Czy każdy rowerzysta potrzebuje specjalnej odzieży?

Pomimo tego, że na polskich drogach możemy zobaczyć coraz większą liczbę rowerzystów korzystających z rowerów nie tylko jako weekendowej formy spędzania czasu, ale również jako podstawowego środka lokomocji w dojazdach do pracy, do szkoły czy też po bułki do sklepu, to rzadko kiedy zastanawiamy się nad odpowiednim ubiorem na rower. O ile w przypadku motocyklistów jest dla nas niemal oczywiste, że poruszają się oni po drogach ubrani w specjalne kombinezony ochronne chroniące nie tylko przed skutkami upadku czy zdarzenia, ale również utrzymujące prawidłową temperaturę ciała zarówno w mroźne dni, jak i podczas upalnego lata, to w przypadku rowerzystów jest to temat bardzo często pomijany. Czy jednak specjalna odzież rowerowa jest wskazana w każdym przypadku? Które części rowerowej garderoby warto posiadać w pierwszej kolejności i korzystać z nich nawet podczas krótkich przejażdżek?

Już na samym początku rozważań na temat odzieży rowerowej konieczne jest zaznaczenie, że obejmuje ona nie tylko koszulki rowerowe czy spodnie, ale również rękawiczki, skarpetki czy nawet odpowiednie majtki. Na potrzeby niniejszego artykułu pominięte zostaną wszelkiego rodzaju kaski rowerowe i ochraniacze, gdyż de facto ciężko zakwalifikować je jako „odzież”. Co ważniejsze, są to dodatki niezbędne, nie ważne, czy jeździmy rowerem miejskim (których bogaty wybór znajdziemy choćby pod tym adresem: http://www.rowerzysta.pl/rowery-miejskie.html) za 1000 zł czy rowerem downhillowym za 10.000.

Rękawiczki rowerowe

Rękawiczki rowerowe są jednym z najpopularniejszych akcesoriów rowerowych i w ich przypadku śmiało można rzec, że sprawdzą się one w każdym przypadku niezależnie od czasu spędzanego na rowerze czy ilości przejeżdżanych kilometrów. Dobre rękawiczki rowerowe nie tylko zapewniają znacznie lepszy chwyt kierownicy (nawet jedną ręką), ale również polepszają komfort jej trzymania zapobiegając powstawaniu jakichkolwiek odcisków na dłoniach.

Co ważne, dobre rękawiczki rowerowe nie są wcale dużym wydatkiem – na wielu promocjach w dyskontach możemy kupić je już za kilkanaście złotych, zaś produkty renomowanych producentów to wydatek w okolicach kilkudziesięciu złotych. Czy warto oszczędzać na własnej wygodzie i komforcie podróżowania nawet na krótkich dystansach?

Koszulki rowerowe

Drugą częścią odzieży rowerowej najczęściej kupowaną przez rowerzystów są wszelkiego rodzaju koszulki rowerowe – zarówno z krótkim, jak i z długim rękawem. Jaką mają zaletę w stosunku do zwykłej odzieży? Są to najczęściej produkty termoaktywne, które zapewniają oddychanie naszej skórze i tym samym odprowadzają pot z jej powierzchni zapobiegając powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, jak i jednocześnie dbają o nasz komfort cieplny.

Co prawda dla wielu z nas ciężko sobie wyobrazić codzienne dojazdy rowerem miejskim do szkoły czy pracy i codzienne przebieranki ze stroju rowerowego w strój codzienny, to jednak warto to rozważyć. Jest to znacznie lepszy wybór niż późniejsze spędzanie dnia w przepoconym ubraniu!

Spodenki rowerowe

O spodenkach rowerowych myśli znacznie mniej rowerzystów, co należy traktować raczej w kategorii błędu – dobre spodenki rowerowe nie muszą wyróżniać się swoim wyglądem (z pozoru mogą być zwykłymi szortami czy też leginsami), a jednocześnie zapewniać nam znacznie większy komfort na siodełku rowerowym. Spodenki rowerowe to przede wszystkim odpowiedni „pampers” czyli wkładka zapewniającą wygodę na siodełku rowerowym, tj. niejako izolująca nas od niego specjalną gąbką.

Jeżeli chcemy, aby jazda na rowerze była wygodna nawet pomimo posiadania niewygodnego siodełka, to warto zainwestować w tego typu spodenki rowerowe. Jest to wydatek w okolicach kilkudziesięciu złotych, a w przypadku licznych promocji można upolować je znacznie taniej.

Skarpetki rowerowe?

Skarpetki rowerowe są tego typu odzieżą, którą z powodzeniem można zastąpić zwykłymi skarpetkami lub skarpetkami sportowymi. Największą różnicę zobaczą tutaj dopiero osoby, które zawodowo korzystają z roweru. W innym przypadku nie ma większego sensu przepłacać.

Podsumowując, czy każdy rowerzysta potrzebuje specjalnej odzieży? Na tak postawione pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wielu rowerzystów z powodzeniem radzi sobie na naszych ulicach w codziennym stroju bądź zwykłym stroju sportowym, to jednak z pewnością odzież dedykowana możne podnieść komfort podróży rowerowych i sprawić, że nawet w chłodniejsze dni będziemy z przyjemnością sięgali właśnie po ten środek transportu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij