Złoto od dawna rozpala myśli i wyobraźnię ludzi. Gorączki złota, złote miasta, skarby, sztabki i biżuteria. Od tysięcy lat nic się nie zmieniło i dla czystego złota w dowolnej formie, ludzkość jest w stanie zrobić naprawdę dużo. Ale złoto, podobnie jak diamenty stało się też czymś w rodzaju symbolu. Ofiarowane drugiej osobie jest oznaką uczucia lub szacunku i obietnicą, że to uczucie jest trwałe niczym kruszec, z którego jest wykonane. Dzisiaj dzięki nowoczesnym technologiom i zaawansowanej metalurgii jesteśmy w stanie nadać złotu różne odcienie i właściwości. Sprawdźmy więc, które rodzaje złota są najcenniejsze i jakiej próby złota najlepiej poszukiwać w wyrobach jubilerskich.
Jakie kolory złota wyróżnia się w jubilerstwie?
Wyróżnia się kilka rodzajów i kolorów złota, ale tylko złoto, które ma barwę żółtą jest uważane za najczystsze, każdy inny odcień złota to efekt zmieszania go z innymi metalami i stopami, w takich proporcjach, aby uzyskać oczekiwany wygląd lub właściwości fizyczne.
Złoto żółte
Klasycznego, żółtego złota nie sposób pomylić w z żadnym innym rodzajem tego metalu, ciepłe, złote o przepięknej barwie i połysku. Najczęściej wykonuje się z niego biżuterię, ale znajduje też zastosowanie w elektronice i przemyśle ze względu na dobre przewodnictwo.
Złoto białe
Mieszanina złota z dodatkami, najczęściej jest to nikiel, pallad lub srebro. Białego złota używa się w biżuterii, jest ono jednak pokrywane warstwą rodu ze względu na możliwość zmatowienia powierzchni i wtrąceń innych kolorów. Występuje w różnych odcieniach w zależności od proporcji niklu, srebra i palladu.
Różowe złoto
Klasyczne żółte złoto z domieszką miedzi i srebra. Zawartość złota w tym stopie jest dość wysoka, a miedzi używa się tylko i wyłącznie w celu zabarwienia stopu. Co ciekawe, dzięki dodatkowi miedzi, różowe złoto jest dużo wytrzymalsze niż zwykłe żółte złoto i trudniej ścieralne.
Czarne złoto
Zazwyczaj kolory złota zależą od dodatków, które są w nie wmieszane. W przypadku czarnego złota sprawa ma się trochę inaczej. W tym wypadku albo żółte złoto pokrywane jest specjalną mieszaniną węgla lub rodu, nadającą mu taki odcień, albo złoto poddawane jest procesowi wytrawiania.
Niebieskie złoto
Dość ciekawy stop złota i relatywnie młody, bo pochodzący z lat 80 XX wieku. Używany do wyrobu biżuterii, a uzyskiwany jako stop złota po wymieszaniu go z żelazem i niklem. Charakteryzuje się kobaltowym odcieniem i świetnie współgra z kamieniami szlachetnymi.
Co oznacza próba złota i które kosztują najwięcej?
Próba złota to oznaczenie, jaką część stopu stanowi złoto samo w sobie. Oznaczenie to w Polsce składa się z trzech cyfr i pozwala na dokładną identyfikacje stopu. Na przykład popularny stop na czyste złote wyroby nosi oznaczenie “próba 585”, oznacza to że stop ten zawiera 58,5 procent czystego kruszcu, a reszta stopu to domieszki innych surowców.
Najcenniejszą próbę złota, jaką możemy znaleźć, opisuje się “próba 999” i oznacza to, że 99,9 procent stopu to czyste złoto. Nie używa się go jednak do produkcji złotej biżuterii, a jako sztabki w celu zabezpieczenia funduszy, czy inwestycji.
Kolor złota, a cena. Które jest najdroższe?
Od koloru złota i jego czystości zależy też jego wartość, co prowadzi do konkluzji, że złoto z domieszkami, mimo że często piękne i posiadające wartość estetyczną, nie będzie tyle warte co złoto żółte wysokiej próby.
-
Najcenniejsze będzie 24-karatowe czyste złoto, w Polsce oznaczane próbą 999. Oznacza to surowiec w czystej postaci, bez żadnych domieszek. Niestety ze względu na swoją plastyczność nie nadaje się na wyroby jubilerskie.
-
Kolejne będzie żółte złoto próby 960, gdzie ilość złota w stopie wynosi 96%. Podobnie jak we wcześniejszym wypadku jest zbyt miękkie i nie nadaje się do tworzenia biżuterii.
-
Następne na liście jest czerwone złoto próby 916, zwane także różowym. Dodatek miedzi zapewnia trwałość i piękny kolor złota. Miedź gwarantuje także, że osoby, u których często występują reakcje alergiczne mogą bezpiecznie nosić taką biżuterie.
-
Niebieskie złoto występuje w stopach gdzie zawartość złota waha się od 75 nawet 90% czystego złota. Stąd jego wartość jest dość wysoka. To jednak od wyrobu biżuterii z tego surowca zależy jego realna wartość.
-
Pora na białe złoto próby 750. W takich proporcjach stop nie tylko jest cenny, ale ma odpowiedni biały kolor, odpowiednią trwałość i bez problemu nadaje się do obróbki w jubilerstwie.
-
Ostatnie na liście jest czarne złoto. Jako, że to czyste złoto, poddane odpowiedniej obróbce, jego wartość jest wysoka, ale w dużej mierze zależy od tego, do czego zostanie użyte. Jako sztabka będzie mniej warta niż sztabka z żółtego złota o tej samej próbie. Jeśli zostanie użyte w biżuterii, jego wartość zależeć będzie od kunsztu jubilera i finalnego efektu.
Jaki rodzaj złota jest najlepszy na obrączki?
Częstym pytaniem jest, jaka próba złota jest najlepsza na obrączki czy pierścionki zaręczynowe. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, możemy wybrać między piękniejszym kolorem złota, ale stracić na wytrzymałości, lub możemy postawić na takie próby złota, które zapewnią wytrzymałość. Najpopularniejszy używany stop ma próbę złota 585 i w jego wypadku inne metale w składzie zapewniają trwałość. Innym ciekawym rozwiązaniem jest próba złota 750, której niepowtarzalna barwa robi wrażenie, niestety jest też bardziej narażona na zarysowania.
Ważne jest, aby złoto pochodziło z zaufanego źródła. Pracownia A&A dba o to, aby złoto, z którego są wykonywane obrączki w kilku kolorach złota, pochodziło z legalnego obrotu tym kruszcem, a także samodzielnie testuje każdą partię, która trafia do ich pracowni. Dzięki temu mają pewność, że nikt nie ucierpiał podczas wydobycia, transportu czy sprzedaży, a także, że złoto jest najwyższej jakości i nadaje się do wyrobu biżuterii. Wtedy dopiero mogą przystąpić do wyrobu swoich produktów i oferować je w sprzedaży.
Rodzaje złota – podsumowanie
Branża jubilerska wciąż się rozwija i co chwila zaskakuje nas niecodziennymi połączeniami. W dzisiejszych czasach to nie wybór koloru złota stanowi wyzwanie, a znalezienie jubilera, który swoją pracą zapewni takie połączenie złota z kamieniami szlachetnymi czy innymi metalami, żeby efekt finalny zwalał z nóg. W przypadku pracowni A&A kunszt jubilerski, uczciwe podejście do klienta i dopracowane w każdym calu projekty dają pewność, że efekt finalny będzie cieszył nasze oczy przez długie lata.