Co można zautomatyzować w budynku

Co można zautomatyzować w budynku?

Automatyka budynkowa to temat bardzo na czasie. Rosnące koszty Pracowników, wzrost wymagań Najemców, wyższe koszty mediów (wody, prądu) i wszechobecne oczekiwania innowacyjność. Wszystkie wymienione wcześniej powody sugerują, że nowo budowane konstrukcje powinny korzystać z szeroko zakrojonej automatyzacji budynków.

Automatyka budynkowa, czy tylko dla dużych?

Stawiając mały dom rodzinny, czy nawet wykańczając mieszkanie, zastanawiamy się, czy automatyka budynkowa to dobry pomysł. Mamy świadomość tego, że w dużych, komercyjnych budynkach jest to standardem, ale czy warto wyposażać w takie rozwiązania małe inwestycje. Wydawałoby się, że automatyczne sterowanie światłem, czy uruchamiane rolet jest dobre w biurowcach i centrach handlowych, a nie sprawdzi się w rodzinnym domu. Okazuje się, że tak.

Automatyczne zarządzanie światłem sprawdza się także w mieszkaniu, czy domu jedno rodzinnym. Przy odpowiedniej konfiguracji pozwala zwiększyć komfort mieszkańców oraz obniżyć rachunki za energię. Ustawiając poziom natężenia i barwy światła w zależności od pory dnia i warunków pogodowych oszczędzamy nasz wzrok i ułatwiamy wyciszenie po całym dniu pracy. Podobnie jest w przypadku sterowania roletami i oknami. Dzięki inteligentnej automatyzacji budynku automatycznie sterowane rolety i okna potrafią zaoszczędzić duże ilości energii potrzebnej do ogrzewania, czy ochładzania pomieszczeń. Zamknięte w słoneczny dzień rolety osłonią pokój przed niepotrzebnym ogrzewaniem i koniecznością korzystania z klimatyzacji. Natomiast w okresie zimowym rolety same się podniosą, pozwalając słońcu nagrzewać dom.

Gdzie są oszczędności?

Automatyka budynkowa to stosunkowo droga inwestycja, ale jak każda dobra inwestycja przynosi zwrot. Poza trudną do przeliczenia na pieniądze poprawą komfortu i jakości życia w takim lokalu przynosi także policzalne korzyści. Odpowiednio dobrana i połączona pozwala optymalnie wykorzystać energię cieplną, przez co obniża nasze rachunki za ogrzewanie. Inteligentne połączenie różnych instalacji pozwala odzyskać energię i skierować ja tam, gdzie jest to potrzebne. Automatycznie sterowana rekuperacja jest świetnym przykładem tego, jak nowoczesne technologie ułatwiają komfortowe życie i pozwalają oszczędzać pieniądze.

Karolina Dąbrowska

Karolina Dąbrowska

Dziennikarka z pasją do tematów lifestyle'owych, od lat związana z mediami kobiecymi. Śledzi najnowsze trendy w kulturze i stylu życia. W wolnym czasie podróżuje, poszukując inspiracji w różnych zakątkach świata.

Artykuły: 329

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *