Wełniany, akrylowy czy kaszmirowy – na jaki sweter się zdecydować?

W okresie jesienno-zimowym obowiązkową pozycją w szafie każdej kobiety powinien być ciepły sweter. Zapewni on komfort termiczny nawet w czasie największych mrozów. Jak wybrać odpowiedni sweter z szerokiej oferty producentów odzieży damskiej, z jakiej korzystać możemy w sklepach stacjonarnych i internetowych?

Przede wszystkim materiał

Kupując swetry damskie prócz ich fasonu i estetyki, kupujący powinni brać pod uwagę materiał, z jakiego ubranie to zostało wykonane. Nawet najpiękniejsze kardigany wyprodukowane z wykorzystaniem wyłącznie materiałów sztucznych szybko zmechacą się i nie będą nadawały się do użytku.

Wełna

Generalnie, najcieplejsze są swetry i golfy damskie wykonane z czystej wełny, ale i będą one jednymi z najdroższych w tej kategorii elementów odzieży dla kobiet. Wełna jest produkowana z sierści, po każdorazowym strzyżeniu futra takich zwierząt jak owca, koza czy wielbłąd.

Ciekawostka… Najpiękniejsza i najbardziej wartościowa jest wełna merynosów, czyli nazywanych tak owiec. Najcenniejsza jest zaś wełna kozia z kóz kaszmirskich, nazywana powszechnie kaszmirem. Dlatego swetry kaszmirowe są drogie i rzadko spotykane.

Włókna wełniane mają wiele pożądanych właściwości, bowiem sprawiają, że jest nam ciepło, a skóra jest separowana od wilgoci. Wełna charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, bez względu na grubość utkanej tkaniny. Dodatkowo, jest ona higroskopijna – chłonie wilgoć, ale jednocześnie pozwala skórze oddychać. Kluczowe zalety wełny to:

  • jest plamoodporna i wolno się brudzi,
  • nie gniecie się, dzięki sprężystym włóknom,
  • wolno nasiąka wodą,
  • jest odporna na wysoką temperaturę.

Wełniane narzuty damskie i żakiety prezentują się znakomicie, są ciepłe i można je wykorzystywać w różnych stylizacjach – formalnych i nieformalnych.

Niestety, wełna ma też wady – nie jest odporna na rozciąganie, mechaci się, spilśnia się, przez co powstaje filc oraz może uczulać. Dlatego wełniane swetry niekoniecznie są polecane osobom ze skłonnościami do uczuleń. Takie kardigany wymagają też odpowiedniej pielęgnacji i prania w niskich temperaturach.

Ważne! Kupując sweter sprawdźmy metkę, nawet, jeśli sprzedawca zapewnia nas, że to czysta wełna. Być może wykonano go z wełny z domieszkami. Nie jest to problemem, o ile owych domieszek nie będzie więcej niż 20 procent. Dzięki nim wełna może być bardziej wytrzymała, elastyczna i przyjemniejsza w dotyku. Najlepiej, aby wełna była łączona z włóknami naturalnymi – bawełną lub jedwabiem, a nie z akrylem, czyli włóknem chemicznym. Swetry damskie na zoio.pl mają domieszkę innych włókien prócz wełny, dzięki czemu wygodniej się noszą.

Ciekawostka… Na swetrach można znaleźć oznaczenie WOOLMARK i jest to gwarancją, że produkt został wykonany z czystej, 100% żywej wełny, wykorzystywanej po raz pierwszy, która spełnia wysokie kryteria jakościowe.

A może akryl?

Akryl jest włóknem chemicznym, syntetycznym, zastępującym wełnę. Może do złudzenia przypominać swetry wełniane i jest polecany dla osób z alergią na wełniane kardigany. Najlepiej wybierać swetry wykonane z wysokiej jakości akrylu, który nie będzie się zbyt szybko mechacił. Akrylowe narzutki i żakiety nie będą się gnieść, łatwo się je pierze i są odporne na działanie promieni słonecznych. Niestety, większość akrylowych sweterków szybko się niszczy, elektryzuje się i nie chłonie wilgoci.

Najlepsze w użyciu są swetry wełniane z domieszkami włókien naturalnych. Swetry kaszmirowe są piękne, ale drogie, a akrylowe przeznaczone są dla klientek ze skłonnością do uczuleń.

Karolina Dąbrowska

Karolina Dąbrowska

Dziennikarka z pasją do tematów lifestyle'owych, od lat związana z mediami kobiecymi. Śledzi najnowsze trendy w kulturze i stylu życia. W wolnym czasie podróżuje, poszukując inspiracji w różnych zakątkach świata.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *