Czy mężczyźnie wypada nosić rajstopy?

Żyjemy w świecie absurdu. Tak naprawdę, codziennie dowiadujemy się o czymś nowym, innowacyjnym lub zaskakującym, co staje się dla nas rzeczywistością. Typowe schematy odchodzą do lamusa, nie żyje się według starych tradycji.

Nie chodzi tu tylko o sposób życia, ale także o ubiór każdego z nas. Jedną z ciekawych do analizy kwestii jest pytanie, czy mężczyznom wypada chodzić w rajstopach? W ten sposób potrzebujemy cofnąć się trochę w czasie.

Faceci w rajstopach

W średniowieczu, a także innych epokach, rajstopy u mężczyzny były na porządku dziennym. Najczęściej był one atrybutem władzy, szlachetnego pochodzenia lub znamieniem odświętnego stroju. Spoglądając na przekrój przez epoki i państwa, najwięcej mężczyzn pragnących być modnymi znajdowało się we Francji, trochę mniej w Anglii – czyli w tych państwach, w których kultura stała na wysokim poziomie, organizowano wiele wydarzeń kulturalnych, powstawały dziesiątki dzieł.

Z czasem zwyczaj ten zaczął zanikać. Mężczyźni chodzili w spodniach, a rajstopy pozostawiono kobietom. Jednak i one po pewnym czasie postanowiły porzucić schemat i przywdziać męskie spodnie. Jak wygląda to obecnie?

Rajstopy potrzebne od zaraz

Tak naprawdę kwestia chodzenia przez mężczyznę w rajstopach jest kwestią sporną. Zależy to także od sytuacji. Zupełnie inaczej potraktujemy chłopca, któremu jest zimno i którego mama (bądź on sam) ubiera w rajstopy/kalesony po to, aby nie zmarznął, a inaczej mężczyznę, który postanawia paradować w kolorowych, damskich rajstopach oraz w sukience. Jeśli chodzi o chłopca, sprawa jest oczywista. Nie zostanie on naznaczony społecznie, gdyż dokonuje czegoś całkowicie akceptowalnego, a nawet pożądanego – jest mu zimno, chce się uchronić przez zmarznięciem, a także chorobami, więc ubiera się cieplej.

Jednak w tej sytuacji trzeba też uwzględnić rówieśników takiego chłopca. O ile w przedszkolu czy w szkole podstawowej (oraz w domu) noszenie rajstop przez chłopca uchodzi za normalne, to w gimnazjum dziecko stać się już może pośmiewiskiem swoich znajomych (bo przecież chłopcom nie wypada chodzić w kobiecych ubraniach).

Co by było, gdyby licealista lub uczeń technikum założył rajstopy pod swoje spodnie? Doszłoby do ostracyzmu, tak naprawdę noszenie kalesonów jest całkowicie nieakceptowalne, jeśli chłopiec jest już u progu dorosłości. Wychodzi wtedy na zniewieściałego oraz nieporadnego życiowo.

Czy męskie rajstopy są modne?

Przyjrzyjmy się teraz przypadkowi mężczyzny, który obnosi się ze swoją „innością” i pokazuje całemu otoczeniu, że myśli inaczej. Mężczyzna, który chodzi w kolorowych, cienkich, damskich rajstopach zawsze wzbudzać będzie zdziwienie, a nawet wrogość. Kalesony dla chłopców są specjalnie przygotowywane po to, aby wystawić ciało na jak najmniejszą różnicę temperatury.

Damskie rajstopy, których bogaty asortyment posiadają takie hurtownie internetowe jak Sosimply – mają one być elementem stroju, mają ubogacać wygląd (np. rajstopy ze wzorami), mają być dopełniającym dodatkiem (najczęściej rajstopy czarne lub w kolorze zbliżonym do koloru ludzkiego ciała), mają także dodawać kobiecie pewności siebie i bycia kimś pociągającym (najczęściej bielizna erotyczna).

Wyobraźmy sobie mężczyznę, który nosi kolorowe rajstopy we wzory. Czy ten widok nie będzie dziwny? Będzie. O ile jego strój będziemy mogli z czymś zidentyfikować – np. parada równości, wieczór kawalerski czy zwykły żart, to w porządku. Jednak co by było, gdybyśmy zauważyli mężczyznę w garniturze, z krawatem oraz rajstopami? Wydawałoby nam się tak absurdalne, że spojrzelibyśmy do kalendarza, czy na pewno nie mamy tego dnia pierwszego kwietnia.

Wracając do pytania – czy mężczyźnie wypada nosić rajstopy? Tak, jednak zależy to od sytuacji, jak wcześniej zostało to już opisane. Tak naprawdę, wiele hurtowni z rajstopami specjalizuje się w tworzeniu męskich rajstop. Są one zazwyczaj grube, gdyż ich zasadniczą funkcją ma być ochrona ciała przed ekspozycją na zimno. Musimy jednak pogodzić się z tym, że rajstopy są atrybutem kobiecym, a mężczyzna nie powinien eksponować swoich silnych nóg w tak delikatnym materiale. Bo co ludzie powiedzą?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij