Rower do pracy – jaki model wybrać?
Jazda na rowerze jest przyjemnością i trudno się z tym nie zgodzić. Jednocześnie coraz częściej rower nie służy tylko do fajnych aktywności, lecz jest środkiem transportu do pracy. Biorąc pod uwagę ceny benzyny, taki środek transportu będzie wybierany przez coraz większą ilość osób. Tutaj jednak pojawia się pytanie: na jaki model się zdecydować?
Prosty i niezawodny, czyli rower miejski
Do jazdy po mieście trafnym wyborem będzie rower miejski. Jest on stosunkowo tani, ale też bardzo wygodny. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że konstrukcja tego jednośladu jest idealnie dopasowana do pokonywania miejskiej dżungli. Taki jednoślad został zaprojektowany do jazdy po twardej powierzchni. Cechą charakterystyczną są też opony, najczęściej 28 calowe, które zapewniają możliwość osiągnięcia całkiem dobrej szybkości, ale i pokonania nierówności na drodze, których jak wiecie wcale nie brakuje. Sama konstrukcja jednośladu umożliwia prowadzenie roweru w pozycji wyprostowanej. Kolejną cechą wyróżniającą miejskie rowery jest rzeczywiście bardzo specyficzna budowa hamulców i przełożeń. Jeszcze kilkanaście lat temu rowery miejskie zupełnie były pozbawione biegów. Obecnie ta sytuacja się zmieniła, ale nadal w rowerach miejskich ilość przerzutek nie ma tak dużego znaczenie. Najczęściej w nowoczesnych modelach ilość przerzutek wynosić od 3 do 12. To nadal nie wszystko, co musicie wiedzieć o miejskich modelach. Tego typu rowery posiadają bogate wyposażenie, w skład którego wchodzi choćby kosz czy bagażnik, zatem po pracy możecie jeszcze pojechać na zakupy. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia są błotniki, które chronią Wasze ubrania przez zachlapaniem. W przypadku rowerów miejskich nie trzeba wcale wybierać rowerów z górnej półki, bo nawet średniaczki czy rowery ekonomiczne bardzo dobrze się sprawdzą i co ważne zapewnią Wam wygodę.
A może rower składany?
Niewątpliwie rowery składane kojarzą się wielu osobom z latami 90-tymi. Wszyscy, których dzieciństwo przypadało na ten okres zapewne ze składakami bądź z rowerami „górskimi” komunijnymi mieli do czynienia. Jedno jest pewne – nie były one najlepsze jakości. Ale obecnie rowery składane wracają do łask i rzeczywiście cieszą się coraz większą popularnością, co w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że przeszły totalną metamorfozę. Obecnie zachwycają i to nie tylko estetyką, ale też funkcjonalnością. Co ciekawe, rzeczywiście sprawdzą się nawet w trudniejszym terenie. Jeżeli więc dojeżdżacie do pracy nie z samego centrum i macie do pokonania nie tylko idealnie proste nawierzchnie, to rower składany bardzo dobrze się sprawdzi. Trzeba też wiedzieć, że nowoczesne rowery składane mają przeważnie piasty wielobiegowe, dzięki temu dobrze sobie radzą w każdym terenie. Kolejną ich zaletą jest cena, która jest relatywnie niska. Musimy też wspomnieć o tym, że rowery składane, jak sama nazwa wskazuje, można złożyć, a więc zajmują mniej miejsca i bez problemu możecie je wnieść do autobusu czy też pociągu, co sprawdza się, gdy część trasy pokonujecie miejskimi środkami transportu, a część właśnie na jednośladzie.
Czy rower górski to dobry wybór?
W naszym zestawieniu nie może zabraknąć jeszcze roweru górskiego. Cechą charakterystyczną tych jednośladów są zdecydowanie szersze koła, które dostosowują się do terenu. Są też grubsze i obłożone końcówkami, co rzecz jasna wpływa na większą przyczepność jednośladu. Rowery górskie posiadają też większą ilość przerzutek, co ma ułatwić pokonywanie nawet bardzo trudnego terenu. Wybór roweru górskiego jako środka transportu do pracy nie jest do końca trafny, no chyba, że będziecie poruszać się po trudnym terenie. Zdecydowanie lepiej już postawić na rower szosowy, który można określić mianem uniwersalnego. A więc sprawdzi się na prostych nawierzchniach, ale i w zdecydowanie trudniejszym terenie.
Wybór wyborem, ale bezpieczeństwo rzecz nadrzędna
Poznaliście już charakterystykę roweru składanego, górskiego i miejskiego. Zapewne wybór jest już łatwiejszy. Ale musimy jeszcze przypomnieć o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego też zawsze musicie mieć założony dopasowany kask i ochraniacze i to niezależnie czy wybieracie się na dłuższą, czy krótką przejażdżkę.