Paco Rabanne – Nostradamus świata mody
Jego nazwisko znane jest na całym świecie. Sławę przyniosły mu kreacje, które stworzył dla futurystycznego filmu Barbella, z Jane Fondą w roli głównej. Paco Rabanne to jednak nie tylko nietypowe projekty ubrań. Kim jest ten Francuz hiszpańskiego pochodzenia i co mu zawdzięczamy?
Życie artysty
Paco Rabanne urodził się w 1934 roku w kraju Basków, skąd wyemigrował do Francji po wybuchu wojny domowej. Paryż pokochał całym sercem i odkąd tylko tam zamieszkał mianuje się Francuzem z zamiłowania. Studiował architekturę, lecz swoją pasję odnalazł w projektowaniu ubioru. Karierę zaczynał w takich domach jak Dior czy Balecianga, dla których tworzył dodatki i biżuterię. Własną markę stworzył w 1966 roku, wypuszczając kolekcję 12 sukienek nie nadających się do noszenia, która zapewniła mu rozpoznawalność i wysoką pozycję w świecie mody aż po dziś dzień.
Sukienki ze szkła i plastiku
Paco Rabanne nigdy nie ukrywał, że jego projekty mają przede wszystkim dobrze wyglądać. Fakt, że często nie nadawały się do noszenia, był drugorzędną sprawą. Swoje kreacje często szył bezpośrednio na modelkach tuż przed pokazem. Wykonywał je z wszelkich możliwych materiałów, jakie akurat miał pod ręką. I tak do historii przeszły sukienki Rabanne uszyte z kawałków szkła, płyt winylowych czy papieru. Wśród największych fanek stylizacji od Paco Rabanne znajdują się takie nazwiska jak Elizabeth Tylor, Audrey Hepburn czy Lady Gaga.
Przepych i luksus dla wszystkich
Od początku istnienia marki Paco Rabanne idzie na całość. Nie akceptuje półśrodków i nie boi się nietypowych wyzwań. Projektant otwarcie twierdzi, że każdy powinien chcieć i potrafić sięgać po swoje. Jego kolekcje, miały to ułatwić. Szybko zostały uzupełnione także o dodatki oraz linie perfum. Najpopularniejsze z nich, Paco Rabanne One Million w wersji dla mężczyzn i dla kobiet, budzą pożądanie i sprawią, że każdy kto je posiada czuje się wyjątkowo.
Kontrowersyjne kolekcje i poglądy
Swoje kolekcje Paco Rabanne określał jednoznacznie – miały być bezsprzecznie bezczelne. Swoją sławę opierał nie tylko na nietypowych projektach, ale także na kontrowersjach wokół swojej osoby. Otwarcie twierdził, że doskonale pamięta swoje poprzednie wcielenia. Będąc w przeszłości egipskim faraonem czy osiemnastowieczną prostytutką, zdążył doskonale poznać potrzeby, jakie kierowały ludźmi przy wyborze ich kreacji. Chciał jednak, by jego stylizacje zachęcały klientów marki do wyrażania swojej kolorowej osobowości. W tym celu do kampanii reklamowych zatrudniał najbardziej wyraziste twarze. Przy okazji nigdy nie zapominał o słowach swojej matki:
„W modzie możesz pozwolić sobie na całkowite wyzwolenie, z wyjątkiem jednego – nigdy nie podważaj kobiecego piękna.”
Nostradamus XX wieku
Wśród poprzednich wcieleń projektanta miał znaleźć się także znany ze spełniających się przepowiedni Nostradamus. Jedną z najbardziej znanych wizji, jakimi Rabanne podzielił się ze światem, była ta o upadku rosyjskiej sondy kosmicznej Mir na Paryż. Satelita jednak okazała się wystarczająco sprawna, by bezpiecznie wylądować i tym samym zdeklasować Paco w roli proroka.