy hałasem powietrznym.

Aby zminimalizować takie zjawisko, powinniśmy zastosować przegrody oraz specjalne obudowy instalacyjne a dodatkowo wykorzystać w nich wełną mineralną lub inny środek izolacji. W ten sposób jesteśmy w stanie stłumić uciążliwe dźwięki.

Instalacje grzewcze

W instalacjach grzewczych również może dochodzić do sytuacji, gdzie generowany jest hałas. Takim źródłem może być przepływ wody przed odpowiednie rury, a także zbyt duże ciśnienie. Bardzo często możemy odczuć zjawisko kawitacji, gdzie stan ciekły przeobraża się w fazę gazową, a dzieje się tak po nagłym zmniejszeniu ciśnienia.

Tego typu dźwięki również można wyeliminować, odpowietrzając co jakiś czas całą instalację. W taki sposób o wiele łatwiej zadbać o ochronę mieszkania przed hałasem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij