pierwsza zimowa podróż z roczniakiem

Pierwsza zimowa podróż z roczniakiem – jak się do niej przygotować, by potem nie żałować?

Jeżeli wybierasz się w pierwszą zimową podróż ze swoim dzieckiem, które ma około roku, to oczywiście musisz się do niej odpowiednio przygotować. Na pewno taka podróż to sporo stresu, w końcu trzeba zadbać o kwestie bezpieczeństwa, ciepła, wygody, ale i rozrywkę. O czym zatem warto pamiętać?

Po pierwsze: poćwicz wpinanie fotelika samochodowego do bazy lub jego montaż

Na pewno podczas pierwszej podróży zimowej trzeba przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Gdy jedziesz własnym samochodem, musisz koniecznie sprawdzić czy umiesz w miarę szybko i poprawnie zamontować fotelik. Oczywiście, gdy nie masz nikogo do pomocy w czasie wpinania fotelika możesz dziecko posadzić na siedzeniu obok, aby miało ciepło, a gdy sprawdzisz czy wszystko jest wpięte jak należy, możesz przenieść dziecko do fotelika i zapiąć. Pamiętaj, że zapięcie powinno być ciasne ze względów bezpieczeństwo, by dziecko nie wypadło z pasów w przypadku zderzenia. Pasy muszą być też prawidłowo poprowadzone. Jest zima więc, gdy będziesz wpinać fotelik rozgrzej samochód, a przed wpięciem dziecka w fotelik możesz mu zdjąć kurteczkę, jeśli uważasz, że jest mu za ciepło albo nieco przykręcić ogrzewanie. W końcu dzięki dbałości o szczegóły nie będziesz od początku podróżować z niezadowolonym i płaczącym maluchem.

Po drugie: przygotuj odpowiednie ubranko dla dziecka i pamiętaj o jednej zasadzie…

Mianowicie musisz ubrać dziecko na cebulkę, ale założyć mu tylko jedną warstwę więcej niż sobie. Częstym błędem rodziców jest ubieranie dziecka zbyt ciepło do panującej aury. Pamiętaj też, że podróż z maluchem możesz zaplanować, gdy pogoda jest w miarę łaskawa, to znaczy widoczność i warunki drogowe są optymalne, a do tego temperatura nie jest zbyt niska. Jeżeli termometr wskazuje poniżej minus 10 stopni, to absolutnie nie wybieraj się z dzieckiem w podróż. Niezależnie od aury pamiętaj, by założyć dziecku czapeczkę. Najlepiej sprawdzą się czapki dziecięce wykonane z naturalnych materiałów. Możesz wybrać czapkę z kominem albo klasyczną. Ta pierwsza lepiej będzie chronić przed wiatrem i mrozem. Dla rocznego dziecka odpowiednia powinna być czapka w rozmiarze 46. Znajdziesz zarówno czapki dziewczęce dopasowane do dziewczęcej odzieży, jak i czapki chłopięce. Generalnie jednak większość czapek jest uniwersalnych i można wybrać je zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Rękawiczki to absolutne must have przy mrozie i warto wybrać wygodne w zakładaniu jednopalczaste. Dobrze sprawdzi się zestaw typu kombinezon dziecięcy, polar i kurtka. Zadbaj też o odpowiednie ocieplane obuwie. Dobrym wyborem mogą być też ocieplane czapki dziecięce typu pilotki z zapięciem pod brodą.

dziecko w czapce

Po trzecie: zadbaj o rozrywkę dziecka w czasie podróży, zatem jeśli to możliwe weź kogoś ze sobą

Nawet roczny maluch w czasie podróży może się nudzić. Jeśli zatem możesz, wybierz się na pierwszy zimowy wyjazd z ojcem dziecka czy też swoją mamą, przyjaciółką bądź rodzeństwem. Ważne, by osoba, która będzie Ci towarzyszyć, podczas gdy ty będziesz prowadzić, zabawiała dziecko. Oczywiście weź ze sobą wszelkie książeczki sensoryczne czy ulubioną przytulankę dziecka. W przypadku nieco większego dziecka możesz zrobić wyjątek i włączyć mu bajkę. Gdy jedziesz sama, zaplanuj wyjazd na porę drzemki czy snu dziecka, dzięki temu łatwiej będzie Wam dotrzeć do celu.

Po czwarte: zaplanuj postoje na posiłki i weź ze sobą turystyczny przewijak, kosmetyki i przekąski dla dziecka

Bez wątpienia w czasie zimowej podróży, jeśli nie trwa ona 15 minut, a np. dwie czy trzy godziny powinnaś zaplanować jeszcze przerwę na posiłek dziecka. Oczywiście dobrze, by przypadał o planowanej porze, w której dziecko spożywa go w domu. Wybierz zatem dogodne miejsce w czasie podróży, gdzie będziesz mogła się zatrzymać, by nakarmić dziecko. Jeśli karmisz piersią zwróć uwagę, czy dana restauracja jest przyjazna matkom z dzieckiem. Choć zimą na pewno nikt Was nie wyrzuci, to jednak lepiej karmić w kameralnej i niestresującej atmosferze. Gdy dziecko będzie jadło już stały posiłek, to nie będzie grało już roli, ale na pewno istotne znaczenie będzie miało to, by w danym miejscu było miejsce do przewijania. Ponieważ nie da się przewidzieć wszystkiego i może się okazać, że postój wypadnie nie tam, gdzie planowałaś, weź ze sobą przewijak turystyczny. Pamiętaj też o przekąskach dla dziecka czy deserkach w słoiczku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij