Żyjemy w świecie absurdu. Tak naprawdę, codziennie dowiadujemy się o czymś nowym, innowacyjnym lub zaskakującym, co staje się dla nas rzeczywistością. Typowe schematy odchodzą do lamusa, nie żyje się według starych tradycji.

Nie chodzi tu tylko o sposób życia, ale także o ubiór każdego z nas. Jedną z ciekawych do analizy kwestii jest pytanie, czy mężczyznom wypada chodzić w rajstopach? W ten sposób potrzebujemy cofnąć się trochę w czasie.

Faceci w rajstopach

W średniowieczu, a także innych epokach, rajstopy u mężczyzny były na porządku dziennym. Najczęściej był one atrybutem władzy, szlachetnego pochodzenia lub znamieniem odświętnego stroju. Spoglądając na przekrój przez epoki i państwa, najwięcej mężczyzn pragnących być modnymi znajdowało się we Francji, trochę mniej w Anglii – czyli w tych państwach, w których kultura stała na wysokim poziomie, organizowano wiele wydarzeń kulturalnych, powstawały dziesiątki dzieł.

Z czasem zwyczaj ten zaczął zanikać. Mężczyźni chodzili w spodniach, a rajstopy pozostawiono kobietom. Jednak i one po pewnym czasie postanowiły porzucić schemat i przywdziać męskie spodnie. Jak wygląda to obecnie?

Rajstopy potrzebne od zaraz

Tak naprawdę kwestia chodzenia przez mężczyznę w rajstopach jest kwestią sporną. Zależy to także od sytuacji. Zupełnie inaczej potraktujemy chłopca, któremu jest zimno i którego mama (bądź on sam) ubiera w rajstopy/kalesony po to, aby nie zmarznął, a inaczej mężczyznę, który postanawia paradować w kolorowych, damskich rajstopach oraz w sukience. Jeśli chodzi o chłopca, sprawa jest oczywista. Nie zostanie on naznaczony społecznie, gdyż dokonuje czegoś całkowicie akceptowalnego, a nawet pożądanego – jest mu zimno, chce się uchronić przez zmarznięciem, a także chorobami, więc ubiera się cieplej.

Jednak w tej sytuacji trzeba też uwzględnić rówieśników takiego chłopca. O ile w przedszkolu czy w szkole podstawowej (oraz w domu) noszenie rajstop przez chłopca uchodzi za normalne, to w gimnazjum dziecko stać się już może pośmiewiskiem swoich znajomych (bo przecież chłopcom nie wypada chodzić w kobiecych ubraniach).

Co by było, gdyby licealista lub uczeń technikum założył rajstopy pod swoje spodnie? Doszłoby do ostracyzmu, tak naprawdę noszenie kalesonów jest całkowicie nieakceptowalne, jeśli chłopiec jest już u progu dorosłości. Wychodzi wtedy na zniewieściałego oraz nieporadnego życiowo.

Czy męskie rajstopy są modne?

Przyjrzyjmy się teraz przypadkowi mężczyzny, który obnosi się ze swoją “innością” i pokazuje całemu otoczeniu, że myśli inaczej. Mężczyzna, który chodzi w kolorowych, cienkich, damskich rajstopach zawsze wzbudzać będzie zdziwienie, a nawet wrogość. Kalesony dla chłopców są specjalnie przygotowywane po to, aby wystawić ciało na jak najmniejszą różnicę temperatury.

Damskie rajstopy, których bogaty asortyment posiadają takie hurtownie internetowe jak Sosimply – mają one być elementem stroju, mają ubogacać wygląd (np. rajstopy ze wzorami), mają być dopełniającym dodatkiem (najczęściej rajstopy czarne lub w kolorze zbliżonym do koloru ludzkiego ciała), mają także dodawać kobiecie pewności siebie i bycia kimś pociągającym (najczęściej bielizna erotyczna).

Wyobraźmy sobie mężczyznę, który nosi kolorowe rajstopy we wzory. Czy ten widok nie będzie dziwny? Będzie. O ile jego strój będziemy mogli z czymś zidentyfikować – np. parada równości, wieczór kawalerski czy zwykły żart, to w porządku. Jednak co by było, gdybyśmy zauważyli mężczyznę w garniturze, z krawatem oraz rajstopami? Wydawałoby nam się tak absurdalne, że spojrzelibyśmy do kalendarza, czy na pewno nie mamy tego dnia pierwszego kwietnia.

Wracając do pytania – czy mężczyźnie wypada nosić rajstopy? Tak, jednak zależy to od sytuacji, jak wcześniej zostało to już opisane. Tak naprawdę, wiele hurtowni z rajstopami specjalizuje się w tworzeniu męskich rajstop. Są one zazwyczaj grube, gdyż ich zasadniczą funkcją ma być ochrona ciała przed ekspozycją na zimno. Musimy jednak pogodzić się z tym, że rajstopy są atrybutem kobiecym, a mężczyzna nie powinien eksponować swoich silnych nóg w tak delikatnym materiale. Bo co ludzie powiedzą?

5 KOMENTARZE

 1. A czy kobiecie wypada nosić co popadnie??? bo taka moda. Drogi redaktorze twe przesłanie jest tendencyjne, nastawione na negatywny skutek od samego początku. Tylko po co? By coś tam napisać pod publikę czy korposzef ciśnie. Ja osobiście uważam że mężczyzna jak i kobieta powinni chodzić tak ubrani jak im się to podoba. A czy facet nawet z rajstopami nie będzie estetycznie wyglądał w kompozycji stroju z rajstopami, spódnicą etc. które zostały użyję sformułowania “przywłaszczone” przez kobiety. Dzisiejsze społeczeństwo się rozwija, zacofanie kulturowe i społeczne powoli ustępuje wraz z starszym pokoleniem. Możliwe że w przyszłości każdy będzie patrzył na siebie i nie będzie go obchodziła druga osoba. Bo gdy Pana tak ujmuje wygląd mężczyzny w rajstopach to co pan powie o nowej modzie pastrzępionych, wytartych spodni u kobiet, które również wyglądają w tym nie ciekawie. Więc jeżeli zaczyna się mówić o estetyce może trzeba popracować u podstaw wychowania młodego społeczeństwa… a z drugiej strony styl bycia każdego człowieka jest inny i inaczej chce każdy się prezentować więc….. daję tu Panu do przemyślenia i odrobiny refleksji, empatii dla drugiego człowieka

 2. A co w przypadku rajstop czy pończoch medycznych – na żylaki? One też wyglądają jak damskie, a te w pierwszej klasie ucisku są stosunkowo transparentne (Relaxsan, Veera czy inne firmy). A profilaktyczne to już cienkie niczym zwykłe damskie 40 Den. Drugiej klasy ucisku są już grubsze, choć też stosunkowo transparentne (zwłaszcza na udach – tam ucisk jest najmniejszy to i materiał cieńszy) ale też spod spodni nie wyglądają jak męskie skarpetki, też podobne do damskich grubych z mikrofibry.
  Także nie trzeba mieć wprawnego oka żeby odróżnić pod nogawką spodni że to rajstopy, a nie skarpetki. I pytanie do autora artykułu: Czy też mężczyźnie nie wypada ich nosić? No przecież nie są idealnie kryjące, a “żylakowcy” na lato nawet coś cieńszego patrzą ubrać, kosztem siły ucisku.
  Ten paszkwil którego nie warto czytać jedynie sieje nie tolerancję i dostaje się osobom (tu mężczyznom) których też choć w mniejszym stopniu może dotknąć przewlekła niewydolność żylna i żylaki. To przez taki artykuł jadąc na wyjazd służbowy czy turystyczny czy nawet pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę myślę czy ubierać te rajstopy pod spodnie w obawie żeby pośmiewiskiem się nie stać na noclegu, gdzie trzeba przy obcych facetach się rozebrać do spania. A długa trasa pielgrzymki często w upale nogi bardzo obciąży. Na co dzień noszę je oczywiście pod długimi spodniami i ubieram skarpetki (mimo że gdy ciepło to naprawdę gorąco mając dwie warstwy materiału w bucie). Z obawy właśnie przed narażeniem się na ośmieszenie maskuję noszenie tego rodzaju bielizny. A taki artykuł jeszcze bardziej sieje propagandę. Nawet gdy bym skarpetek nie ubierał i widać mi by było rajstopy pod nogawkami to wrogości bym się nie obawiał jak pisze w tym artykule bo ewentualnego napastnika mogła by spotkać ostra kontra i wybite kilka zębów (warunki fizyczne i lata treningów kyokushin dają mi poczucie pewności siebie) ale bardziej właśnie obawiam się wyśmiania.

 3. W myśl tego artykułu mężczyźnie też nie wypada zapewne nosić rajstop czy pończoch medycznych na żylaki nawet mimo zaleceń medycznych, bo przecież takie rajstopy są stosunkowo prześwitujące zwłaszcza te w pierwszej klasie ucisku i wyglądają identycznie jak zwykłe damskie. Tylko rodzajem splotu i materiału się różnią. A rajstopy czy pończochy profilaktyczne to już całkowicie są prześwitujące niczym damskie 20-40 Den. Rajstopy o drugiej klasie ucisku są bardziej kryjące ale też wyglądają jak zimowe damskie z mikrofibry.
  Mężczyźni też nieraz cierpią na przewlekłą niewydolność żylną i żylaki, co prawda w mniejszym stopniu niż kobiety i co mają nie stosować zalecanej przez lekarza kompresjoterapii? Taki paszkwil jak ten artykuł jedynie tylko sieje szkodliwą propagandę i nie tolerancję. I przez takie artykuły właśnie może osoba cierpiąca na żylaki zniechęcić się do noszenia takich rajstop pogarszając tym samym swój stan zdrowia. Bo po co przecież narażać się na ośmieszenie czy wrogość? Ja nawet zastanawiam się czy wybrać się na wyjazd turystyczny czy choćby Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Przecież musiał bym na noclegu rozbierać się z takich rajstop przy obcych facetach i miał bym narazić się na śmieszność. Oczywiście żaden facet nie nosi tego też jawnie bo pod spodniami ale trudno też latem ubierać dodatkowo skarpetki żeby tylko “delikatny” materiał na męskich nogach spod spodni nie wyszedł.
  A z wrogością o jakiej pisze w tym artykule bez problemu bym sobie poradził jeśli by mnie taka sytuacja spotkała – napastnika spotkała by szybka kontra i kilka zębów by wypluł. Postura i lata treningów kyokushin dają poczucie pewności siebie ale najgorsze jest narażenie się na ośmieszenie.

 4. Dlaczego meszczyzna nie może nosić damskich rajstop ja jestem facetem i noszę cienkie różnego rodzaju den rajstopy chodzę na codzień do pracy na spacer w rajstopach pończochach ja zapomniałem jak skarpety wyglądają ja nie mam w ogóle skarpet w swojej szufladzie tylko rajstopy pończochy i podkolanówki i tylko w tym chodzę wszędzie i nawet do krótkich spodenek ubieram rajstopy jednym słowem chodzę w rajstopach przez cały rok

 5. Ja jestem facetem i moszę damskie rajstopy różnego rodzaju den chodzę wszędzie w rajstopach i w mojej szafie znajdzie tylko rajstopy pończochy i podkolanówki o skarpetkach zapomniałem jak wyglądają nigdy nie chodziłem wskarpetach i nawet nie mam żadnej part skarpet tylko rajstopy nawet zakładam rajstopy do krótkich spodenek polecam panom rajstopy bo to komfort i wygoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ