Intensywny ruch miejski, często skomplikowane układy tras rowerowych, które przecinają się z chodnikami i ulicami, a do tego ogromny pośpiech. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jeżdżenie na rowerze po mieście bywa czasami naprawdę dużym wyzwaniem.
Szczególnie trudnym zadaniem jest dla początkujących rowerzystów. Warto więc poznać kilka wskazówek, które pomogą „oswoić” miasto i sprawią, że rowery miejskie staną się bezpiecznym środkiem transportu.
Przede wszystkim przezorność
Mówienie, że jazda rowerem miejskim po polskim mieście to prawdziwe ryzykanctwo jest nieco przesadzone, ale nie ma co ukrywać – istnieje wiele zagrożeń. Najważniejsze to przede wszystkim zachować czujność. Wielu początkujących rowerzystów lekceważy sobie jazdę po mieście, zapominając, że mimo iż korzystają ze ścieżki rowerowej to nie są w stu procentach bezpieczni.
Notorycznie zdarza się, że piesi wkraczają na taką drogę, co powoduje kolizje. Nawet jeżeli spacerowicze są widoczni z daleka, przejazd koło nich również niesie ryzyko. Używanie dzwonka w takiej sytuacji może spowodować nieprzewidzianą reakcję pieszego, która często może pogorszyć sytuację.
Dlatego najlepiej zawsze zachować ostrożność, zwalniając w obliczu takiej sytuacji. Chociaż racja jest po stronie rowerzysty, nic nie dadzą rozwiązania siłowe, gdyż może to skończyć się wypadkiem, który dla obu stron nie będzie miłym doświadczeniem.
Uważaj na pieszych
Należy zachować także czujność jadąc trasą dla rowerów poprowadzoną wzdłuż chodnika. Często dochodzi do niezapowiedzianego wtargnięcia na ścieżkę rowerową. Tzw. zasada ograniczonego zaufania i przewidywanie zagrożeń z wyprzedzeniem z pewnością przyniosą dobre rezultaty.
Początkującym rowerzystom zdarza się również słuchać muzyki przez słuchawki lub rozmawiać przez telefon, trzymając kierownicę jedną ręką. Nie jest to najbardziej odpowiedzialne zachowanie, chociaż nie ma co ukrywać – na bardziej odosobnionych trasach nie trudno ulec takiej pokusie. Jeżeli zachowa się rozsądek z pewnością uniknie się przykrych niespodzianek.
Częstym problemem podczas pokonywania miejskich tras jest przecinanie się ścieżek rowerowych z drogami asfaltowymi. Chociaż przy skrzyżowaniu drogi dla rowerów z ulicą pierwszeństwo ma rowerzysta należy zachować ostrożność, gdyż wielu kierowców ignoruje ten przepis.
Przy przekraczaniu jezdni za pomocą pasów należy schodzić z roweru i go przeprowadzać. Warto przypomnieć sobie przed wyruszeniem w trasę przepisy ruchu drogowego, które jasno określają prawa i obowiązki każdego z uczestników ruchu.
Rowerzysta również może stanowić zagrożenie
Chociaż wydaje się, że rowerzysta jest wystawiony na niebezpieczeństwo to sam może stanowić zagrożenie – chociaż w przypadku kolizji i on może w znacznym stopniu ucierpieć. Wielu rowerzystów zapomina, że także ich dotyczą znaki.
Ignorowanie znaków poziomych i pionowych kończy się tak, że np. podczas dojeżdżania do miejsca, w którym przecinają się trasa rowerowa z chodnikiem wymuszają pierwszeństwo. Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, ale co za tym idzie, nie dotyczą go jedynie prawa, ale nakłada to na niego pewne obowiązki.
Istotnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo jest sprawdzenie stanu technicznego roweru. Warto o tym pamiętać także wtedy, gdy korzystamy ze sprzętu, który oferuje wypożyczalnia rowerów. Niestety często może dochodzić do zaniedbań ze strony właścicieli takich miejsc. Podobnie może działać wypożyczalnia tandemów, taka jak ta: http://wygodnyrower.pl/pl/uslugi/tandemy. Korzystanie ze sprawdzonych miejsc, które dbają o wysoką jakość swojego sprzętu minimalizuje ryzyko.
Jednakże zawsze warto zachować czujność. Przed wyjazdem w trasę należy sprawdzić stan ogumienia, czy elementy nie są poluzowane oraz stan hamulców. Łatwo sobie wyobrazić skutek wadliwego działania tych elementów. Oderwanie pedału podczas jazdy, lub zepsucie się hamulców może spowodować naprawdę poważne wypadki.
Na koniec warto pamiętać, że nie ma co obawiać się jazdy po mieście. Rower miejski to wspaniały sposób komunikacji, dbania o kondycję i relaksowania, tak więc zachowując nieco zdrowego rozsądku uda się zachować bezpieczeństwo podczas sezonu.