Łupież to problem dość wstydliwy i bardzo kłopotliwy. Stereotypowo może kojarzyć się z brakiem higieny osobistej lub ogólnym zaniedbaniem. Jednak bardzo często łupież jest wynikiem dermatologicznych problemów skóry głowy, a dokładniej zaburzeń funkcjonowania gruczołów łojowych. Dowiedz się, jak pozbyć się łupieżu i sprawdź, który szampon na łupież będzie najskuteczniejszy!
Kiedy pojawia się łupież?
Dermatolodzy i trycholodzy zgodnie podkreślają, że jedną z najczęstszych przyczyn powstawania łupieżu jest drożdżak, który w niewielkich populacjach zamieszkuje skórę głowy każdego z nas. Pityrosporum ovale, bo to o nim mowa, staje się niebezpieczny, kiedy rozwija się na terenie, gdzie wydzielanie sebum jest patologcznie powiększone. To właśnie jego bytowanie na przetłuszczonych włosach sprawia, że proces regeneracji naskórka zostaje zachwiany, a tym samym zaczynają się sypać z głowy drobne płaty, czyli właśnie łupież.
A co powoduje, że praca gruczołów łojowych zostaje zachwiana? Nadmiar sebum może być wywołany przez wiele czynników. Wystarczy nieumiejętne stosowanie kosmetyków bądź aplikowanie preparatów nieadekwatnych dla naszej skóry głowy. Ale bywają i bardziej prozaiczne przyczyny – zgodnie ze stereotypem łupież pojawia się także wtedy, kiedy za rzadko myjemy włosy. Wówczas do skóry głowy, z której nie został usunięty nadmiar łoju, przyklejają się zanieczyszczenia, kurz i brud, które są idealnym siedliskiem mnóstwa bakterii.
Oto inne przyczyny powstawania łupieżu:
- źle zbilansowana dieta,
- uczulenia i alergie,
- stres i przemęczenie organizmu,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- uwarunkowania genetyczne,
- niektóre choroby.
Łupież suchy czy łupież tłusty?
W dermatologii na ogół wyodrębnia się dwa rodzaje łupieżu.
1. Znacznie częstszy jest łupież suchy, inaczej zwany zwykłym. Ponieważ skóra głowy złuszcza się w postaci drobnych płatków, ten rodzaj zaburzenia jest bardziej widoczny. W zasadzie drobne białe płatki są jedyną oznaką łupieżu zwykłego. Nie pojawia się przy nim ani kleista maź na głowie, ani stany zapalne. Mimo tego, że łupież suchy pojawia się o wiele częściej niż łupież tłusty, jego przebieg nie jest dość uciążliwy, a leczenie niezbyt skomplikowane. Warto jednak pamiętać, że problemu łupieżu nie wolno bagatelizować – nieleczony może doprowadzić nawet do łysienia!
2. Rzadszą odmianą łupieżu jest z kolei łupież tłusty, nazywany także łojotokowym. Objawia się dużymi żółtobiałymi płatami o tłustej i mazistej konsystencji, które przyklejają się do skóry głowy oraz włosów. Przebieg tej choroby jest o wiele bardziej uciążliwy od toku łupieżu suchego. Przy łupieżu łojotokowym niejednokrotnie pojawiają się stany zapalne i strupy. Może wystąpić także świąd i pieczenie skóry. Leczenie tego typu zaburzenia winno odbywać się zawsze pod okiem lekarza specjalisty.
Jaki powinien być szampon na łupież suchy?
Pozbycie się łupieżu suchego dzisiaj nie stanowi najmniejszego problemu. Na rynku kosmetycznym znajduje się mnóstwo preparatów mających poradzić sobie z tym zaburzeniem. Jednak nie każdy preparat jest odpowiedni dla każdego. Jak wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas kosmetyk faktycznie był szamponem na łupież suchy. Po drugie, bardzo ważne jest, aby dany preparat został adekwatnie dobrany do rodzaju skóry głowy oraz włosów. Po trzecie, nie należy sugerować się ceną, a składem produktu, ponieważ to właśnie od niego zależy jego skuteczność.
Dobry szampon przeciwłupieżowy zwalczający łupież suchy powinien zwierać w swoim składzie substancje przeciwgrzybiczne i cytostatyczne, czyli hamujące nadmierny łojotok skóry głowy. Bardzo często do produkcji tego typu kosmeceutyków wykorzystywany jest ketokonazol, mocznik, kwasy AHA oraz pochodne kwasu undecylenowego. Ponadto na przykład szampon na łupież Vichy Dercos zawiera w swojej formule selen, który zwalcza aktywność grzybów i drożdżaków, przez co nie tylko eliminuje łupież już od pierwszej aplikacji, ale także przeciwdziała jego nawrotom.
Szampon przeciwłupieżowy to prosty sposób na skuteczne pozbycie się tego uciążliwego problemu. Warto jednak pamiętać, że nawet kiedy łupież zniknie, należy w taki sposób dbać o skórę głowy, aby zapobiec jego nawrotowi!